Ray Manzarek nie żyje. Założyciel i klawiszowiec The Doors miał 74 lata

Nie żyje Ray Manzarek, współzałożyciel legendarnej rockowej grupy The Doors. Zmarł w Rosenheim w Niemczech. Muzyk zmagał się z rakiem przewodów żółciowych - poinformował menedżer zespołu.
Manzarek urodził się w 1939 roku w Chicago. Jego rodzice byli dziećmi emigrantów z Polski. Muzyk od najmłodszych lat uczył się grać na pianinie. Studiował muzykę w chicagowskim konserwatorium muzycznym. W 1967 r. przypadkowe spotkanie z Jimem Morrisonem doprowadziło do powstania grupy The Doors. "Załóżmy zespół i zaróbmy milion dolarów" - miał powiedzieć podczas pierwszej rozmowy Manzarek.

Posłuchaj teraz: Radio The Doors ?

Sukces przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Zarobili wiele milionów dolarów. Przyjaźnili się z największymi gwiazdami rocka. Ich utwory konkurowały na listach przebojów z muzyką The Beatles, Rolling Stones, Hendrixa.

Nie tylko The Doors

Przed założeniem The Doors grał i śpiewał w zespołach: Rick And The Ravens i The White Trash Quintet. Po śmierci Jima Morrisona dalej grał. Solową karierę rozpoczął wydaniem płyty Golden Scarab. Po trzech latach znudził się graniem w pojedynkę i z nowym zespołem Nite City nagrał dwie płyty.

Po dziesięciu latach przerwy, w 1993 roku, stworzył muzykę do wierszy amerykańskiego poety Michaela McClure'a. W 2001 roku wrócił do reżyserowania obrazem "Love Her Madly". Poza wspomnieniami "Light My Fire: My Life with The Doors" opublikował również powieść "The Poet In Exile". Od września 2002 wraz z Robby'm Kriegerem grali w towarzystwie Iana Astbury'ego i Tya Dennisa jako The Doors of the 21st Century.

Polska

Gdy w lipcu zeszłego roku był w Polsce ze swoim zespołem, Manzarek paradował po gdańskim lotnisku, nosząc na głowie biało-czerwoną czapkę z daszkiem i napisem "Polska". W jego przypadku była to nie tylko kokieteria.

- Obaj moi dziadkowie pochodzili z Polski - przypominał chętnie w wywiadach. - Jeden z Warszawy, drugi z Białegostoku.

W Polsce był już nieraz. W 1993 r. jako The Doors of the 21st Century zagrali z kolegami koncert na warszawskim Służewcu. W maju zeszłego roku wystąpił z zupełnie innym, nowym zespołem - w kilku polskich miastach wykonywali repertuar bluesowy.

Komentarze (73)
Ray Manzarek nie żyje. Założyciel i klawiszowiec The Doors miał 74 lata
Zaloguj się
 • mf719

  Oceniono 2 razy 0

  Szkoda. Pewnie już z Jimem myślą nad nowymi kawałkami

  topguitar.pl/newsy/artysci-newsy/ray-manzarek-z-the-doors-nie-zyje/

 • doni72

  Oceniono 2 razy 0

  Wielka osobowosc ktora tworzyla wraz z Jimem wielka muzyke.Oni odeszli tak jak odejdzie kazdy z nas,ale na zawsze wpisali sie w historie i pamiec.Ich muzyka nie odejdzie nigdy i za to jestem im wdzieczny.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  W PR1 pani Sz. zrobiła rok temu wywiad ale nie tłumaczyła dobrze pomijala pewne zwroty, niektorych pewnie niezrozumiala jak nawiazania do "swiatla", odejscia od religii na rzecz zrozumienia, nadejscia nowej ery...
  Takie hasla, jak Bog Slonce, New Down, Age of Aquarius sa jej najwyrazniej obce...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  [*] .R.I.P.
  Dzięki za wszystko.

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wierzył w zamach! Dopadł go seryjny samobójca, jak Leppera, Blidę, Jackowskiego i Geremka...

 • morfeusz_1

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedy kończy się muzyka

  Zgaście światła
  Zgaście światła
  Zgaście światła

  Bo muzyka to twój niezwykły przyjaciel
  Tańcz w jej ogniu w jej rytm
  Aż do końca
  Aż do końca
  Aż do końca

  www.youtube.com/watch?v=Filq0oNIQuM
  Żegnaj Ray , pozwól zgasić za sobą światła

 • peterjk

  Oceniono 3 razy 3

  Dolaczyl do JIma, moze zagraja wreszcie razem po drugiej stronie. The Doors to jeden z najwazniejszych zespolow w historii, ich muzyka jest niesmiertelna.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 7 razy -5

  Odszedł byznesman, który próbował niemal wszystkiego w show business - wielcy muzycy to nie chałturnicy, którzy żyją przez 40 lat legendą ćpuna i pijaczyny jakim bezapelacyjnie był Morrison - OGARNIJCIE się

  Czy z tego zaduchu wolskiego odbiera Wam rozum?

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  odszedł kolejny wielki człowiek muzyki,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX