"Nie lękajcie się" - osoby molestowane przez księży założyły fundację

Osoby z całego kraju, które w dzieciństwie były molestowane przez księży, zarejestrowały w jednej z kancelarii notarialnych w Poznaniu Fundację "Nie lękajcie się". To ma być nasze forum współpracy z Kościołem. Chcemy, by osoby, które nas krzywdziły, wreszcie ukarano, zakazano im pracy z dziećmi, a nawet wyrzucono ze służby - mówi Marek, jeden z trzech założycieli fundacji.
- Chcemy też ubiegać się o zadośćuczynienie dla ofiar, wpływać na naszych parlamentarzystów, by zmienili prawo, zgodnie z którym zbrodnia pedofilii ulega przedawnieniu po 15 latach, a także pomagać pokrzywdzonym. Chodzi nam o pomoc psychologiczną. To ostatnie wynika z naszych osobistych doświadczeń. Mamy takie dziwne wrażenie, że kiedy pojawiamy się u specjalistów i opisujemy nasz problem, oni jakby nam nie dowierzają, minimalizują problem. Mamy już odnalezioną klinikę, która podejmie się leczenia osób, które zdecydowały się ujawnić po latach - mówi Marek.

A co najważniejsze - dodaje Marek - celem naszym będzie przekonanie społeczeństwa, że to nie my zawiniliśmy, lecz nam zrobiono krzywdę. A z tym bywa inaczej - często w naszych małych środowiskach jesteśmy postrzegani jak czarne owce, wielu z nas musiało zmienić miejsce zamieszkania.

Na razie fundację reprezentują trzy osoby - wśród nich Wojciech, który został jej prezesem. Po sygnałach z całej Polski, a nawet z zagranicy jest przekonany, że do organizacji przystąpią całe rzesze osób, które były krzywdzone na przełomie lat 70. i 80: - Szacujemy, że jest to ok. 10 proc. społeczeństwa. Zwłaszcza w tamtych latach, ponieważ wtedy było takie nastawienie, że Kościół to guru. Każdy musiał chodzić na lekcje religii, a to właśnie wszystko najczęściej działo się w salkach katechetycznych, które w tamtych czasach były przy kościołach.

Założyciele oceniają na podstawie swoich doświadczeń, że temat molestowania dzieci - zazwyczaj ministrantów - przez księży jest zamiatany pod dywan. Największą karą, jaką otrzymywali ich oprawcy, było przeniesienie do innej, najczęściej prowincjonalnej placówki kościelnej lub do zakonu.

Teraz, by Fundacja "Nie lękajcie się" zyskała pełen status prawny, musi jeszcze zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym - w ciągu tygodnia jej członkowie złożą odpowiednie dokumenty, by sąd wyraził zgodę na jej działalność.

Więcej o:
Komentarze (19)
"Nie lękajcie się" - osoby molestowane przez księży założyły fundację
Zaloguj się
 • alkana11

  Oceniono 3 razy 3

  Może ktoś podrzucić link do fundacji?

 • kocurxtr

  Oceniono 17 razy 17

  popieram !!!!!!
  wygląda na to, że zaczęła się rewolucja cywilizacyjna i kościół powoli przestaje być świętą krową :)
  powolo, powoli, małymi kroczkami i pozbędziemy się watykańskiej zarazy - by naszym dzieciom żyło się lepiej...
  i bezpieczniej...

  chciwość
  zboczenia
  żądza władzy
  hipokryzja
  mściwość
  nieumiarkowanie w obżeraniu i chlaniu
  umiłowanie okrucieństwa (inkwizycja i nawracanie pogan Nowego świata)
  - to cnoty gówne kościoła katolickiego...

  ale ja jestem dobrej myśli - młode pokolenie wszystko widzi, nie daje sobie wciskać ciemnoty i ... niedługo będzie decydować :)

 • blski

  Oceniono 6 razy 6

  Coz to sie nawyprawialo, pospolstwo zaczyna sie buntowac.
  Za PRLu wszyscy wiedzieli, byli oni z PZPRem na czele i my ktorych wiodl Kosciol. Wszystko sie pokrecilo, po PZPRze pozostalo tyko kilku i to nie tacy jak dawniej, a Kosciol tez jakby slabszy. Najgrozniejsze dla jednych i drugich to, ze cholota ma odwage mieszac sie do nieswoich spraw i krytykowac.
  To prawdziwy koniec swiata i dobrych obyczajow.

 • kibic_rudego

  Oceniono 20 razy 16

  to teraz
  Nowak i Flaszka Głódź podadzą ich do sądu za obrazę uczuć religijnych
  a katolicki sędzia wsadzi ich do pierdla

 • 24u

  Oceniono 35 razy 35

  Kosciol w Polsce nie ma cywilnej odwagi w przyznawaniu sie do bledow.Bezkarnosc duchownych,jedynie ich rozbestwiala.

 • kluska11

  Oceniono 12 razy 4

  ":Lękajcie się dobierzemy się wam do dupy" - to lepsza nazwa

 • losiu4

  Oceniono 34 razy -30

  "fundację reprezentują trzy osoby '

  A moze toczku drogi dla odmiany zajmiesz sie pedofilią wśród homoseksualistów? Ponoć to oni odpowiadają za niemal połowę czynów pedofilskich. A przypominam że jest ich niecały 1% w populacji... Bo inaczej sprawiasz wrazenie ze ostatnią rzeczą na jakiej wam zależy to dobro dzieci i sciganie przestępców-pedofili. Dziękuję za uwagę.

  pozdrawiam

  Losiu

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 14

  Molestowani byli postrzegani jak czarne i niejednokrotnie musiały zmienić miejsce zamieszkania a co z biednym księdzem który musiał za "karę" zmienić parafię gdzie znał wszystkie dzieciaki na inną albo co jeszcze gorsze na placówkę za granicę wyjechać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX