Poseł Joński z zapałem przekonuje, że za Gierka było lepiej: Mieszkania, fabryki, drogi...

Rzecznik SLD Dariusz Joński nie ma wątpliwości, że w czasach Edwarda Gierka żyło się lepiej. I partia przypomina o tym w ?Niezbędniku historycznym?. - Zbudowano ponad 2 300 000 mieszkań, 500 zakładów produkcyjnych. A dziś młodzi ludzie muszą brać kredyt na 30 lat, żeby mieć własne mieszkanie - przekonywał Joński w TOK FM.


"Niezbędnik historyczny lewicy" to długo oczekiwane dzieło Instytutu Daszyńskiego. Na długo przed publikacją wiadomo było, dzięki informacjom mediów, że autorzy broszury nie poświęcili uwagi tragicznym wydarzeniom z czasów PRL-u, z wydarzeniami Grudnia '70 na czele.

Jak tłumaczył w "Poranku Radia TOK FM rzecznik SLD Dariusz Joński, "Niezbędnik" ma pokazać, "co udało się zrobić ludziom lewicy". A tragicznych wydarzeń z czasów rządów PZPR "nikt nie kwestionuje".

- Ja jako młody człowiek patrzę na te czasy inaczej. Rozmawiam z wieloma młodymi ludźmi i wiem, że dziś własne M jest często rzeczą nieosiągalną. A Edward Gierek wybudował ponad 2 300 000 mieszkań. Wtedy udało się zbudować 500 zakładów pracy - wyliczał urodzony w 1979 roku poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Bo wtedy żyło się lepiej

Rzecznikowi Jońskiemu różowej wizji czasów PRL-u nie były w stanie popsuć nawet niewygodne pytania Tomasza Sekielskiego, gospodarza "Poranka Radia TOK FM". - Przecież wiele inwestycji Gierka było nietrafionych. Zbudowanych za kredyty. Gdyby było tak wspaniale, to nie byłoby strajków i Edward Gierek nie musiałby się żegnać ze stanowiskiem - argumentował dziennikarz.

A poseł SLD zgodnie z zasadą, że najlepszą obroną jest atak, odpowiedział: - Oczywiście, wszyscy spłacali zaciągnięte wtedy długi. Ale kto spłaci te, które zaciąga teraz Jacek Rostowski? Też wszyscy.

Sojusz na niezbędniku nie chce poprzestać. Bo jak zapowiedział Dariusz Joński, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego chce, żeby w IPN zorganizowano debatę historyczną o czasach PRL-u.

Instytut to działający przy SLD think thank. Na jego czele stoi były rzecznik partii Tomasz Kalita, któremu nie udało się zdobyć w ostatnich wyborach mandatu poselskiego.

Więcej o:
Komentarze (588)
Poseł Joński z zapałem przekonuje, że za Gierka było lepiej: Mieszkania, fabryki, drogi...
Zaloguj się
 • say69mat

  Oceniono 3 razy 1

  @gazeta.pl:
  Poseł Joński z zapałem przekonuje, że za Gierka było lepiej: Mieszkania, fabryki, drogi...

  say69mat:
  A ile to lotnisk Panie Pośle pobudowali. Przecież prawie każda pipidówa na pojezierzu Pomorskim miała swoje lotnisko. Na ten przykład: Borsk, Mirosławiec, Świdwin, Nadarzyce, Dobrzany, Debrzno, Konarzyny, Borczyno, Ziemsko, Piła, Wilcze Laski, Płoty-Makowice, Pieniężnica, Kluczewo, Śniatowo, Bagicz, Łebień, Zegrze Pomorskie, Goleniów, Redzikowo, Wicko Morskie, Siemirowice. To była autentyczna dbałość o rozwój infrastruktury lotniczej. A teraz się marnują, dobrze jeżeli komuś opłaca się plantację pieczarek założyć. Jak 'grzyby' miały być sadzone, tak sadzą. Zgodnie ze strategicznym przeznaczeniem.

 • say69mat

  Oceniono 2 razy 0

  @marcin1956:
  Dosadnie: gdyby nie "epoka Gierka", to 80% mieszkańców dzisiejszych wielkich miast żyłowy dalej w swoich chałupach na wsiach albo gnieździliby się w jednym 2-pokojowym mieszkanku razem z rodzicami, rodzeństwem i ich rodzinami.
  Nie dociera do antykomuszej hołoty, że znaczna większość mieszkań istniejących w Polsce powstała w tym okresie? Wszystkie blokowiska z wielkiej płyty? Sypialnie Gdańska, Warszawy, Krakowa, Poznania?

  say69mat:
  Drogi Przyjacielu, zwróć uwagę na pewien detal, o którym sam wspominasz ... '/.../Wszystkie blokowiska z wielkiej ... płyty'. Wiesz jaka jest podstawowa różnica pomiędzy blokowiskiem a przestrzenią mieszkalną??? To jest różnica cywilizacyjna, bo w blokowisku da się żyć. Ale nie sposób ... mieszkać. Cała emigracja młodego pokolenia to jest ucieczka z 'krainy wielkiej płyty'. Ucieczka od gnieżdżenia się w wielkiej płycie, z perspektywą na resztę życia w wielkiej płycie. Przy jednej niezmiennej, braku perspektyw na mieszkanie.

 • say69mat

  Oceniono 4 razy -2

  gazeta.pl:
  Poseł Joński z zapałem przekonuje, że za Gierka było lepiej: Mieszkania, fabryki, drogi...

  say69mat:
  Żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy wolnymi ludźmi. Stąd też, każdy człowiek może mieć swoją koncepcję 'złotego wieku'. Dla Pana Posła Jońskiego będzie to ... Gierek. Są też tacy, którzy uważają, że Niemcy za AH, to obiekt ich sentymentalnych westchnień. Przecież tyle się budowało, że rąk do pracy nie starczało. A ile to taki robotnik za Hitlera dostawał. Dla innych, będzie to czas, zanim Pan Bóg oddzielił światło od ciemności. No cóż, każde ze stworzeń ma prawo do swojej koncepcji 'złotego wieku'. Skrojonej na miarę samego siebie.

 • dudibudi

  Oceniono 2 razy 0

  W czasach Gierka chodziłam z synem ministra (a właściwie wiceministra od węgla ). Mieliśmy paszporty wielokrotne i często jeździliśmy do Wiednia na zakupy...... było fajnie.

 • kazik2500

  Oceniono 5 razy 1

  Jak juz tak wspominamy, to przypomniala mi sie piosenka z Tamtych Czasu, ku czci dobrobytu i zdolnosci wyslania Pierwszego Polaka w kosmos, przy wspolpracy z ZSRR:

  Wsiasc do rakiety Hermaszewskiego
  Nie dbac o szynke z komercyjnego
  Sciskajac w rece bony na cukier
  Patrzec jak Gierek ma wszyskich w d up e

 • januszz4

  Oceniono 7 razy 5

  Pamiętam, jak dziadek zawsze powtarzał, że najlepiej to było za Franciszka Józefa. Później niestety CK zamieniono na KC.

 • spokojny102

  Oceniono 4 razy 2

  za Gierka byles embrionem ita ci zostalo..

 • elektronik_99

  Oceniono 6 razy 4

  Jońskiemu może i było lepiej za komuny, skoro z rodziny aparatczyków pochodzi.

 • melonwl

  Oceniono 12 razy 0

  Warto jeszcze dodać że ta Gierek Cud Kraina poprostu zbankrutowała. Nikt nie chce pamiętać że tego "złomu" co był w polskich zakładach pracy nie można było sprzedać a teraz krzyczą że coś zostało rozkradzione. Inna sprawa że to co było wartościowe (grunty, znaki towarowe, zasoby mineralne, wykwalifikowana kadra itp.) było po 89 roku fatalnie zarządzane. Ale na to nikt wtedy nie miał pomysłu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX