Bitwa pod Grunwaldem w 1810 r. i 74 posłów w Sejmie? Gimnazjaliści zaskakują (nie)wiedzą. "Próbuję się pocieszać..."

Hitem internetu jest sonda, która sprawdza wiedzę gimnazjalistów. Odpowiedzi udzielane przez uczniów zaskakują oryginalnością. - Próbuję się pocieszać, że sonda nigdy nie jest zrobiona na próbie reprezentatywnej. I może nie wszyscy uczniowie udzielają takich odpowiedzi - komentowała w TOK FM socjolożka dr Karolina Wigura.
Trzy dni gimnazjaliści łamali sobie głowy nad testami sprawdzającymi ich wiedzę. A bez żadnych "urzędowych" szablonów wysłannicy portalu Czyliwiesz.pl sprawdzili, co wiedzą gimnazjaliści z Mielca. W przedstawionych przez nich rozmowach z gimnazjalnymi trzecioklasistami dowiedzieliśmy się m.in., że kilogram kamieni jest cięższy od kilograma piór, Polska sąsiaduje m.in. z Austrią, w Sejmie zasiada 74 albo 23 posłów, bitwa pod Grunwaldem rozegrała się w 1810 lub 1110 roku...Łatwo jest śmiać się z uczniów przedstawionych na filmie. I narzekać, że sonda jest tak zmontowana, żeby pokazywać najbardziej smakowite wpadki. Ale zdaniem dr Karoliny Wigury z Instytutu Socjologii UW, z wiedzą młodych Polaków naprawdę nie jest dobrze. A dobrze widać to na wyższych uczelniach. - Prowadząc na I roku studiów zajęcia z absolwentami liceów, mamy wrażenie, że cały czas poświęcamy na nadrabianie zaległości. Bo oni przychodzą na studia, wiedząc bardzo mało - mówiła w "Konfrontacjach" w TOK FM.

Najważniejszy jest test

Wszystkim, których sonda z Mielca rozśmieszyła, można polecić rozwiązanie testu gimnazjalnego. Bo może się okazać, że wyniki nie będą dobre. Jak to możliwe, skoro wiemy, że bitwa pod Grunwaldem odbyła się w 1410 roku, Polska nie sąsiaduje z Austrią, kilogram kamieni i piór są tak samo ciężkie, a w Sejmie zasiada 460 posłów... - W przeszłości pracowałam jako nauczycielka języka polskiego. Kilkakrotnie zrobiłam sobie takie testy. Zawsze wypadam tak sobie - przyznała z kolei Magdalena Błędowska z "Krytyki Politycznej". Zdaniem gościa TOK FM, problemem nie jest poziom wiedzy, tylko sam test. - Rozwiązywanie testów to jest osobna umiejętność. Ja tego nie umiem, bo nie robiłam tego w szkole. A dziś dzieci są ćwiczone właśnie w rozwiązywaniu testów.Rozwiązywanie testów gimnazjalnych ma też na koncie dr Wigura. Także ona nie ma dobrego zdania o tym sposobie weryfikowania wiedzy. - Byłam szalenie zdziwiona, że szkoła to nadal pamięciowe, a nie problemowe podejście do wiedzy. Tak jak pamiętam to z czasów, kiedy sama chodziłam do szkoły. Różnica jest tylko taka, że zamiast eseju rozwiązuje się test. I one sprawiają, jak rozumiem, że nie mają nają treningu w myśleniu logicznym, w zadawaniu krytycznych pytań. I widać to w tej internetowej sondzie - oceniła.

Co wie młody wyborca?

Zdaniem Karoliny Wigury, przy okazji testu przeprowadzonego przez portal Czyliwiesz.pl, warto przypomnieć sobie o pomyśle obniżenia wieku uprawniającego do głosowania. Teraz głosować w wyborach można po osiągnięciu pełnoletności. Ale Ruch Palikota zaproponował, żeby prawo głosu mieli 16-latkowie.

Pierwsza część sondy pokazuje, że młodzi ludzie nie wiedzą, kto jest prezydentem Polski. Dobrze, że nie zapytano ich o ustrój, jaki panuje w naszym kraju. O tym, jak wypadły tegoroczne egzaminy gimnazjalne, dowiemy się po 20 czerwca.

Więcej o:
Komentarze (26)
Bitwa pod Grunwaldem w 1810 r. i 74 posłów w Sejmie? Gimnazjaliści zaskakują (nie)wiedzą. "Próbuję się pocieszać..."
Zaloguj się
 • zfd3

  Oceniono 1 raz -1

  to nie satyra

  to jest ostatni dzwonek alermowy

  niestety trzeba odsunąć od wpływu na państwo

  polskojęzycznych pismaków, naukowców, polityków, zydowskie fundacje typu Fundacja Batorego, fundacja helsińska oraz zgrupowane tam osoby i uklady

  trzeba pilnie przeprowadzić proces repolonizacji wszystkich struktur państwowych, samorządowych, korporacyjnych, dziennikarskich , naukowych, gospodarczych, kulturalnych, informacyjnych postsolidarnościowych i kościelnych

 • hipopopo

  Oceniono 2 razy 2

  I tak mądrzejsi wyjadą stąd :-(((

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 3

  Ten człowiek na zakończenie to miał wiedzę większą niż obecni absolwenci "prywatnych UJ":-(

 • pseudo12345

  Oceniono 5 razy 1

  Marna wiedza? Ale zagrają w słoneczko, zatańczą na rurze. To po co się dziwić? Żeby w przyszłości prowadzić walkę z kościołem i hasać po internecie od rana pisząc wulgarne komentarze nie jest potrzebna żadna wiedza. Niektórzy to praktykują i jakoś żyją. Oczywiście nie wiem na czyim są garnuszku. Świat obecnie ma największy problem z tym, czy kobiety powinny golić bikini, czy nie.

 • jerzysm42

  Oceniono 4 razy -2

  Co jest cięższe?
  Każdy kto zrzuci sobie na nogę kilogram kamieni i kilogram piór będzie wiedział.
  A historii uczyli się od tych samych nauczycieli co rzecznik prasowy SLD.

 • kalebas

  Oceniono 13 razy 5

  W 1810 roku wojska Tadeusza Kościuszki pokonały pod Grunwaldem potęgę turecką. A stało się to za wstawiennictwem Matki Boskiej Częstochowskiej.

 • kalebas

  Oceniono 3 razy 1

  "socjolożka"

  www.gazetawroclawska.pl/artykul/311691,jan-miodek-socjolozka-czy-pani-socjolog,id,t.html?cookie=1

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 8

  Rzecznik prasowy SLD towarzysz Joński "wywołał" Powstanie Warszawskie w 1984 roku i rzecznikiem jest nadal.

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 5

  Wystarczy, aby każdy wiedział, kiedy pod Pskowem zatonął okręt z całom elytom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX