Niemcy wypłacą ocalałym z Holocaustu dodatkowo 800 milionów euro

Rząd RFN przeznaczy więcej środków finansowych na opiekę nad ofiarami nazizmu. Z tych pieniędzy ma skorzystać około 60 tysięcy osób.
W wyniku negocjacji Ministerstwa Finansów Niemiec z Jewish Claims Conference (JCC), Berlin zobowiązał się do wypłacenia w latach 2014-2017 prawie 772 miliony euro na opiekę nad ocalałymi z Holocaustu.

Z tych pieniędzy ma skorzystać ok. 56 tysięcy osób z 46 krajów. Ponad 1/3 żyje w Izraelu.

Stuart Eizenstat, główny negocjator JCC, wyraził zadowolenie z przebiegu rozmów z rządem federalnym. - Widzimy w tym niezmienną gotowość Niemiec do wywiązania się z historycznego zobowiązania wobec ofiar nazizmu. Te osoby będą mogły godnie spędzić ostatnie lata życia - oświadczył były ambasador USA w UE i dodał: - W obliczu niemieckiej polityki oszczędzania postawa rządu federalnego jest godna szczególnego uznania.

Renty dla Żydów z gett otwartych

Resort finansów i JCC postanowiły zmienić kryteria wypłaty odszkodowań.

Od 1 stycznia 2014 roku renty mają otrzymywać również Żydzi, którzy w okresie hitleryzmu zmuszeni byli żyć w Europie Wschodniej w tak zwanych gettach otwartych.

Te getta, na przykład w Czerniowcach (Cernauti), nie były otoczone murem. Mimo to obowiązywała tam godzina policyjna, mieszkańcy getta musieli nosić opaski z gwiazdą Dawida, pilnowano ich i poddawano represjom.

Ze zmiany przepisów skorzysta do trzech tysięcy ocalałych z Holocaustu. Na państwo niemieckie spadną w związku z tym dodatkowe koszty w wysokości od 7 do 11 mln euro.

Ponadto rząd federalny i JCC uzgodniły, że jesienią 2014 roku będą na specjalnej konferencji rozmawiać na temat odszkodowań dla Żydów, którzy Holocaust przeżyli jako dzieci.

Oszustwo na 57 mln dolarów w JCC

Berlin zawarł porozumienie z JCC tuż po ujawnieniu w tej organizacji przypadku oszustwa.

Na początku maja sąd w Nowym Jorku uznał byłego pracownika JCC Semena Domnitsera za winnego wyłudzenia w latach 1993-2009 wraz z 30 innymi współoskarżonymi 57 mln dolarów.

Koszty oszustwa w całości przejęła Republika Federalna Niemiec.

Mimo że kierownictwo JCC już w 2001 roku wdrożyło śledztwo w związku z zarzutem przeciwko Domnitsowi, oszustwa wtedy nie wykryto.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''