I Kongres Ruchu Narodowego: "Nasza armia przywróci porządek. Albo oni, albo my. To jest wojna"

- Mówią, że dążymy do chaosu. Wręcz przeciwnie. Tworzymy społeczno-polityczną nieumundurowaną armię, która w Polsce ma przywrócić porządek - zapowiada podczas I Kongresu Ruchu Narodowego Robert Winnicki. Kolejni prelegenci wypowiadają wojnę lewactwu, które "z polskością nie ma nic wspólnego". - Albo oni, albo my. To jest wojna - mówi twardo lider Młodzieży Wszechpolskiej. Tłum wiwatuje.
Pierwsza zapowiedź na temat I Kongresu Ruchu Narodowego pojawiła się na ostatnim Marszu Niepodległości 11 listopada. Dziś, siedem miesięcy później, w centrum konferencyjnym przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie zebrały się najważniejsze skrajne katolicko-narodowe ugrupowania. Na sali znalazło się ponad tysiąc osób. W przeważającej części to młodzi mężczyźni, wielu pod krawatem - w jaskrawym kontraście do tego, jak zwykle wyglądają uczestnicy demonstracji radykalno-narodowych.

Wśród gości znajdują się m.in. kombatanci, liderzy węgierskiej skrajnie nacjonalistycznej partii Jobbik czy popularny publicysta konserwatywny Rafał Ziemkiewicz. Kongres rozpoczyna odśpiewanie hymnu i modlitwa, w której zgromadzeni proszą "o błogosławieństwo dla swojej pracy i oręży".

"Chwycimy za poły płaszcza i wyrzucimy za burtę"

Jako pierwszy przemawia człowiek, który - jak zapowiada go Marian Kowalski - "poprowadzi Polskę do lepszej przyszłości", Przemysław Holocher z Obozu Narodowo-Radykalnego. - Nastał początek nowej ery w dziejach Polski - zaczyna. - Żyje w nas duch Bolesława Chrobrego, rycerstwa polskiego, żyje duch powstańców robotniczego Śląska - mówi i dalej przypomina o "polskich hufcach, które 400 lat temu zajęły Moskwę" i polskiej sile gospodarczej, która zwalczała "prusactwo".

Holocher dziękuje zebranym za przybycie. Organizujący się właśnie Ruch Narodowy - który zaraz dopnie swoje struktury na poziomie województw - to według niego wielka siła. - Siła, dla której, jeśli będzie trzeba, chwycę za oręż i stanę w pierwszym szeregu - obiecuje. Cel to oczywiście "odzyskanie Polski".

Odnosi się też do "spadkobierców Okrągłego Stołu". - Boją się nas, bo nie ma nas w kartotekach SB i WSI i nie mogą nas szantażować... Obrzydzeniem napawa nas polityczny ściek zostawiony przez "jaruzelszczyznę" - deklaruje, dodając, że wszystkie partie, które są dziś w Sejmie, sankcjonują okrągłostołowy układ, bo "nie wymaga zbyt wielkiego charakteru" bycie opozycją, mając tylko "milion mniej z dotacji" niż rządzący i krytykować władzę w reżimowych mediach. - Tych, którzy spróbują się do nas dostać, chwycimy za poły płaszcza i wyrzucimy za burtę - ostrzega. - Czołem wielkiej Polsce! - kończy.

"Ta armia ma przywrócić w Polsce porządek"

Po Holocherze czas na Roberta Winnickiego, prezesa honorowego Młodzieży Wszechpolskiej. - Witajcie najwierniejsi z wiernych! Witajcie synowie i córki wielkiego, wolnego narodu! - zaczyna. I zwraca się do "elit III RP", którym wieszczy, że ich "czas dobiega końca": - Gardzimy wami, politykami z łaski obcych i bogaczami z przekrętów.

I szybko próbuje dać odpór swoim przeciwnikom: - Mówią, że dążymy do chaosu. Wręcz przeciwnie, wręcz przeciwnie... Tworzymy społeczno-polityczną, nieumundurowaną armię, która w Polsce ma przywrócić porządek - zapowiada.

Dalej tłumaczy, jakich zmian chce Ruch Narodowy. We władzy wykonawczej - systemu prezydenckiego albo kanclerskiego. W ustawodawstwie - stop "legislacyjnej biegunce". W sądownictwie - koniec wszechwładzy sędziów. W edukacji - ukrócić "tresurę testów" i wychowywać "w jednoznacznym duchu wartości". W szkolnictwie wyższym - zamknąć "fabryki bezrobotnych". W służbach porządkowych - nie pozwolić, by policji używano do walki z ruchami narodowymi, patriotycznymi i kibicami.

"Tę ideologiczną agresję musimy odeprzeć"

Winnicki następnie rozprawia się z "lewactwem" środowisk Krytyki Politycznej, Ruchu Palikota czy SLD. - To są poglądy i organizacje, które z polskością nie mają nic wspólnego. Tę ideologiczną agresję musimy odeprzeć, tak jak odpychaliśmy bolszewizm i komunizm. Albo my, albo oni. To jest wojna - mówi twardo. Tłum w odpowiedzi wiwatuje.

Prezes wszechpolaków zapowiada też rozpisanie na jesień referendum wśród członków Ruchu Narodowego - działacze będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy organizacja ma przystąpić do wyborów parlamentarnych w 2014 r. Ani Winnicki, ani Kowalski (który deklaruje, że sondaże "nic ich nie obchodzą"), nie wykluczają wzięcia udziału w kolejnym wyścigu do Sejmu, a więc i stania się częścią obecnego systemu politycznego, mimo że zaledwie minuty wcześniej zarówno lider MW, jak i Holocher mówili, że cały ten system to ściek po "jaruzelszczyźnie", którym "gardzą".

"To już nie mogę skomentować jego wystąpienia?!"

Idące gładko wystąpienia liderów kongresu przerywa tylko jeden incydent. Programowe przemówienie na temat gospodarki Krzysztofa Bosaka zostaje przerwane w połowie okrzykiem elegancko ubranego starszego mężczyzny z przodu sali: - Krzysiu, przestań. Zanudzasz nas!

Były poseł LPR niezrażony kontynuuje wystąpienie. Nie upływają jednak trzy minuty, jak po jednej i drugiej stronie rzędu, w którym siedzi mężczyzna, zjawia się kilku ubranych w ciemne garnitury mężczyzn wyposażonych w krótkofalówki i słuchawki bezprzewodowe. Dwóch prosi sprawcę "zamieszania" o opuszczenie sali.

- To ja już nie mogę skomentować jego wystąpienia?! - oburza się adresat prośby.

Ostatecznie niezbyt dyskretna perswazja okazuje się skuteczna. Mężczyzna najwyraźniej ulega, a panowie w ciemnych garniturach - spełniwszy swój obowiązek - oddalają się. - Wycofajcie się - rzuca jeszcze na odchodnym komendę do krótkofalówki jeden z nich.

"Nie walczymy z wierzącymi Żydami, ale z żydokomuną"

Artur Zawisza z Prawicy Rzeczpospolitej, który przedstawia program narodowców ws. polityki zagranicznej, nie ukrywa, że priorytet to wyjście z Unii Europejskiej, wypowiedzenie traktatu lizbońskiego i skończenie z "polonofobią". W kontekście tej ostatniej wymienia sprawę prof. Krzysztofa Jasiewicza, który został zwolniony przez PAN za antysemicką wypowiedź dla "Focus Historia Ekstra", w której powiedział, że "Żydzi sami przez wieki pracowali na Holocaust". - Pozdrawiam i składam wyrazy szacunku. Czołem, prof. Jasiewicz! - krzyczy.

- Nie jesteśmy ksenofobami czy frustratami - dodaje po chwili.

Reszta uczestników Kongresu też zdaje się nie mieć wątpliwości, że z ksenofobią czy antysemityzmem Ruch Narodowy nie ma nic wspólnego. Jak deklaruje jeden z uczestników spotkania - krótko ostrzyżony i w bojówkach - "narodowość nie ma znaczenia".

- My nie chcemy podpalać synagog. Nie chcemy walczyć z wierzącymi Żydami, tylko z żydokomuną, taką jak wy - wyjaśnia, odnosząc się do Gazeta.pl.

- My?

- Tak! Wszystkich, którzy nazwą się wrogami Polski, będziemy zwalczać siłą. I nie jest ważne, czy mają garbate nosy, czy nie.

Więcej o:
Komentarze (1022)
I Kongres Ruchu Narodowego: "Nasza armia przywróci porządek. Albo oni, albo my. To jest wojna"
Zaloguj się
 • born81

  Oceniono 924 razy 502

  To ciekawe. Na przykład ja nie cierpię judaizmu, podobnie jak chrześcijaństwa, i w ogóle wszystkich religijnych i niereligijnych ideologii, jestem agnostykiem, i po prostu uważam te rzeczy za szkodliwe. Trudno się wypowiadać krytycznie o judaizmie nie narażając się na oskarżenia o antysemityzm, bo ludzie tego nie rozróżniają. Wywlekają za to komuś historie jego przodków, nazywają to żydokomuną, myślę, że to obleśne.

  Co do systemu kanclerskiego albo prezydenckiego - to chyba jedyna rzecz, z którą się zgadzam. Z drugą, trochę mniej - faktycznie inaczej się żyje potomkom ludzi, którzy wPRLu wspierali komunistyczną władzę i byli częścią systemu. Dzieci tych ludzi zazwyczaj na wstępie są poustawiane - mają domy, samochody, znajomości, coś, o co ja dopiero muszę walczyć. Ponieważ żyjemy w kapitalizmie, przegrałem konkurencję na wstępie.

  Co do reszty, to bełkot. Liberalizm rynkowy w połączeniu z konserwatywną obyczajowością i tradycjami narodowymi wpajanymi od dzieciństwa to najgorszy koszmar. Jestem zwolennikiem liberalizmu obyczajowego, wolności słowa, swobód obywatelskich, wolnego rynku z ingerencją państwa w obronie najsłabszych i najbiedniejszych oraz polityką antymonopolową, świeckiego państwa, zerwania konkordatu, JOWów, integracji z UE, testów w szkołach, reformy edukacji raczej w kierunku Hartmanna, niż Giertycha, wprowadzenia edukacji seksualnej i psychologii do podstawówek. Strach mnie ogarnia, jak czytam te prawicowe hasełka. Tylko liberalna demokracja i zdrowy rozsądek nas uratuje. Prawictwo i lewactwo, konserwa i socjalizm to ideologie oderwane od rzeczywistości, które ładnie wyglądają tylko na manifestacjach i w książkach.

  Policja ma obowiązek ścigać paraorganizacje przestępcze, a odwołania do ruchów faszystowskich to przestępstwo.

 • dirtyjary

  Oceniono 1127 razy 515

  jako konserwatysta tak daleki od linii gazety mówię nigdy Ci panowie nie dostaną mojego głosu! nie życzę temu ruchowi niczego dobrego. hasła niektóre są groźne nie tylko dla elit III RP ale i dla spokojnych pisowców

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy ta banda nawiedzonych odpadków społecznych wie, ilu z nich jest agentami specjalnych służb, które nie takich nawiedzonych popaprańców zmieniały w niewolników informacyjnych.
  Czy ta banda nawiedzonych " patryotów" domyśla się że każdy ich ruch i wszystkie rozmowy w sieciach łączności są kontrolowane?
  Zabawne, że najgłupsi są najbardziej uparci w walce o władze. Bo bez niej są niczym.

 • jk_90

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli jestęście tak strasznie ciekawi to obejrzcie sobie całoś, a nie opierajcie się tylko na jakichś zdaniach wyjętych z kontekstu. Jest tu CAŁY Kongres.
  www.youtube.com/channel/UCPlMLzsJbojltA5Stx7lWjw/videos?shelf_index=0&view=0&tag_id=&sort=dd

 • emergo_tg

  Oceniono 1 raz 1

  ""o błogosławieństwo dla swojej pracy i oręży"".

  "Zali wżdy" mówi się oręż, w dopełniaczu - orężA.
  Ci ludzie są nie dość, że agresywni, to jeszcze strasznie głupi i pretensjonalni.
  Nawet im nie wychodzi ta ich maniera staropolska.

 • kruk51

  Oceniono 5 razy -3

  Szanowna żydowska władzo PO ! Szanowny Panie żydzie MIchniku ! Szanowna Gazeto ! Co zrobić by odwrócić to zło, które Wam zagraża ! Manipulacje prasowe, pranie mózgów , powoływanie na praworządną władzę i inne bzdety nic tu nie pomogą. Egoizm, zachłanność i sobiepańskość , arogancja, niegodziwe manipulacje finansowe okradające naród to wasze grzechy za które trzeba będzie odpowiedzieć ! Niestety nic a nic nie jesteście w stanie zrobić. To już żywioł ! Co jest winna Prezydent Warszawy, że deszcz pada ? A no jest ! Bo winna już dawno zabezpieczyć ulice i cieki. To samo Rząd PO ! Nie jest tajemnicą, że okradany naród się zburzy ! Dziwnym trafem, nie zauważyłem samokrytyki środowisk polityczno intelektualnych. Są tylko pomstowania na bandytów, faszystów, kiboli itd. Winnych burdelu i załamania finansów nie ma !

 • colezanka

  Oceniono 4 razy 0

  Ups !!!!. W organiżmie społecznym wyrażna biegunka.... .Oto jej przejaw i treść.

 • cyklista

  Oceniono 5 razy 3

  Ruch narodowy bez Führera? To się nie sprawdzi - musi być jakiś hitlerek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX