Zakaz handlu w niedzielę? "To nie jest zły pomysł" [PYTAMY WARSZAWIAKÓW]

- Pracowałam w handlu, także rozumiem ludzi, którzy pracują w niedzielę. Jestem za tym, by był to dzień wolny - mówi klientka Tesco w Warszawie. Również pytani w naszej sondzie pracownicy Carrefoura woleliby mieć w niedzielę dzień wolny. To właśnie wtedy mają najwięcej pracy. Dla innych pomysł zakazu handlu w niedzielę jest po prostu nierealny.
- Wiadomo, że markety wykorzystują ludzi do ciężkiej fizycznej pracy. To dobry pomysł - mówi nam pod Tesco w Warszawie pan w średnim wieku. Inny dodaje: - Kiedyś były sklepy pozamykane i też sobie radziliśmy. W taki sposób odpowiadało nam większość pytanych.

Także pracownicy Carrefoura zdecydowanie nie chcieliby pracować w niedzielę. - Jest to uciążliwe dla nas, pracowników sklepów. Mamy w niedzielę bardzo duże kolejki ludzi, którzy nie zdążyli zrobić zakupów w tygodniu. Jesteśmy zmuszeniu pracować, a każdy z nas ma rodzinę - mówi nam pracownica hipermarketu. Dla jej kolegi "zawsze rodzina była dniem rodzinnym, także przydałaby się dzień wolny". - Kiedy mam wolną niedzielę, wychodzimy do kina, do teatru, albo do zoo - mówi.

Jednak dla młodej kobiety wychodzącej z dzieckiem z Tesco pomysł zakazu handlu w niedzielę "to głupota, bo bardzo dużo ludzi pracuje od poniedziałku do soboty i muszą w niedzielę robić zakupy". - Ci, którzy nie chcą pracować w niedzielę, to niestety nie znajdą w Polsce pracy. Tu trzeba pracować od poniedziałku do niedzieli, żeby cokolwiek zarobić - mówi nam.

Zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do Sejmu. - Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym - czytamy w uzasadnieniu projektu, pod którym podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP.

- Trudno uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności - czytamy w uzasadnieniu projektu. Nie wszystkim posłom projekt się podoba. - Kolegom z PO, którzy chcą zakazu handlu w niedzielę, mówię, że ludzie powinni o tym sami decydować. A tym, którzy nie chcą pracować w niedzielę, radzę zmienić pracę - powiedział poseł PO John Abraham Godson na antenie radia RMF FM. - Ludzie sami powinni decydować, czy chcą pracować w niedzielę - dodał.

Więcej o:
Komentarze (153)
Zakaz handlu w niedzielę? "To nie jest zły pomysł" [PYTAMY WARSZAWIAKÓW]
Zaloguj się
 • benkmen

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ten zakaz handlu w niedzielę obejmie także marketingowe oferty życia wiecznego i zbawienia, produkowane masowo na wysokich stanowiskach, umieszczonych na ambonach kościelnych? ;-)

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego tylko pracownicy sklepów mają mieć niedziele wolne?! Jak już, to w niedziele nie powinna pracować służba zdrowia (na niedzielę pacjęnci ze szpitali - won), policja, straż pożarna, stacje benzynowe, nie powinno być programów telewizyjnych i radiowych... Czysty absurd. Ale taka jest właśnie ta propozycja w sprawie handlu w niedzielę.
  Ponadto w przekazie wnioskodawców jest kłamstwo. Bowiem jeśli ktoś pracuje w niedzielę to ma wolny inny dzień tygodnia. I może odpocząć!

 • jaredyk

  Oceniono 1 raz 1

  Zakaz handlu w niedzielę jest naruszeniem wolności konstytucyjnej. Nie jetem katolikiem i traktuję niedzielę jako zwykły (pierwszy dzień tygodnia). Nie ma obowiązku pracy w niedzielę, każdy katolik który nie chce pracować tym dniu może powołać się na zapisy dotyczące wolności wyznaniowej. Jako protestant odmawiam pracy w Sobotę bo jet ona dla mnie dniem świętym i mam to zagwarantowane w konstytucji. Jeśli pracodawca poda powód zwolnienia odmowę pracy w tym dniu, podaję go do Sądu pracy i wygrywam bez najmniejszych trudności. Ponadto może to być powód do postępowania sądowego w zakresie dyskryminacji i prześladowania na tle religijnym na straży którego stoi nasza konstytucja. Jeśli jest grupa ludzi niechętnych do podjęcia pracy w niedzielę to ja chętnie bym się jej podjął w zamian za wolną Sobotę.

 • mong

  Oceniono 1 raz 1

  A może tak p osły same siebie zlikwidują i problem z głowy

 • manhu

  Oceniono 3 razy 1

  Rozwiązanie jest proste: imienne referendum.

  I wtedy tych co zagłosują za handlem w niedzielę należy zmuszać* do pracy w niedziele (od pon do niedz), a reszta będzie miała wolne. *Znieść im także 8-godz dzień pracy, gdy będą pracować po 16h/dobę codziennie to będą dużo bogatsi, a jeśli zabraknie pracy to niech w niedziele zakopują butelki kopiąc dół na 20 metrów.

  Rozsądek to podstawa, aczkolwiek praca 16h/dobę 7dni/tydzień jest dobra dla bogactwa i gospodarki, ale co z tego jeśli z tego nie skorzystają. Podobnie praca dla leni we wtorek od 12-tej do 13-tej to też marny pomysł. Nie trudno wymyślić coś pośrodku.

 • czerwony.poll74

  Oceniono 4 razy 2

  Mam mieszane uczucia co do pomysłu, ale powtarzanie bezmyślnie neoliberalne brednie o nieuchronnym wzroście bezrobocia po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, czy podobnie przy podniesieniu płacy minimalnej o 100 PLN to po prostu żenada. Pieniądze do wydania na zakupy będą wydane niezależnie od dnia tygodnia, a w marketach zatrudnienie jest i tak grubo poniżej przyzwoitości, tzn. jeden pracownik wykonuje pracę, którą w cywilizowanym świecie wykonuje 2-3. Widać to doskonale po jakości obsługi w marketach, szczególnie tych właśnie czynnych niemal non-stop. 2/3 kas nieobsadzone, wszędzie kolejki, na dziale pracownika nie uświadczysz, bo najpewniej rozładowuje towar z ciężarówki - żenada. Więc niech nie pieprzą, że wzrośnie bezrobocie, bo jeśli jeszcze zwolnią część osób to markety przestaną po prostu działać.

  Argumenty drugiej strony w rodzaju niedziela to czas na kościół i rodzinę też są durne, choć w części dotyczącej rodziny nie do końca. Ludzie pracujący w tych obozach pracy powinni mieć możliwość pobycia ze swoimi dziećmi, poza tym pracując w weekendy nierzadko mają po prostu problem co w tym czasie zrobić z dziećmi. NIe słyszałem, żeby któryś z marketów zapewnił np. przedszkole dla dzieci pracowników, a publiczne placówki są w weekendy zamknięte. Oddawanie w zamian za weekendy wolnego wtorku i piątku na przykład też można sobie w dupę wsadzić. Może tym co tak krzyczą pracodawca powinien dawać urlop po 3-4 dni z rzędy w lutym, marcu, październiku i listopadzie? A do tego cały ten neoliberalny kryminał prowadzi.

  Na ten moment nie widzę lepszego rozwiązania. W normalnym kraju wystarczyłby zapis w kodeksie pracy o stosownej rekompensacie za pracę w dni wolne (200% dniówki, albo dwa dni wolnego do zwrotu). W Polsce kodeks pracy jest tylko na papierze, a cała masa ludzi pracuje w ogóle na zasadach niekodeksowych, więc żadne kodeksowe rekompensaty nie mają póki co sensu, bo nie będą egzekwowane, natomiast zakaz handlu można stosunkowo łatwo wyegzekwować. Poza tym z tego co rozumiem zakaz miałby dotyczyć hipermarketów, czy w ogóle handlu z wyłączeniem sytuacji gdzie w sklepie pracuje jego właściciel lub wspólnik. Tylko pod takim warunkiem byłbym gotów poprzeć propozycję ograniczenia handlu w dni wolne od pracy. A posłowi Godsonowi odpowiem krótko, póki co tu nie jest Afryka, jak się nie podoba przedsiębiorcy, to niech spie..., tylko najpierw odda co ukradł.

 • kwap666

  Oceniono 3 razy 1

  PS panie Abrahamie, mamy taki sam wybór w kwestii pracy jak Pana przodkowie w Ameryce. Nieco pokory życzę.

 • kwap666

  Oceniono 3 razy 3

  to ja mam zasadnicze pytanie: czy którykolwiek z tych panów, którzy debatują nad wolną czy niewolną niedzielą pracuje w niedzielę? nie? no to dziękuję, koniec dyskusji. niech się walą na ryj i zrobią referendum wśród tych którzy zapier... 7 dni w tygodniu, gwarantuje wam, że 99% głosów byłoby za wolnym. A temu dupkowi, co się sadzi że jak komuś robota nie odpowiada to powinien ją zmienić, proponuje czerwoną kartkę i wyjazd żeby spróbował pożyć jak statystyczny polak. szybko rurka zmięknie. pozdrawiam!

 • pitolini

  Oceniono 2 razy -2

  Mówcie co chcecie. Ja bym chciał żeby sklepy były zamknięte w niedziele. Moja siostra pracuje w zasadzie wszystkie weekendy. Jakiekolwiek imprezę rodzinną niewypadającą w świata muszę ustalać z nią miesiąc wcześniej, żeby wyprosiła zmianę grafiku i miała wolne w niedziele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX