Oleksy: To nie będzie kongres zjednoczenia lewicy. Nigdy takiego założenia nie było

- Na myśleniu o kongresie zaciążyła teza, że ma jednoczyć lewicę. Nigdy takiego założenia nie było - tłumaczył w ?Poranku Radia TOK FM} Józef Oleksy. W niedzielę odbędzie się Kongres Polskiej Lewicy. Bez Kwaśniewskiego, Palikota i Dudy. - Rzeczywiście, on nie jest w tym rozmachu, jak to widziałem rok temu - przyznał były premier.
Bez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Piotra Dudy z "Solidarności" w niedzielę rozpocznie się zapowiadany od dawna Kongres Polskiej Lewicy. - A miało być coś ważnego. Żal kongresu lewicy? - pytał Jacek Żakowski w "Poranku Radia TOK FM". - Dlaczego pan myśli, że to jest nieważne? - żachnął się Józef Oleksy, wiceszef SLD, pomysłodawca kongresu.

SLD: Prosimy, by Kwaśniewski przestał już molestować SLD >>>

- Rzeczywiście, on nie jest w tym rozmachu, jak to widziałem rok temu - przyznał jednak były premier. I dodał, że nieobecność przedstawicieli Europy Plus i "Solidarności" sprawia, że wymiar kongresu jest "niepełny". W niedzielę nie dojdzie też do kontrowersyjnego spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego (jest chory) i Lecha Wałęsy (miał wysłać "elegancki" list, w którym przeprasza za nieobecność).

- Chodziło nam wszystkim o kongres, który będzie stanowczym sygnałem dla społeczeństwa, że oto prawie cały potencjał lewicy jest zmobilizowany. I mówi społeczeństwu, jak ocenia sprawy kraju, co proponuje i jak widzi perspektywę 20-letnią. Taki był zamysł - tłumaczył Oleksy. I podkreślał, że choć konflikty "umniejszyły rozmiar kongresu", nie należy go dezawuować. Bo 88 lewicowych organizacji, które wezmą w niej udział, to jego zdaniem realna siła.

"Ambicjonalne tarcia. Należało dać sobie więcej czasu"

Skąd jednak porażka pierwotnej idei tego wydarzenia? - Na myśleniu o kongresie zaciążyła teza, że to ma być kongres jednoczący lewicę. Nigdy takiego założenia nie było - zaznaczył Oleksy. I wrzucił kamyczek do ogródka Aleksandra Kwaśniewskiego, który zaangażował się w tworzenie Europy Plus. - Tu nastąpiły ambicjonalne tarcia. Kwaśniewski zbyt szybko wyeksponował po wyborach potrzebę jednoczenia organizacyjnego. Stwierdził, że trzeba to robić na bazie Ruchu Palikota. Grunt nie był gotowy, w SLD zawrzało i Miller uzyskał duże poparcie dla swojego sprzeciwu. To był początek tego rozejścia się. Należało dać sobie więcej czasu - tłumaczył Oleksy.

Według gościa "Poranka Radia TOK FM" kongres ma nie być jednorazowym wydarzeniem. Nie chodzi co prawda o zalążek nowej partii, ale raczej o "wspólny front". - Proponuję, żeby nie kończyć, żeby stworzyć komitet porozumiewawczy i spotkać się kolejny raz. Coś jak komitet porozumiewawczy okrągłego stołu - stwierdził Oleksy.

- To jest kongres, okrojony czy nie okrojony, ale duży - zaznaczył były premier. - Z ważnymi myślami, które tam padną. Polska potrzebuje nowych przemyśleń - zakończył Oleksy.

Więcej o:
Komentarze (5)
Oleksy: To nie będzie kongres zjednoczenia lewicy. Nigdy takiego założenia nie było
Zaloguj się
 • babula10

  Oceniono 1 raz 1

  Polska stracila w osobie Jozefa Oleksego JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ INTELIGENTNYCH POLITYKOW I LUDZI .
  KAZDY Z DZISIEJSZYCH POLITYKOW NIECH UCZY SIE OD MISTRZA ,A NIE OD KRZYKACZY STALE GOSZCZACYCH W NASZYCH MEDIACH ,BIEGNACYCH DO POLITYCZNEGO KORYTA NA WYSCIGI.

  Panie Walesa ,za BEZPODSTAWNE OSKARZENIE I ZNISZCZENIE ZYCIA NIEWINNEMU CZLOWIEKOWI --- TAM NA GORZE KTOS pana ROZLICZY.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy -2

  Kawiorowa lewica bedzie dyskutowac o wyzszosci czarnego kawioru nad zlotym. Albo odwrotnie.

  Smaczku w tym kawiorowym Cyrku odejmie choroba pierwszej WRON-y, Wojciecha Jaruzelskiego i absencja Boleslawa. Szkoda, byloby milo zobaczyc, jak ci ludzie honoru wymieniaja sie usciskami i wspominaja dawne dobre czasy, jak lali i obalali.

 • jerzysm42

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekaw jestem czy Oleksy przed Kongresem pojedzie na Jasną Górę, pomodlić się o jakieś nieszczęście dla Kwaśniewskiego. Mało na lewicy jest ludzi tak obłudnych jak Józio.

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy 1

  Józek, masz coś do pisania? To pisz;

  w Polsce lewica przestała istnieć w grudniu 1948, po kongresie zjednoczeniowym, w wyniku którego powstała "partia", kórej nazwy nie wymienię, bo mama zawsze mi mówiła, żebym nie używał wulgaryzmów.

  I przy okazji, ty ( & Tow.co.) jesteś takim lewicowcem, jak prezydent USA eskimosem.

  Zapisałeś?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX