Kolejny sondaż potwierdza sporą przewagę PiS nad PO

PiS ma 7 pkt procentowych przewagi nad PO - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie TVP Info. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 39 proc. Polaków, a na PO 32 proc.
Po raz pierwszy od 2006 r. PiS wyprzedziło PO przed miesiącem. Teraz umacnia swoją pozycję, mając siedem punktów procentowych przewagi. We wczorajszym sondażu przeprowadzonym również przez TNS Polska PiS miał też siedmiopunktową przewagę nad PO w stosunku 30 do 23 punktów procentowych.

Na trzecim miejscu w sondażu wciąż utrzymuje się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować obecnie 14 proc. Polaków, czyli o jeden punkt procentowy mniej niż w maju. Kolejne miejsce zajmuje Ruch Palikota z 5 proc. poparciem (spadek o 2 pkt).

W trudnej sytuacji znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe. Z sondażu TNS Polska wynika, że na ludowców chce głosować tylko 3 proc. respondentów. To spadek aż o 3 proc., który oznacza, że PSL nie znalazłoby się w Sejmie. Poniżej progu wyborczego nadal znajdują się Nowa Prawica (3 proc.), Solidarna Polska (2 proc.) i Polska Jest Najważniejsza (1 proc.).

Ekspert: To przełom

Dr Wojciech Jabłoński, cytowany przez TVP Info specjalista w dziedzinie marketingu politycznego, jest przekonany, że wyniki najnowszego sondażu dowodzą przełomu. - Widać, że PiS staje się liderem sondaży na dłużej, a PO najwyraźniej zmierza do pozycji partii, która musi się bronić. Co ciekawe Prawo i Sprawiedliwość sprawia wrażenie, jakby niewiele robiło, aby utrzymać pozycję lidera. Jarosław Kaczyński nie prowadzi wielkiej ofensywy programowej. Możliwe, że poparcie dla jego partii to efekt kuli śnieżnej i to poparcie będzie rosło, tym bardziej, że wielu ludzi jest już zniechęcona obecnymi rządami - wyjaśnia politolog.

Zdaniem eksperta, Platforma traci poparcie m.in. z powodu wciąż trwającego konfliktu w łonie partii. - W działaniach Platformy widać, że podejmuje próbę propagandowych działań w celu udowodnienia Polakom, że jej rządy faktycznie są dla nich dobre. Pierwszą taką próbę podjął już w poniedziałek premier Donald Tusk w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP 2, przy czym jego argumentacja była dosyć niejasna i pokrętna. Tusk stworzył mutacje straszenia PiS-em, choć o samym PiS nie było zbyt wiele powiedziane, bo straszenie wyborców tą partią nie przynosi rezultatów. To było straszenie czymś bliżej nieokreślonym, na zasadzie "jest źle, ale z nami nie będzie gorzej". Widać było, że premier broni się już tylko swoim legendarnym językiem ciała, a nie argumentacją merytoryczną - ocenia w TVP Info dr Jabłoński.

Co trzeci Polak się waha

Preferencje wyborcze oparto na osobach, które planują wziąć udział w wyborach i wiedzą, na kogo głosować. W dalszym ciągu blisko co czwarty Polak nie chce iść głosować (24 proc.), a niemal co trzeci (29 proc.) nie wie, której partii udzielić poparcia.

Badania przeprowadzono 12-13 czerwca na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski na zlecenie programu "Forum" w TVP Info.

Więcej o:
Komentarze (347)
Kolejny sondaż potwierdza sporą przewagę PiS nad PO
Zaloguj się
 • j-230

  0

  ZDAJE MI SIĘ Z ZBLIŻA WOJNA DOMOWA ,DO TEGO WOJNA Z ROSJANAMI I NIEMCAMI a to niestety odbije się na POLSCE -czyli ROSJANIE ZAMKNĄ KURKI Z GAZEM ,A NIEMCY POSTARAJĄ ŻEBY POLSKA BYŁA BEŻ KASY A JESZCZE TO NIE KONIEC GDYŻ ZADŁUŻENIE POLSKI W 2015 OSIĄGNIE POZIOM 6 ,1 BLN ZŁOTYCH - CZYLI POLSKA BĘDZIE JAK GRECJA ale PRZECIEŻ ZNOWU BĘDĄ BIĆ PIANĘ I OBIECYWAĆ GRUSZKI NA WIERZBIE -CZYLI POLSKA NORNA I CIĘŻKO SIĘ MODLIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • anna451

  Oceniono 3 razy -1

  a ja i tak zagłosuję na PO!!!!!!!

 • bogno

  Oceniono 3 razy 3

  PO SAMO SOBIE WINNE .
  Czego innego mogli się spodziewać złodzieje, którzy okradli emerytów w oszukańczą "waloryzacją kwotową" w 2012roku.
  Skutek tej łajdackiej kradzieży emeryci odczuwają co miesiąc i odczuwać będą aż po dzień śmierci.
  PO z premierem Tuskiem na czele są temu winni .
  Stracili bezpowrotnie zaufanie .

 • stach.sl.2

  Oceniono 5 razy 1

  Brawo!!!! Nareszcie będziemy mieli fajny rząd ! KACZYŃSKI-MACIEREWICZ-MARIUSZ KAMIŃSKI...Ludzie ! Sprawdzajcie, czy macie ważne paszporty !

 • dorik2

  Oceniono 3 razy -1

  Nie upieram się przy rządach PO. Jak dla mnie mogą spadać na szczaw (i mirabelki). Ale wpadniemy z deszczu pod rynnę, jeśli do władzy wróci PIS! Oprócz młodocianych debili narodowców nie ma w Polsce drugiej partii równie szkodliwej, destrukcyjnej, niebezpiecznej. Na jej czele stoi psychopata z zapędami dyktatorskimi, który cynicznie manipuluje tłumem durniów. Wmawia im, że gospodarka rozkwitnie, gdy naród przepędzi klikę zdrajców i złodziei, a on, wielki mąż stanu, skończy z "polityką uległości" wobec Moskwy, Berlina, Brukseli i reszty świata - wkroczy na salony, tupnie kaczą łapą i rzuci wszystkich na kolana! Rządy PiS, to permanentne awantury, szukanie haków na przeciwników, a nawet na własnych ministrów, szczucie motłochu przeciw kolejnym "wrogom ludu". Na czołowego pogromcę korupcji i wszelkiej nieprawości wykreował się polityk, którego pierwsza partyjka, PC, umoczona była w niezliczone afery i uwłaszczyła się na gruzach koncernu RSW wręcz nieprzyzwoicie; do tej pory zaufani działacze żyją ze spółek typu Srebrna. A sam prezes, oficjalnie biedny i nieprzekupny, funduje sobie luksusowe życie na koszt partii czyli podatnika. Dodajmy do tego obłęd smoleński, ogłupienie paru milionów ludzi bredniami o spisku i zamachu. Dodajmy sojusz z Rydzykiem i rydzykoidalną częścią Kościoła, któremu trzeba będzie zapłacić za poparcie (religia na maturze, zakaz in vitro, nowe dotacje). TO BĘDZIE KATASTROFA.

 • antua43

  Oceniono 4 razy 4

  Cieszmy się że zwolennicy peło nareszcie przejrzeli na oczy.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 5 razy 3

  PrOblem wagi panstwowej.
  Czy Slonce Peru, Lew Nigerii POleci PO Wiśnie Nipponu ?
  Czy Premier Tysiaclecia POdazy sztywną nogą szlakiem Marco POlo ?
  Czy sztywna Pierwsza Noga przetrwa trudy kolejnej POdrozy zycia ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 7 razy 1

  Drodzy Rodacy !
  Wy tu o dupie Maryny, a Pierwsza Noga w POtrzebie.
  Caly narod leczy Noge Premiera Tysiaclecia !
  Dobrowolne datki na leczenie Pierwszej Nogi przyjmuje min.Skarbu.
  Drogie zegarki i inne precjoza mile widziane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX