Zakaz handlu w niedzielę? Żakowski: Podoba mi się. Wyłączmy świątynie konsumpcji

- Mnie się ten pomysł podoba - powiedział o poselskim projekcie zakazu handlu w niedziele Jacek Żakowski. - Chodzi o rytualne zakupy, o wyłączenie świątyń konsumpcji - wyjaśnił w Poranku Radia TOK FM. - Ja sobie nie życzę, żeby pan Żalek regulował, co mam robić w niedziele - kontrował Tomasz Lis.
Posłowie z PiS, PO, PSL i SP podpisali się pod projektem zmian w Kodeksie pracy zakładającym zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele. - Mnie się ten pomysł podoba - przyznał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Zastrzegł, że nie chodzi mu o zamknięcie wszystkich sklepów, ale tych największych. - Chodzi o rytualne zakupy, o wyłączenie świątyń konsumpcji, które spełniają inną rolę niż zaopatrywanie ludności.

- Ja sobie nie życzę, żeby pan Żalek mi regulował to, co mam robić i czego mam nie robić w niedzielę - stwierdził Tomasz Lis, naczelny "Newsweeka". - Tak nie jest - oponował Żakowski, wskazując, że model funkcjonowania w społeczeństwie nie powstaje indywidualnie, za sprawą posła Żalka, ale w publicznej debacie, która jest tu niezwykle potrzebna.

- To ma znaczenie symboliczne. Bardzo lubię, że jest taki dzień: kurczę, a jutro wszystko zamknięte - wyznał Żakowski. Podkreślał, że w wielu niemieckich, skandynawskich i amerykańskich miastach, w których sklepy się zamyka, "niedziela jest kompletnie innym dniem".

"Nie demonizowałbym galerii i sklepów"

- Nie demonizowałbym tego. Galerie i sklepy to element miejskiego krajobrazu. Nie ma przymusu chodzenia do nich. A jeśli to jest połączone z przyjemnością, relaksem? Mój Boże, jest wolny wybór! - tłumaczył Tomasz Wołek. I podkreślał, że nie wszyscy chodzą na niedzielne zakupy dla przyjemności. - Ale po to, żeby dokonać niezbędnych zakupów, których nie mogli poczynić wcześniej, bo pracowali cały tydzień - wskazywał. - To bardzo źle, że pracowali cały tydzień. Bo człowiek po pracy powinien mieć czas, żeby zrobić zakupy i mieć życie prywatne - podjął Żakowski.

Problem jest jednak w tym, że Polacy tego czasu nie mają, co zauważył Lis. - I mam nadzieję, że to by zwiększyło społeczną presję na równowagę praca-dom - wyjaśnił Żakowski. Zdaniem publicysty "Polityki" to obecnie jeden z największych problemów polskiego społeczeństwa. Żakowski przypominał też jeden z raportów Michała Boniego, w którym wskazywano, że właśnie brak tzw. work-life balance jest jedną z przyczyn załamania demograficznego, niskiej wydajności pracy i niewielkiej zdolności Polaków do samokształcenia.

"Nie terroryzujmy ludzi naszymi problemami"

Czy jednak Polacy są gotowi na wolne niedziele? Jednym z argumentów przeciwników pomysłu jest fakt, iż państwa, które wprowadziły niedzielny zakaz handlu, są gospodarczo bardziej rozwinięte. Jednak zdaniem Żakowskiego wydłużanie czasu pracy "nie daje proporcjonalnego wzrostu wydajności". - Jak chcę być tak bogaty jak ty, muszę pracować więcej od ciebie - dziwił się Lis. - Musisz pracować efektywniej - zastrzegł Żakowski. I choć szef "Newsweeka" naciskał, że te dwie rzeczy nie wykluczają się, Żakowski mówił: - Zmęczenie jest jednym ze źródeł niskiej wydajności pracy. Polacy pracują dziś najdłużej w Unii, a dochód na obywatela mamy jeden z najniższych.

Wiesław Władyka przypomniał, że wolne niedziele to tak naprawdę problem mieszkańców dużych miast. Bo w niewielkich miasteczkach i tak nie ma sklepów, które można by zamknąć. A model spędzania wolnego czasu jest zupełnie inny. - To jest luksus, w dużym mieście wyjść sobie na skwer, posiedzieć w kawiarni obok. To przyjemne, ale to nie przypadek mniejszych miejscowości - wskazywał publicysta "Polityki". - Nie terroryzujmy ludzi naszymi problemami - skwitował.

Czy chcesz, by wprowadzono w Polsce zakaz handlu w dużych sklepach w niedzielę?
Więcej o:
Komentarze (26)
Zakaz handlu w niedzielę? Żakowski: Podoba mi się. Wyłączmy świątynie konsumpcji
Zaloguj się
 • topiramax

  0

  Wyłączmy wszelkie świątynie...głupoty, ciemnoty, obłudy itp,

 • rozumny68

  0

  Jacek Żakowski jest jednym z niewielu publicystów, którzy zachowali dziennikarską niezależność. Wielu ludzi w tym kraju korporacyjna indoktrynacja sprowadziła do roli zwykłych konsumentów. Dla pożytku właścicieli handlowych korporacji kierują się oni egoizmem i egocentryzmem. Z takich ludzi można zbudować społeczeństwo egoistów a nie społeczeństwo obywatelskie. Jako człowiek i obywatel tego kraju, zdecydowanie popieram wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę!

 • dyrdymalista

  Oceniono 3 razy 3

  Wspaniały Umysł J. Żakowskiego nie pojmuje, że chodzi tu o pryncypia. Władza powinna się trzymać jak najdalej od sfer prywatnych ludzkich wyborów. Niech się zajmuje organizowaniem sprawnego, przyjaznego obywatelom państwa prawa, a nie grzebaniem w kroczach, narzuceniem prostackich poglądów czy też określaniem co ludzie mają robić w swoim wolnym czasie. Nieszczęście polega na tym, że zarządzanie państwem wymaga nie byle jakich kwalifikacji, a ta cała reszta tylko mentalności wiejskiego wikarego.

 • trum4n

  0

  Dobra dobra ale jak się to wszystko zbierze do kupy to maluje się bardzo ponury obraz przyszłości, wszystko nieuchronnie zmierza w stronę coraz większej kontroli , coraz większego panowania tych co są na górze nad tymi co są na dole, panowania wąskiej grupy elit nad masami rządzonych. Jaka to przyszłość, mniej pracy mniej kasy, więcej work-life tj. więcej dzieci,więcej biedy, więcej ubóstwa, mniejsze wykształcenie , większe posłuszeństwo rządzonych, boże ciało, zielone świątki, trzech króli, żołnierzy przeklętych, mandaty za jeżdżenie rowerem po chodniku gdzie jakoś wcześniej nikomu to nie przeszkadzało ale że kryzys i pieniążków brakuje na karmienie tego potwora to wiadomo...gdzie czasami po prostu nie da się nie wjechać na chodnik. Kolejnym krokiem będą mandaty za nieprzechodzenie po pasach , szykuje się druga Korea Płn., ludzie roboty... kupa

 • trum4n

  0

  work-life...

  wiecie co mam na myśli :)

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy 0

  Jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o kase , . Klechy chca swoich katoli do kosciola zapedzic i przy okazji oskubac z kasy .

 • blogfiles

  Oceniono 4 razy 4

  A mnie się podoba zmiana kościołów na magazyny i nocne kluby (zazwyczaj dobra akustyka)

 • panbuchman

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli pan redaktor Żakowski uważa, że niesłuszny jest handel w niedziele, ma dobre prawo wystąpić z apelem do Polaków w tej sprawie. Gdy go posłuchają - sklepy zostaną pozamykane z braku klientów. Pan redaktor nie chce narazić się na taki osąd (na śmieszność już się naraził) woli, do realizacji swoich pomysłów, zaprząc aparat przymusu Państwa.
  Panie Redaktorze, proszę nie ustawać! Np. bardzo zdrowa jest poranna gimnastyka - nakażmy ją obywatelom. Do kontroli wystarczy mała kamerka internetowa. Weryfikacją lawiny zwolnień lekarskich z gimnastyki zajmie się nowa armia urzędników. (Proszę przeczytać: G. Orwell, Rok 1984)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX