Min. pracy: Matki IV kwartału nie mają szans. Musielibyśmy cofnąć się w czasie

- Zawsze musi być i będzie grupa, która poczuje niedosyt - powiedział na antenie radia RMF FM Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister pracy odpowiedział w ten sposób na pytanie o to, w czym matki IV kwartału są gorsze od tych z I. Chodzi o kobiety, które zgodnie z przepisami, które wejdą w życie we wrześniu, nie dostaną rocznego urlopu macierzyńskiego
Czy matki czwartego kwartału mają szansę na roczny, płatny urlop macierzyński? - To jest po prostu niemożliwe - powiedział Kosiniak-Kamysz w "Kontrwywiadzie" RMF FM. - W ustawie założyliśmy ciągłość poszczególnych urlopów po sobie. Urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński muszą następować w pierwszym roku życia dziecka. Musielibyśmy cofnąć się w czasie, żeby to zmienić - dodał.

Na uwagę, że wcześniej minister pracy zaklinał się, iż nie ma szans na znalezienie pieniędzy nawet dla matek pierwszego kwartału, a Donald Tusk je znalazł, Kosiniak-Kamysz odparł, że jest z tego powodu "ogromnie szczęśliwy". - Wtedy pieniędzy nie było. To samo mówił wówczas premier. Przestrzeń finansowa się znalazła, możemy udzielić tego wsparcia. Nie traktuję tego [znalezienia środków finansowych przez Tuska - red.] jak pstryczka - dodał.

Więcej o:
Komentarze (24)
Min. pracy: Matki IV kwartału nie mają szans. Musielibyśmy cofnąć się w czasie
Zaloguj się
 • silesia7

  Oceniono 1 raz 1

  Ten przypadek pokazuje, że dla kazdego prawa powinno być długie vacatio legis, aby każdy mógł się dostosować do nowych warunkow i zeby nie bylo gadania o matkach II kwartału 1979 roku. Jakby przepisy te wchodziły z dniem 1 stycznia 2019 roku to nikt by sie nie oburzał.

 • rajan11

  0

  To że matki te czują się poszkodowane jest jak najbardziej zrozumiałe. Można było tego uniknąć wprowadzając tę ustawę dotyczącą dzieci urodzonych np. od 2014roku. Wtedy wszystko byłoby jasne.

 • iremus

  0

  Jak będzie bliżej wyborów to z pewnością zmieni się nastawienie rządu do matek. Nie tylko IV kwartału. Wtedy Donald pomyśli o wszystkich matkach które urodziły w "wolnej" Polsce. Może wspólne zdjęcie z ikoną - z ikona w klapie?

 • plenik

  0

  A ja tam uważam, że decyzja rozciągnięcia do początku roku to dobre posunięcie. Jest czysta sprawa. Ale cofanie się dalej to już przegięcie. Nie dziwię się kobietom, że próbują coś ugrać. Taka rola grup o wspólnym interesie. Rolą władzy jednak teraz jest powiedzieć dość. Od początku roku tak ale dalej nie.

 • man_sapiens

  Oceniono 9 razy 7

  Tusk chciał być dobrym wujkiem i otworzył puszkę Pandory. Teraz przy każdym "robieniu dobrze" jakiejś grupie od jakiegoś dnia będą protesty i powoływanie się na ten precedens.
  I dobrze tak Tuskowi. Jak polityk wykonuje populistyczne gesty, to go prędzej czy później dosięga kara.

 • tomspeed

  Oceniono 9 razy 5

  Jak od stycznia wzrosną mandaty to wszyscy z tego roku powinni dostać wyrównania do zapłaty, jak być solidarnym to trzeba tak zrobić....
  Jak podwyższą z nów najniższą krajową, to powinnik wyrównać wszystkim przynajniej z dziesięć lat wstecz....
  Rada polityki obniżyła znów stopy procentowe, więc powinni mi oddać dwa lata wstecz jak były wyższe....
  Ludzie opamiętajcie się.. Skoro jest coś co wchodzi w życie z datą X to tak ma być, a nie pie...ć,że innym przed X też się należy....

 • xsawer

  Oceniono 20 razy 18

  A matki minionych dziesięcioleci powinny dostac rekompensatę z niewykorzystany urlop.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX