Ziobro: Odtajnić materiał dowodowy ws. Sawickiej. Niech ludzie przekonają się, kto mówi prawdę

- Opinia publiczna powinna zapoznać się z faktami w sprawie Sawickiej, aby przekonać się, kto mówi prawdę. Ten sam materiał dowodowy, ten sam stan prawny, został przez różne sądy zupełnie inaczej oceniony. Czyli jest jakiś problem - wyjaśnił dziś Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej. Przewodniczący SP ostrzegał przed negatywnymi konsekwencjami wczorajszej decyzji sądu ws. Beaty Sawickiej dla przyszłości służb specjalnych.
Była posłanka PO i burmistrz Helu Mirosław Wądołowski zostali w piątek oczyszczeni przez sąd z zarzutów korupcyjnych. - Uważamy, że w tej znanej i budzącej kontrowersje sprawie opinia publiczna powinna zostać zapoznana z wszystkimi faktami, tak aby mogła sama wyrobić sobie zdanie na temat tego, czy mieliśmy tutaj do czynienia z działaniem korupcyjnym, czy korupcja ta była wynikiem, jak to twierdzą niektórzy, inicjatywy funkcjonariuszy CBA, kuszenia przez nich - mówił Ziobro. Jak dodał, materiały ws. Beaty Sawickiej powinny zostać odtajnione i udostępnione np. w internecie.

Przewodniczący Solidarnej Polski przypomniał, że ws. akcji wręczenia łapówki Sawickiej toczyły się w sądach dwie sprawy: jedna dotycząca legalności działań CBA, druga - w związku z przyjęciem przez byłą posłankę PO łapówki. W pierwszej sprawie sąd uznał, że działania Biura były legalne, w drugiej - uniewinnił Sawicką od zarzutu wzięcia łapówki, uznając, iż akcja CBA była niezgodna z prawem.

- Ten sam materiał dowodowy, ten sam stan prawny, przez różne sądy został zupełnie inaczej oceniony. Rodzi się pytanie, jak to się dzieje, że w państwie prawa mogą być tak zasadniczo rozbieżne oceny spraw, gdzie nie zmieniają się żadne fakty, gdzie nie ma żadnych nowych dowodów, gdzie nie zmienił się stan prawny. Czyli jest jakiś problem - przekonywał Ziobro.

Ziobro: Funkcjonariusze będą się teraz bać

Podobne zarzuty przedstawiał obecny na konferencji Arkadiusz Mularczyk: - To jest sytuacja kuriozalna, absurdalna i musi rodzić pytania o motywy takiego rozstrzygnięcia [sądu - red.]. Ta sprawa, ten wyrok, ten rodzaj interpretacji będzie podstawą do różnego rodzaju ataków politycznych na byłego szefa CBA i byłego prokuratora generalnego [Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobrę - red.]. Powstaje pytanie, czy sąd takim bardzo wątpliwym rozstrzygnięciem nie wpisuje się w akcję polityczną - zaznaczył poseł SP.

Ziobro z kolei ostrzegał następnie przed konsekwencjami decyzji sądu apelacyjnego ws. Sawickiej dla przyszłego funkcjonowania służb specjalnych. - Funkcjonariusze będą się bać, że w przyszłości jakiś sąd, rygorystycznie interpretując przepisy, uzna ich działanie za nielegalne i oni będą mieli problemy za to, że dążyli do wykrycia przestępstwa korupcyjnego popełnianego przez osoby publiczne, wpływowe i znane - zaznaczył.

Pytany przez dziennikarzy, kto miałby odtajnić materiał dowodowy ws. Sawickiej, szef SP odparł: - Organem uprawnionym do zdjęcia klauzuli tajności jest ten organ, który tę klauzulę nadał. A więc w tym przypadku właściwy jest szef CBA i prokuratura.

Sąd: Sawicka przyjęła łapówkę i odpowiada za to moralnie

Sąd apelacyjny zmienił w piątek wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który w maju 2012 r. skazał Sawicką na trzy lata więzienia, pozbawienie praw publicznych na cztery lata i 40 tys. zł grzywny, a Wądołowskiego - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i 20 tys. zł grzywny.

Jak podkreślił przewodniczący składowi orzekającemu, sędzia sądu apelacyjnego Paweł Rysiński, ustalenia sądu pierwszej instancji były prawidłowe, a ówczesna posłanka przyjęła łapówkę od udających biznesmenów agentów CBA. - I odpowiada za to moralnie - podkreślił sędzia, dodając, że odpowiedzialności karnej Sawicka uniknęła wobec stwierdzenia, że techniki operacyjne stosowane w tej sprawie przez CBA były stosowane nielegalnie.

Więcej o:
Komentarze (231)
Ziobro: Odtajnić materiał dowodowy ws. Sawickiej. Niech ludzie przekonają się, kto mówi prawdę
Zaloguj się
 • serenita123

  Oceniono 1 raz 1

  -
  CZY WIDZICIE, NA TLE JAKIEGO BANERU JEST ZIOBRO ???
  -
  ZA NIM PISZE : - blida -
  -
  -

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Tu akurat się zgadzam ze ZZ.
  INFORMUJĘ jednak ( nie PRZYPOMINAM, bo nigdy o tym nie wiedzieliście), że wbrew polskiemu bełkotowi prawniczemu zeznania czy protokoły nie są DOWODAMI.
  Dowody to nagrania dźwiękowe lub filmowe, odciski palców, zdjęcia, odciski stóp, wyniki badań DNA itp.

 • wkoz1

  Oceniono 1 raz 1

  ziobrowskie zero jesxcze popiskuje.... a pierdel czego na tego gamonia... widzieliscie jak on chodzi? widzeileliscie jego glupkowaty usmieszek?

 • berghat

  Oceniono 2 razy 2

  ["Krótka rozprawa o Beacie i wężu"

  Kolejny raz polski sędzia pokazał Polsce i światu, że żyjemy w kraju, który jesli jeszcze nie potrafi być całkowicie demokratyczny, to przynajmniej chce.
  Sędzia sądu apelacyjnego powinien być chwalony przez “niepokornych” dziennikarzy – powiedział przecież i zrobił dokładnie jak Pan Bóg, który ukarał Adama i Ewę w sferze moralnej za przekroczenie zakazu, a kusicielowi powiedział:
  “Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych, na brzuchu się będziesz czołgał i proch jadł…” itd. itd.
  W boskiej moralności nie mieści się więc pojęcie...

  czytaj dalej na: odyseja1948.wordpress.com/

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  Ziobro jako zainteresowany i sikający na Polskę i prawo nie powinien się o ofiarach swoich działań wypowiadać. Nie ma do tego prawa.Teraz jego należy osądzić. Przyszła jego kolej. Dosyć prześladowania niewinnych. B.Klimkiewicz.

 • uczonykot

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Ziobro, mam o Panu takie samo zdanie jak Miller, ale bedziesz Pan dlamnie jeszcze mniej niż 0, będziesz Pan dnem Rowu Mariańskiego, jeżeli nie wsadzisz Pan sawickiej i tego z Helu conajmniej na 15 lat, zanim brykną z Polski.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 1

  Materiały dowodowe ws Sawickiej za rządów PO nigdy nie zostaną odtajnione Uderzyłyby w Platforme oraz przydupasów obnażając kłamstwa organu propagandowego mającego monopol na głoszenie prawdy i odpowiedzialnego za propagowanie jedynie słusznej linii partyjnej

 • jmma.777

  Oceniono 3 razy -1

  Teraz odtajnić bo grunt sie pali . P.Ziobro - łamał pan prawo wespół z Kaczyńskim , chcieliście w Polsce Białorusi i sprawowania władzy a"lałukaszenko. Polska powiedziała wam WON , uszanujcie ich wolę i nie pokazujcie swych władczych pyszczków w mediach - ok ?

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy 1

  Zbysiu, ogarnij się no troszkę, dzieci patrzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX