Sąd Najwyższy: składki w ZUS nie są naszą prywatną własnością

Składki emerytalne w ZUS nie są prywatną własnością ubezpieczonego i nie podlegają ochronie własności - orzekł Sąd Najwyższy. Nasze składki są daniną publiczną, która nie podlega zwrotowi nawet wtedy, kiedy nie przysługuje nam emerytura. Tymczasem premier przed tygodniem zapewniał, że ZUS to gwarancja bezpiecznych emerytur.
Kwestia składek emerytalnych trafiła do Sądu Najwyższego za sprawą Edwarda H. Choć osiągnął on wiek emerytalny, ZUS odmówił mu wypłaty świadczeń. Uzasadniał to zbyt krótkim okresem odkładania składek, który wynosił w tym przypadku 16, a nie 25 lat, jak nakazują przepisy. W związku z tym wszystkie pieniądze zgromadzone w ZUS przepadły.

H. postanowił odwołać się od decyzji ZUS. W piśmie do sądu powołał się na artykuł 67 Konstytucji, mówiący o prawie obywatela do zabezpieczenia społecznego w wypadku choroby lub inwalidztwa oraz po określeniu odpowiedniego wieku. Konstytucja mówi więc o jednym warunku otrzymania emerytury - wieku. Tymczasem zdaniem H. Ustawa o emeryturach i rentach bezprawnie wymaga jeszcze jednego: odpowiednio długiego okresu składkowego.

H. powoływał się również na artykuł 64 konstytucji, w którym mowa o prawie do własności, i uzasadniał, że niewykorzystana składka jest niezależna. Dlatego powinna mu zostać zwrócona wraz z odsetkami. Wszystkiego uzbierało się 200 tys. zł.

"Przepisy o ochronie własności nie mają zastosowania"

ZUS odmówił wypłaty pieniędzy, podobnie sądy kolejnych instancji. Skargę w styczniu odrzucił także Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu wyroku, powołującego się na orzeczenie jeszcze z 2008 roku, można przeczytać, że "składki na ubezpieczenie emerytalne nie są prywatną własnością", a "przepisy o ochronie własności nie mają zastosowania, bowiem wpłacone fundusze nie stanowią własności powoda".

Premier: ZUS gwarancją bezpiecznej emerytury

Tymczasem rząd rozważa przesunięcie środków z OFE właśnie do ZUS. - Gwarancją bezpiecznej emerytury, co ktokolwiek na ten temat powie, jakikolwiek komentator czy polityk, jest ZUS i państwo, i dobrze o tym wiemy - mówił tydzień temu na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

O sprawie szerzej pisze portal pox.pl

Więcej o:
Komentarze (27)
Sąd Najwyższy: składki w ZUS nie są naszą prywatną własnością
Zaloguj się
 • josif47

  0

  W tej Polsce to smierdzi ! Wszystko !

 • caelina

  0

  No to mnie sąd załatwił... Mam 49 lat, od ponad roku opiekuję się niepełnosprawną Matką, chorą na Alzheimera, Której 3 razy dziennie o okreslonych porach muszę podawać leki. W związku z tym nie mogę podjąć pracy etatowej więc stażu pracy do emerytury prawdopodobnie nie osiągnę. Na Alzheimera sie nie umiera, Mama jest zdrowa fizycznie i pociągnie jeszcze ładnych parę latek (daj Jej Bóg), ja mogę tylko dorywczo dorabiać (a muszę, Jej emerytura nie starcza na utrzymanie dwóch osób) bo nikt mnie nie zatrudni. I w momencie (oby jak najpóźniejszej) śmierci Mamy zostaję goły i bez środków do życia na starość.
  Dziękuję ci, Sądzie Najwyższy...

 • podr0znik

  0

  Matko... nie jestem Polakiem, pracuję jednak tutaj na pełnym etacie ale nie wiem na ile lat... szansa, że mój staż pracy będzie wynosił kiedyś 25 lat jest znikoma :(

  A co mam teraz robić? Dalej płacić składki na rzecz tych złodziejów, wiedząc z góry, że nic od nich nie dostanę?

 • rakotny

  Oceniono 3 razy 3

  źle się dzieje w kraju, polecam poczytać o kidy przedawniają się składki zus jeśli ktoś ma jakieś zaleglości windykacjaszczecin.szczecin.pl/przedawnienie-zus/ jeśli państwo walczy z nami to i my walczmy z państwem

 • kniazwitold

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli ZUS to jedna, wielka czarna dziura, do której musimy, pod groźbą więzienia, wpłacać pieniądze, a Państwo nie gwarantuje nam żadnego zwrotu w żadnej, określonej wielkości...

  To się nazywa kradzież.

 • sarkissian

  Oceniono 16 razy 16

  Sąd popiera rząd. Bo rząd utrzymuje sąd.
  No to jak można ferować wyroki przeciw ręce która karmi?
  Nie po raz pierwszy złodziejstwo państwa jest sankcjonowane przez sąd.
  Stąd np emerytowani sędziowie mają nieco inne prawa emerytalne niż przeciętny "wałkoń od tokarki".

  Np podwójna składka na ubezpieczenie zdrowotne dla pracujących emerytów.
  Np składka emerytalna od zarobków dla pracujących emerytów.
  Np brak możliwości dysponowania składką na ubezpieczenie zdrowotne (gdzie chcę być leczony).
  Mało? A no to popatrzmy ile kradnie nam dbające o obywatela państwo z naszej wypłaty.
  Kradnie, bo 75% z tej kasy w żaden sposób do nas nie wraca.
  A gdzie idzie?
  Psu w D*pę.

 • swan_ganz

  Oceniono 2 razy 2

  danina państwa? Kiedy oficjalnie zostałem uznany niewolnikiem ?

  A co wtedy gdy niewolnicy z dnia na dzień się zbuntują? Wszystkich nas zamkniecie?

 • stan-1

  Oceniono 3 razy 3

  ZUS działa jak wentyl, wpłacać każdy może.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  to Tusk i ferajna z Wiejskiej podpieprzyli Polakowi kasę, 200 tys zł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX