Rząd wyrzuca 60 tys. Masajów z ich ziemi. Chce tam urządzać luksusowe safari

Władze Tanzanii chcą dokonać eksmisji ponad 60 tysięcy Masajów z ich rdzennych terenów. Politycy twierdzą, że ma tam powstać ?korytarz ochronny?, czyli rezerwat dzikiej przyrody. Jednak - jak twierdzą działacze sprzeciwiający się wysiedleniom - tak naprawdę chodzi o przygotowanie terenu, na którym urządzane będzie luksusowe safari dla bogatych turystów z Emiratów Arabskich.
W tanzańskim regionie Loliondo na powierzchni czterech tysięcy kilometrów kwadratowych żyje ponad 60 tysięcy Masajów. Być może wkrótce będą oni zmuszeni do opuszczenia tych terenów. Rząd Tanzanii uznał, że masajskie plemiona osiedliły się tam nielegalnie i muszą opuścić okolice. Pretekstem do wysiedlenia ma być konieczność stworzenia w Loliondo "korytarza ochronnego" dzikiej przyrody - informuje serwis Cnn.com.

Jednak ścisłym rezerwatem ma być objęte jedynie 1,5 tys. km kwadratowego masajskich terenów. Reszta "korytarza" będzie kontrolowana przez rząd, ale dostępna dla myśliwych. Kilka miesięcy temu zarejestrowana w Emiratach Arabskich firma Otterlo Business Corporation (OBC) wykupiła od rządu Tanzanii koncesję na polowania na obszarze Loliondo. Jest to spółka zajmująca się organizacją luksusowych safari dla najbardziej zamożnych klientów. Koncesja ma obowiązywać przez ponad 20 lat.

"To dla nas wyrok śmierci"

Rzecznik prasowy OBC Isaak Mollel twierdzi, że firma nie jest winna wysiedleniom, a spór o ziemię między Masajami a rządem Tanzanii nie ma z korporacją nic wspólnego. Przekonuje, że stworzenie "korytarza ochronnego" wręcz ogranicza spółce teren działań zagwarantowany wcześniej przez kontrakt. - Nasze polowania odbywają się zgodnie z tanzańskimi regulacjami dotyczącymi dzikiej przyrody. Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami - mówi.

Masajscy działacze nie mają jednak wątpliwości. - Rząd chce zapewnić OCB ziemię, na której ich klienci będą mogli bez przeszkód polować - twierdzi jeden z nich, Elias Ngorisa. Działacz podkreśla, że jeśli plany rządu się spełnią, Masajowie stracą ok. 40 proc. swoich pastwisk. - To dla nas wyrok śmierci. Lepiej umrzeć niż stąd odejść - mówi.

Więcej o:
Komentarze (18)
Rząd wyrzuca 60 tys. Masajów z ich ziemi. Chce tam urządzać luksusowe safari
Zaloguj się
 • kombucha1

  Oceniono 2 razy 2

  kasa, kasa, kasa... o to na tym swiecie chodzi...

 • zz1026

  0

  " tak naprawdę chodzi o przygotowanie terenu, na którym urządzane będzie luksusowe safari dla bogatych turystów z Emiratów Arabskich."

  cholera szkoda ze go nie robia dla bogatych turystow z europy wtedy nasze lewactwo by moglo biadolic o kolonializmie a tak?
  nie wypada krytykowac ani czarnych ani arabow bo to rasizm i islamofobia

 • darekfordon

  Oceniono 4 razy -2

  a kosciół katolicki okrada polaków od ponad 1000 lat

 • queserasera

  Oceniono 7 razy -5

  "Rząd wyrzuca 60 tys. Masajów z ich ziemi. Chce tam urządzać luksusowe safari "

  Straszna jest ta Afryka. Nie to co Polska - ze 190 tysięcy Mazurów jacy w 1944 roku mieszkali od stuleci u siebie zostało 10 tysięcy. Resztę wymordowano lub przegnano.
  Zaś Śląsk stracił 70% autochtonów - woleli porzucić swoje domy i fabryki niż dać się przyłączyć do "macierzy". Rzecz jasna tylko ci, których nie wybito.

  Tak, tak, straszna jest ta Afryka. LOL, Polacy!

 • kazik2500

  Oceniono 2 razy 2

  Nasz rzad wyrzucil naszych Masajow z ich rodzinnej ziemi?! Z Lodzi?!!!! O sku ...y!!!!!!!!!! Ah, nie, nie -- przepraszam -- ufff ... odetchnalem! Tu chodzi o Afryke! Nie robcie na przyszlosc takich numerow GW zeby tego typu wiadomosci na pierwsza strone, bo bedziecie mnie mieli na sumieniu ...

 • macw1975

  Oceniono 7 razy 3

  A władze Polski dokonały przymusowej eksmisji kilkuset Polaków aby móc urządzić EURO 2012. np:
  wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,80198,11869107,Wywlaszczenie_rodziny_Krzywdow_niezgodne_z_prawem.html

 • chris_yyz

  Oceniono 8 razy -4

  Bez obawy o masajow. Jest takie przyslowie masajskie: Tam moj dom grzie wieszam kapelusz.

 • niemampojecia12

  Oceniono 18 razy -2

  Czy Masaj, który został pozbawiony swojej ziemi jest biedny czy bogaty? Nie wiesz bo nie masz porównania.

 • chris_yyz

  Oceniono 12 razy -8

  Natychmiast sprowdzic tych masajow do Europy. Niech ubogaca nasza kulture. Niech zyje multi-kulti.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX