Burmistrz Ursynowa: Limit podpisów potrzebnych do referendum w stolicy jest już przekroczony

- Limit podpisów potrzebnych do przeprowadzenia referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz został przekroczony - powiedział w RMF FM Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Zdradził też, że ?jest możliwość pojawienia się wspólnego kandydata opozycji w wyborach w Warszawie?. - Zjednoczyć się mogą SLD i PiS. Przyglądam się temu życzliwie - dodał.
Piotr Guział zapewnił, że limit podpisów niezbędnych do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy został już przekroczony. - To są podpisy niezweryfikowane, a życie pokazuje, że ludzie podpisując w biegu, czasem popełniają błędy. Zatem trzeba zebrać istotnie więcej podpisów - chcemy co najmniej 200 tysięcy - podkreślił.

Sierpniowe referendum? Faul na demokracji

Guział zaznaczył, że bardzo istotna jest data przeprowadzenia referendum. Obawia się jednak, że wyznaczone zostanie na sierpień. - To będzie oczywiście faul na demokracji. To będzie bardzo źle dla referendum, dla całej idei obywatelskości, wtedy mieszkańcy są często na wakacjach - powiedział.

Podkreślił przy tym, że wierzy w uczciwość komisarza wyborczego, który decyduje o dacie referendum. - Przecież jest niezależnym sędzią i nie sądzę, żeby chciał robić referendum w sierpniu - stwierdził. Dodał też, że przygotowanie referendum w tak dużym mieście jak Warszawa wymaga czasu.

Będzie wspólny kandydat?

Piotr Guział nie chciał rozmawiać o konkretnych nazwiskach, jakie mogą pojawić się w przypadku wyborów nowego prezydenta Warszawy. - Myślę, że są pokusy wśród partii politycznych, żeby poszukać wspólnego kandydata po to, żeby zwiększyć swoje szanse w wyborach parlamentarnych - powiedział.

- Ja się temu przyglądam życzliwie, bo uważam, że prezydent z jednej formacji politycznej jest szkodliwy dla miasta. Powinien to być ktoś, kto łączy, a nie dzieli, ktoś formatu profesora Majchrowskiego czy prezydenta Dutkiewicza - podsumował.

Więcej na stronie RMF FM

Więcej o: