Tym: Dziwisz ma dwa życia - doczesne i pozagrobowe. Ja tylko jedno

Kardynał Dziwisz pouczył nas, że prawa boskie są ważniejsze od praw stanowionych przez ludzi. Niech tak mówi dalej, wolno mu. On ma dwa życia: to niedobre - doczesne i to nieskończenie szczęśliwe - pozagrobowe. Ja mam jedno. I bardzo bym chciał, by władze to szanowały - pisze w najnowszej ?Polityce? Stanisław Tym.
- Kościelna opera mydlana o świętej niedzieli i katolickich spacerkach rodziny, która powstała bez dzieci z in vitro, ma coraz niższą oglądalność. I całe szczęście, bo lepiej bacznie rozglądać się po świecie. Żeby być wolnym, trzeba widzieć wrogów wolności - pisze w najnowszej "Polityce" Stanisław Tym, satyryk i publicysta.

Mam tylko jedno życie

- Kardynał Dziwisz pouczył nas, że prawa boskie są ważniejsze od praw stanowionych przez ludzi. Niech tak mówi dalej, wolno mu. On ma dwa życia: to niedobre - doczesne i to nieskończenie szczęśliwe - pozagrobowe. Ja mam jedno. I bardzo bym chciał, aby prezydent, parlament i rząd to uszanowali. Mam polskie obywatelstwo, a nie watykańskie - stwierdza Tym.

Niedziela dla rodziny. Niech zamkną też kościoły

W Boże Ciało hierarchowie kościelni skupili się na sprawach związków partnerskich i in vitro. - Było o związkach homoseksualnych, demontażu polskiej rodziny i tysiącach dzieci w ciekłym azocie, z którymi nie wiadomo co zrobić. Wiadomo natomiast, że aby bronić polskości, trzeba zakazać handlu w niedziele. Ale życie jest twardsze niż klęcznik biskupa. Mój sąsiad ze wsi, którego córka pracuje w hipermarkecie, zapowiedział, że jeśli tak zrobią, to on więcej do kościoła nie pójdzie. Albo niech kościoły też zamkną, żeby było sprawiedliwie. Jak tam nie zarobią, to i tu niech nie zarobią - stwierdza Tym.

Więcej o:
Komentarze (35)
Tym: Dziwisz ma dwa życia - doczesne i pozagrobowe. Ja tylko jedno
Zaloguj się
 • philosophe

  Oceniono 3 razy 3

  Dziwisz nie ma zadnej legitymacji do ingerencji w sprawy spoleczne, gdyz kazdy, kto go kiedykolwiek poznal, to wie, ze tego typu czlowiek nie potrafi zrozumiec spraw, ktore nie leza bezposrednio w polu jego egoistycznych interesow i potrzeb. To w gruncie rzeczy maly prosty czlowiek, ktory znalazl sie na szczytach wladzy (koscielnej ).

 • moonster100

  Oceniono 2 razy 2

  zasrańcy rywalizują z hipermarketami o szmal, po prostu. Część populacji bowiem (wcale nie mała) zamiast do kościoła idzie w niedzielę do galerii. Takie są fakty. Czy to nie jest komedia?

 • bgd2

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwisz też ma tylko jedno życie, Tylko żyje w urojeniu o drugim.

 • qura70

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe,
  w swoim felietonie ST poświęcił Dziwiszowi jeden akapit, a TOK FM i GWyb rozpisuje się tylko na jego temat. Dlaczego nie napisali, o tym że Niesiołowski czyści marynarkę rękawem, o tym jest w felietonie więcej.
  "Żeby być wolnym, trzeba widzieć wrogów wolności" – co znaczy wolność? Czy wolność to rzeczywiście uniezależnienie jednostki od jakichkolwiek norm?
  Kiedyś Tusk pytany przez Lisa o cięcia w emeryturach w związku z kryzysem powiedział, żeby publicysta zarabiający 30 tys. miesięcznie nie doradzał ograniczania emerytur wynoszących 1200 zł miesięcznie.
  Czy Tym siedział kiedyś na kasie w hipermarkecie za 1500 zł w niedzielę? Czy Tym zastanowił się kiedyś jak sieci handlowe nas doją? Zarabiając miliardy, a nie zostawiając złamanego grosza podatków? Larum podnoszono już kiedy zakazano handlu w święta państwowe i wybrane kościelne. Wówczas też roztaczano przed nami perspektywę krachu i wzrostu bezrobocia. I co? I nic!
  Albo czy na kasie siedział którykolwiek z szanownych lemingów gromiących KK za wtrącanie się w nie swoje sprawy?
  Jezus Chrystus umarł za wtrącanie się w nieswoje sprawy, Maksymiliana Kolbe zabili za wtrącanie się w nieswoje sprawy, JPII chcieli zabić za wtrącanie się w nieswoje sprawy...

 • szmul.bender

  0

  Własciciele supermarketów powinni pobudować w srdoku kaplice - wtedy nie chodzenie w niedzielę na zakupy stanie sie grzechem

 • jankbh

  Oceniono 8 razy 6

  Ma się jedno życie, a kościół robi wszystko, by każdemu zamienić je w piekło.

 • stan-1

  Oceniono 6 razy 4

  Tym się Stasiu powinien zająć rząd, a nie satyryk, ale się Stasiu zDziwisz jak się zajmie. Dojarze owieczek i owieczki są zadowoleni, do czasu.
  Jak patrzę wokoło to widzę nawet otumanione barany chętnie podchodzą do dojenia..

 • ulebyk

  Oceniono 12 razy -10

  Aj waj! Mądrości Tyma sa tyle samo warte co wynurzenia innej ulubienicy michnikowszczyzny czyli Środy. Coś ostatnio często reklamowany ten Tym w gadzinówce Szechtera.

 • lisstom

  Oceniono 18 razy -16

  Tyma tym razem zawiodło poczucie humoru.
  Aktor, który poucza widzów, jakie (w systemie demokratycznym) powinni mieć preferencje wyborcze oraz światopogląd (czy idealistyczny, czy materialistyczny), łatwo może utracić publiczność.

  Albowiem - panie Stanisławie - aktor jest od grania ról, a nie od prezentowania własnych poglądów i tym sposobem od wpływania na losy kraju.
  Od tego są misjonarze, kaznodzieje i politycy.
  To, co było dobre w PRL, nie musi się sprawdzić w wolnej Polsce.
  Dobrze, że wyśmiewał pan nonsensy okresu "dyktatury proletariatu" - ale dzisiaj to obywatel wybiera so bie rząd za pomocą kartki wyborczej.

  Upadek piosenkarza Kukiza i pana Janka powinien być dla Tyma przestrogą.
  To, co Tym zyska u wojujących ateistów (jeśli w ogóle coś zyska...), to straci u osób nie uznających religii i związanych z nią zasad moralnych za średniowieczny przesąd (bo straci bez wątpienia).
  Tym jest człowiekiem inteligentnym i z pewnością to wie.
  Brakuje mu widowni i rozochoconych twarzy swoich wyznawców?
  Starzeje się?
  Planuje kandydować do sejmu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX