Metki polskiej firmy odzieżowej w ruinach fabryki w Bangladeszu

Metki polskiej firmy Cropp znaleziono w Bangladeszu w gruzach fabryki odzieżowej Rana Plaza, która zawaliła się 24 kwietnia, grzebiąc 1127 pracowników. - Trudno zaprzeczyć faktom - mówi przedstawiciel firmy LPP, właściciela marki Cropp. Organizacja Clean Clothes Polska wzywa LPP do kontrolowania, z jakimi zleceniobiorcami współpracuje.
Metki Cropp w ruinach fabryki Rana Plaza w Bangladszu tuż po katastrofie sfotografował Zbyn'k Hrbata, a zdjęcia opublikował czeski portal iDNES.cz. Poinformował on o swoim znalezisku przedstawicieli kampanii Clean Clothes Polska, która, jak czytamy na stronie internetowej, "walczy na rzecz poprawy warunków pracy w globalnym przemyśle odzieżowym, zwiększania odpowiedzialności społecznej i zaangażowania w te działania zarówno firm jak i konsumentów".

LPP nie zaprzecza

LPP jest największą firmą odzieżową w Polsce. Sprzedaje ubrania w 12 krajach Europy pod markami Cropp, Reserved, House i Mohito. Szycie ubrań, tak jak wiele firm tego typu, zleca fabrykom zlokalizowanym głównie w Chinach i Bangladeszu. LPP nie wypiera się, że jej ubrania mogły być szyte właśnie w fabryce Rana Plaza.

- Trudno zaprzeczyć faktom. Nie możemy zaprzeczyć, że któryś z współpracujących z nami agentów tam właśnie znajdował podwykonawców - tłumaczy przedstawiciel LPP w rozmowie z Clean Clothes Polska.

W wydanym oświadczeniu LPP informuje, że "jeden ze współpracujących z LPP agentów ulokował w tym roku produkcję części odzieży marki Cropp (0,6 proc. udziału w całości tegorocznych zamówień złożonych przez LPP w Bangladeszu) w fabryce, której siedziba mieściła się w budynku Rana Plaza". (...) "Odnalezione na miejscu katastrofy przywieszki Cropp, których fotografie znalazły się w mediach, prawdopodobnie były przygotowane dla mającej nastąpić w maju produkcji kolejnej partii towaru" - czytamy w oświadczeniu. LPP pisze, że "kontrola warunków funkcjonowania fabryk w Bangladeszu jest bardzo trudna. Od kilku miesięcy nasilają się w tym kraju zamieszki. Z powodu obaw o bezpieczeństwo pracowników, LPP nie wysyła swoich kupców do tego kraju".

Firmy mają sprawdzać warunki pracy

Organizacja Clean Clothes Polska alarmuje, że "w przeciwieństwie do zachodnich konkurentów LPP nie podejmuje jednak widocznych działań na rzecz społecznej odpowiedzialności za warunki pracy w swoich łańcuchach dostaw". "Ta straszna katastrofa powinna stanowić ostateczny impuls dla LPP S.A., aby w końcu wziąć odpowiedzialność za zdrowie i życie pracowników w krajach takich jak Bangladesz. Fakt, że LPP S.A. nie wie albo nie chce wiedzieć, jakim fabrykom zleca produkcję, może świadczyć o braku odpowiedzialności i transparentności tej firmy" - mówi Maria Huma, koordynatorka Clean Clothes Polska.

Po tragedii w fabryce w Bangladeszu wiele światowych firm odzieżowych zdecydowało się na podpisanie i natychmiastowe wdrażanie porozumienia dotyczącego ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu - czytamy na stronie CCP. Do porozumienia przystąpiły m.in. H&M, Zara, C&A, Marks and Spencer, Mango i Benetton. Na razie LPP nie przyłączyło się do tego grona, choć, jak informuje firma "bada możliwość przystąpienia do tego porozumienia, które mamy nadzieje da szanse na unikanie tragedii podobnych do tej, która miała miejsce w budynku Rana Plaza".

Więcej o:
Komentarze (146)
Metki polskiej firmy odzieżowej w ruinach fabryki w Bangladeszu
Zaloguj się
 • laksmana

  0

  Jak ktoś kupuje tandetne koszulki za 10 zł to powinien mieć świadomość, że tylko dzięki biedzie i wyzyskowi są takie tanie. No chyba, że myśli, że prezes firmy to filantrop.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 0

  Proponuje żeby wszystkie zachodnie koncerny wycofały się z Azji i Afryki Niech lewicowi popaprańcy dadzą im żryć albo niech biedota zdycha z głodu

 • albrecht_kalba

  0

  Fair trade, hahaha, a Wy płacicie za to 10-15% więcej, żeby mieć czyste sumienie :)

 • majek-1348

  0

  W trzeciej najjaśniejszej rozwalono polski przemysł odzieżowy, dziś wiadomo kto i po co rozwalił. majek

 • trendy_1

  0

  Można podejrzewać, że wiele firm z Polski tak praktykuje, stąd stale rosnące u nas bezrobocie.
  Poza tym "oszczędności" wynikające z innych płatności na rzecz skarbu państwa, ZUS-u itp.

 • art_102

  Oceniono 1 raz 1

  Gazeta ma katastrofę w du...pie, po prostu kolejne świeże mięso informacyjne. Wszystkie media klepią tą samą papkę informacyjną, ale zgłębieniem tematu, czy podaniem miejsca katastrofy, nikt się nie przejmuje. Kogo to obchodzi.

 • rysiyk

  0

  A EE Edward Erby myślicie że nadal produkuje w Polsce. Hitler nie skasował Stalin nie skasował a Mafia owszem.

 • xsawer

  Oceniono 3 razy 1

  W Zadupiu Małym spalił sie kiosk, a właściciel tego kiosku nie zapłacił pensji sprzedawcy. W zgliszczach znaleziono Gazetę Wyborczą!

 • honkers

  Oceniono 1 raz -1

  Te firmy niszczą przemysł w Polsce i jak widać również w Bangladeszu ludzi. Dlatego by jakiś bezmózgi kretyn mógł się pławić w bogactwie i co roku jeździć nowym Rollsem giną ludzie. Jak długo państwo będzie tolerowało tego typu cwaniaków a kościół darował im grzechy chowając pod sutanny srebrniki szczodrze darowane przez tych sku......ów ?. Oni i ich beneficjenci doprowadzą w końcu kolejnej rewolucji październikowej gdzie jacyś nowi dzierżyńscy i staliowie zabiorą im ich plugawe posiadłości kosztem "podobno uczciwej mniejszości" na co dzień wdziewającej na siebie splamione krwią wdzianka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX