Pawłowicz: TVN zmanipulował moje słowa. TVN: Jest nagranie, można sprawdzić, jak było

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz domaga się od "Faktów" TVN sprostowania materiału, w którym znalazł się fragment jej wypowiedzi na temat tzw. Marszu Szmat w TVN24. Według Pawłowicz stacja zmanipulowała jej słowa - piszą "Wirtualne Media". - Nagranie jest dostępne na stronie TVN24, każdy może obejrzeć ten materiał i wyrobić sobie zdanie - odpowiada w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik TVN Karol Smoląg.
Krystyna Pawłowicz w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem bardzo ostro uderzyła w organizatorów Marszu Szmat, który odbył w Warszawie.

- Mówimy o Marszu Szmat. Szmaty zachowały się jak szmaty. Te baby same się tak reklamowały. (...) Ulica nie należy do kurew i alfonsów - krzyczała Pawłowicz. Cytowała też sformułowania zawarte w ulotce marszu. Ulotka zapraszała, celowo stosując przerysowanie, "dziwki", "pedałów", "transwestytów" i innych na marsz.

Pełna wersja materiału na YouTube.

"Slut Walk"

Zorganizowany w Warszawie protest wzorowany był na tym, który w 2011 r. zorganizowały działaczki feministyczne z Toronto, tzw. Slut Walk. Po tym, jak oficer kanadyjskiej policji poradził kobietom, aby - jeśli nie chcą być zgwałcone - nie ubierały się jak szmaty (ang. "slut" oznacza potocznie "łatwą" dziewczynę - red.), w różnych miastach organizowany jest Marsz Szmat.

Jego uczestnicy protestują przeciwko przenoszeniu odpowiedzialności za gwałt ze sprawcy na ofiarę. Celem marszów jest walka z przekonaniem, że kobiety nie powinny ubierać się wyzywająco, bo to prowokuje gwałcicieli. Dlatego uczestniczki manifestacji specjalnie ubierają się w wyzywający, prowokacyjny sposób.

Pawłowicz: TVN zmanipulował moje słowa

Taka forma marszu bardzo nie podoba się posłance Pawłowicz. - Niektóre z tych pań powinny naprawdę krytycznie spojrzeć do lusterka i rzeczywiście włożyć staniki, a nie epatować młodych ludzi, a właściwie straszyć facetów tymi piersiami - mówiła w TVN24.

Stacja TVN wyemitowała fragment jej wypowiedzi w Faktach, skracając go i dodając komentarz, że Pawłowicz "próbuje przekonać, że to, co mówiła, to tylko cytat" z zaproszenia na marsz.

I właśnie ten materiał oburzył posłankę PiS. W liście do redaktora naczelnego TVN24 i TVN Adama Pieczyńskiego, Pawłowicz żąda, by "Fakty" opublikowały sprostowanie z przeprosinami i przyznały się do dokonania manipulacji - informują "Wirtualne Media".

Stacja TVN miałaby też zaprzestać emisji zmanipulowanego (według Pawłowicz) materiału i usunąć go ze swoich stron internetowych, zastępując pełną wypowiedzią. W liście do Pieczyńskiego posłanka PiS dowodzi, że użyte przez nią na antenie wulgaryzmy były jedynie cytatami z ulotki Marszu Szmat.

Słowa Pawłowicz wyemitowane w "Faktach".

TVN: Jest nagranie, każdy może się przekonać, jak było

- Pismo pani Pawłowicz będziemy analizować z prawnikami, gdy do nas wpłynie. Ja się z nim zapoznałem. Całość rozmowy z panią Krystyną Pawłowicz jest dostępna na TVN24.pl, każdy może zobaczyć ten materiał oraz te wypowiedzi i samemu dokonać oceny - mówi portalowi Gazeta.pl rzecznik TVN Karol Smoląg.

Jak stacja zareaguje na pismo Pawłowicz? Rzecznik nie chce na razie spekulować co do tego, jaką TVN przygotuje odpowiedź, zapewnia jednak, że stacja do zarzutów posłanki PiS się odniesie.

Więcej o: