Od święta biało-czerwona rozetka. A podczas zagranicznych wizyt prezydent zapomina nawet o miniaturce flagi w klapie

- Odniosłem wrażenie, że święta 2 i 3 maja bardziej przynależą władzy niż społeczeństwu. Jakby władza chciała je zawłaszczyć - ocenia historyk, ekspert ds. protokołu dyplomatycznego - dr Janusz Sibora. I wytyka naszym przywódcom niekonsekwencję. - Bardzo chętnie przez dzień-dwa noszą rozetkę. Ale kiedy prezydent udaje się z wizytami zagranicznymi, to zapomina, żeby włożyć miniaturkę flagi w klapę marynarki - mówił w TOK FM.
Za nami festiwal patriotycznych uniesień. Okazji dostarczyły Dzień Flagi i rocznica Konstytucji 3 Maja. Były przemówienia, składanie kwiatów, biegi i wielki czekoladowy orzeł przed Pałacem Prezydenckim. I słowo patriotyzm odmieniane przez wszystkie przypadki.

- Obserwując tegoroczne święta, odniosłem wrażenie, że bardziej przynależą one władzy niż społeczeństwu. Jakby władza chciała te święta zawłaszczyć dla siebie. To wrażenie można odnieść było z ogólnego klimatu obchodów - komentował w TOK FM dr Janusz Sibora, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego i specjalista do spraw protokołu dyplomatycznego.

Rozetka od święta. Tylko od święta

Eksperta uderzyła niekonsekwencja naszych polityków. - Bardzo chętnie przez dzień lub dwa noszą biało-czerwoną rozetkę. Ale już kiedy pan prezydent udaje się z wizytami zagranicznymi, to zapomina o tym, żeby wzorem prezydenta Baracka Obamy włożyć miniaturkę flagi w klapę marynarki - stwierdził gość programu "Konfrontacje".Mniej martyrologii

Konkretne oczekiwania wobec naszych przywódców ma Jarosław Makowski z Instytutu Obywatelskiego. Jak mówił w TOK FM, dziś patriotyzm to nie to samo, co kilkadziesiąt lat temu. Bo mamy tę komfortową sytuację, że żyjemy w czasach wolności.

- Wyobrażam sobie, że właśnie 2 czy 3 maja będziemy zachęcani do konkretnego działania. Zobaczymy, jak politycy czy liderzy opinii idą np. do hospicjum, i pokazują, że dziś patriotyzm to konkretne działanie na rzecz drugiego - mówił.

Dla Makowskiego równie ważne jest przekonywanie, że w czasach pokoju "patriotyzm buduje się poprzez dobre wykonywanie tego, co jest nam zadane". - To bycie dobrym dziennikarzem, naukowcem, przedsiębiorcą, który m.in. płaci podatki w Polsce, skoro tu zarabia. Czy ktoś słyszał od jakiegoś polityka, księdza, lidera opinii, że płacenie podatków to patriotyzm? - pytał ekspert z Instytutu Obywatelskiego.

Ale jednocześnie podkreślał, że jest daleki od dyktowania jednego słusznego pomysłu na bycie współczesnym patriotą. - Bo tyle jest typów patriotyzmu, ilu Polaków.

Krasowski o polskim patriotyzmie: Tani sentymentalizm>>

Więcej o:
Komentarze (18)
Od święta biało-czerwona rozetka. A podczas zagranicznych wizyt prezydent zapomina nawet o miniaturce flagi w klapie
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 2 razy 2

  Obwieszanie sie symbolami narodowymi od wiele lat jest strojem narodowym amerykanskich politykow. Nie bardzo rozumiem jaki jest tego cel ale wydaje sie, ze zalozenie jest, ze obnoszenie sie ze swym "patriotyzmem" zaszkodzic nie moze, a w przypadku nieowiniencia sie flaga oponent moze pomowic o jego brak. Stad tez ta eskalacja i stalo sie niezbedna czescia mundur kazdego amerykanskiego polityka.
  Nasz symbol narodowy, skladajacy sie z dwoch kolorow, jest raczej prosty wobec czego sugerowalbym ubierac naszych oficieli w mundury tych wlasnie kolorow - czerwone spodnie i biala koszula, marynarka. Najbardzierj gorliwi powinni wytatuowac sobie na czole ten symbol, zeby wyrozniac sie w tlumie.
  Ciekawostka - w USA, skad moda na to przyszla, wielu ktorzy maja kontakt z klientem jest ubierana w takie stroje: elektryk, hydraulik ubrany jest na ogol w firmowa koszule na rekawie ktorej ma amerykanska flage, ma to podkreslic, ze ten czesto cudzoziemiec ledwie mowiacy po amerykansku, bedzie patriotycznie przepychal zlew.
  Ciekawostka - Amerykanscy biznesmeni tez czesto maja w klapie miniaturke flagi USA, mozna zauwazyc, ze w podrozy poza USA albo ja odpinaja, albo zmieniaja na Kanadyjski lisc. Czesto widac mlodych ludzi podrozujacych po Europie majacych na plecaku Kanadyjska flage - wielokrotnie sa to Amerykanie.

 • ulebyk

  Oceniono 7 razy -1

  Mnie dziwi, że p. minister Sikorski zwolniony jest przez swoich mocodawców z obowiązku noszenia jarmułki podczas zagranicznych melanży.

 • iremus

  Oceniono 5 razy 1

  Z tymi symbolami i tytulami to lepiej nie przesadzać bo może się tak skończyć jak z tym symbolem encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQXL_AyhkAkqjR6HecMbCxrqGD5NYanjy8PTh9K2gAtdPWhu0_d

  ....Okazało się, że używanie tytułu hrabiowskiego przez marszałka było mocno wątpliwe. Tytuł hrabiowski należał bowiem do innego rodu Komorowskich. Posługiwanie się nim przez ród marszałka było według ekspertów ze Związku Szlachty Polskiej i dr. Marka Minakowskiego (38 l.) nieuprawnione. Przodkowie marszałka zdaniem znawców tematu mieli zacząć posługiwać się tytułem hrabiowskim z trudnych do wyjaśnienia przyczyn bądź wyłudzili tytuł od zaborców na podstawie sfałszowanych dokumentów....
  www.se.pl/wydarzenia/kraj/komorowski-straci-herb_143963.html

 • cob22

  Oceniono 14 razy 8

  Durni Amerykanie wymyslili miniaturki po 11 wrzesnia i teraz kazdy kacyk musi nasladowac?
  Badzcie patriotami w sercu a nie na pokaz.
  Tego samego zycze katolikom w naszym kraju. Mniej wstretnych pomnikow i krzyzy a wiecej pokory i rozwagi.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 10

  A po co miniaturka flagi w klapie?
  Mam nadzieję, że minęły czasy kiedy żartowano iż polskie delegacje powinny jeździć za granicę w strojach krakowskich, żeby ich nie mylono z delegacjami z Izraela.

 • majo_rmajor

  Oceniono 6 razy 0

  @endrju1521
  A twoj patriotyzm jakiego jest rodzaju, skoro piszesz "prezydent" z bykiem ortograficznym? 2j, ta nasza "prawica"...

 • 24u

  Oceniono 10 razy 0

  Patriotyzm to nic nie znaczace pojecie abstrakcyjne,zawladniete przez prawice.Obywatele przestrzegajacy praw i obowiazkow powinni byc esencja Panstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX