"Guardian": Facebook traci użytkowników. 6 milionów mniej w samych Stanach Zjednoczonych

Dominacja Facebooka w świecie mediów społecznościowych może zacząć się zmniejszać. Ten serwis społecznościowy stracił wiele milionów użytkowników tylko w ostatnim miesiącu. Zdaniem ekspertów alternatywne sieci społecznościowe przyciągają uwagę tych, którzy szukają świeżości w sieci - informuje "Guardian".
Z najnowszych badań wynika, że na największych rynkach użytkownicy zaczynają opuszczać Facebooka. W USA w ostatnim miesiącu w serwisie zalogowało się 6 milionów użytkowników mniej, w Wielkiej Brytanii - prawie półtora miliona. To nie pierwsze złe wyniki. W ostatnim półroczu ten społecznościowy gigant tracił miesięcznie 9 milionów odwiedzających w USA i 2 miliony w Wlk. Brytanii.

Użytkownicy opuszczają serwis również w Kanadzie, Hiszpanii, Francji, Niemczech i Japonii. Rzeczniczka Facebooka odmawia komentarza. - Problem w tym, że w USA i Wielkiej Brytanii większość osób, które chciały mieć konto na FB, już je założyła - mówi w rozmowie z dziennikarzem "Guardiana" Ian Maude, specjalista ds. nowych mediów w Enders Analysis. - Ludzie szybko się nudzą, lubią próbować nowych rzeczy. Czy Facebook podąży drogą Myspace (portalu, który został opuszczony przez większość użytkowników - red.)? Takie ryzyko jest małe, ale istnieje - dodaje.

Alternatywne serwisy zyskują nowych fanów

Facebook nie jest jedynym serwisem społecznościowym, a w sieci pojawiają się coraz nowsze. Instagram, aplikacja do przerabiania i dzielenia się zdjęciami zyskała 30 milionów użytkowników w 18 miesięcy po tym, jak została kupiona przez Facebooka. Instagram jest doceniany głównie przez młodszych użytkowników. Portal Marka Zuckerberga nadal szybko rozwija się w Ameryce Południowej i Indiach.

W Polsce Facebook cały czas się rozwija. W ciągu ostatniego półrocza - jak wynika z badań SocialBakers - liczba użytkowników tego serwisu wzrosła w naszym kraju o ponad 1,2 miliona. Konto na Facebooku ma ponad 10,6 miliona osób, czyli prawie połowa wszystkich Polaków, którzy mają dostęp do internetu.

Więcej o: