Polski Episkopat przygotowuje procedury przeciwdziałania pedofilii. Od dwóch lat

- Przygotowywane są obecnie aneksy do "Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski w związku z oskarżeniami duchownych o przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią poniżej 18. roku życia" - mówi bp Wojciech Polak. Jak dodaje, "ma nadzieję, że wyniki prac zostaną sfinalizowane w drugiej połowie roku". Wszystkie episkopaty zostały zobowiązane do opracowania takich "Wytycznych" już w maju 2011 roku.
Pytanie o przyczyny braku publikacji "Wytycznych" było jednym z głównych, jakie wysłaliśmy do Konferencji Episkopatu Polski.

Sprawą pedofilii w polskim Kościele zajmujemy się regularnie od dwóch miesięcy, odkąd opublikowaliśmy wywiad z Marcinem K. - pierwszą polską ofiarą księdza pedofila, który będzie w sądzie domagał się zadośćuczynienia od Kurii. Po jego apelu o pomoc prawników na antenie TOK FM, sprawą postanowiła się zająć Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Cały świat tworzy procedury

Polski Episkopat, jak i pozostałe światowe episkopaty, został zobowiązany do opracowania wytycznych "dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich". Okólnik Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie trafił do episkopatów w maju 2011 roku.

Polski Episkopat odniósł się do nich po kilku miesiącach, informując w marcu 2012 roku o ogólnych założeniach opracowanego dokumentu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik oraz rzecznik ks. dr Józef Kloch zapowiadali wtedy, że jego głównym założeniem jest "zero tolerancji dla pedofilów w Kościele". Podkreślali, że Kościół w Polsce nie zamierza wypłacać odszkodowań ofiarom księży pedofilów.

Jak mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Polak, sekretarz Episkopatu Polski, w fazie przygotowań są aneksy do "Wytycznych". - Wyniki tych prac, mam nadzieję, zostaną sfinalizowane w drugiej połowie roku - mówi.

Będzie publikacja

- Opracowane aneksy muszą uzyskać aprobatę Rady prawnej KEP, następnie winny być zatwierdzone przez Zebranie Plenarne KEP, a wreszcie przesłane do Stolicy Apostolskiej w celu uzyskania ,,recognitio". Po zakończeniu całego procesu legislacyjnego dokument, jakim są ,,Wytyczne", zostanie opublikowany - mówi bp Polak. Zapowiada, że mają zostać opublikowane w urzędowym piśmie Konferencji Episkopatu Polski (w "Aktach Konferencji").

Jeden aneks ma dotyczyć procedury postępowania w dochodzeniu kanonicznym, drugi "opisuje konkretne formy troski o ofiarę przestępstwa", trzeci dotyczy profilaktyki i "wskazuje na te elementy w programie formacji do kapłaństwa".

- Biskupi podjęli decyzję, aby zgodnie z sugestią okólnika Kongregacji dotyczącego samych "Wytycznych", opracować jeszcze - jak mówi watykański dokument - na płaszczyźnie kościelnej wychowawcze programy prewencyjne. Adresatami tych programów będą nie tylko same miejsca formacji duchownych, ale różne środowiska, w których wiadomość o tworzonym programie znalazła już duży oddźwięk i zainteresowanie - dodaje bp Polak.

Wysłaliśmy pytania. I cisza

Pytania dotyczące przeciwdziałania pedofilii w Kościele i opieki nad ofiarami wysyłaliśmy rzecznikowi KEP już w styczniu, po publikacji głośnej książki holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią" po publikacji głośnej książki holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią". Nie uzyskaliśmy konkretnych odpowiedzi. Postanowiliśmy więc, jako Redakcja TOK FM, rozesłać szczegółowo rozpisane pytania do wszystkich diecezji oraz do KEP. Zwróciliśmy uwagę na podstawowy problem: nie można uzyskać żadnych danych o skali zjawiska w Polsce. Gdy reporterka TOK FM spytała rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o statystyki, odpisał: "Sam chciałbym je poznać".

Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób Kościół w Polsce, nie dysponując ogólnopolskimi statystykami, chce zdiagnozować problem. A jeśli się okaże, że problem istnieje - jak chce mu przeciwdziałać? Pytamy także o pomoc dla ofiar: psychologiczną, finansową, a także prawną. Pytamy, co się dzieje z księżmi, na których pada zarzut molestowania seksualnego; czy automatycznie są odsuwani od pracy z dziećmi.

Pytania przesłaliśmy 5 kwietnia 2013. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi ani informacji, kiedy możemy się ich spodziewać.

Pełna lista pytań do diecezji >>

Pełna lista pytań do Konferencji Episkopatu Polski >>

Więcej o:
Komentarze (30)
Polski Episkopat przygotowuje procedury przeciwdziałania pedofilii. Od dwóch lat
Zaloguj się
 • ksks3

  0

  Krętacze, robią wszystko żeby przeciągać sprawę w nieskończoność, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego że każdy "papier" w tej materii będzie potwierdzeniem problemu jaki dotyczy również polskiego kościoła. A tego "dobrodzieje" boją się jak ognia !
  Tylko patrzyć jak do kurii zaczną się ustawiać kolejki po odszkodowania a skala tego może być taka, że kościołowi może zabraknąć nawet tych pieniędzy jakie wyciągnął od Państwa za pośrednictwem komisji majątkowej.

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz 1

  Dawno temu mówiłem wypieprzyć wszystkich chłopów z kościoła, niech idą do fabryk i oddać to wszystko kobietom , będzie dużo lepiej.

 • mastertomster

  Oceniono 2 razy 2

  Oj tam... Czy komuś coś się stało...
  Sprawa zastanie zamieciona pod dywan, podobnie jak ukręcono łeb w sprawie lizania śmietany z kolan duchownego.

 • 2560a

  Oceniono 4 razy 4

  natychmiast po wyswieceniu beda kastrowani? i tak powinien im sluzyc tylko do siusiania.

 • atlas41

  Oceniono 4 razy 4

  Najbardziej przykre jest to ze polskie panstwo bardziej dba o obrone ksiezy pedofili niz o wykorzystywane seksualnie przez ksiezy bezbronne, zastraszone polskie dzieci i ze temu procederowi trwajacemu od setek lat przyglada sie polskie spoleczenstwo i w wiekszosci udaje ze tego nie widzi i nie reaguje na ten potworny proceder.Straszne.

 • marac

  Oceniono 5 razy 5

  Przedstawiam projekt kościelnych procedur przeciwdziałania pedofilii, który zdobyłem za flaszkę i 40 srebrników:

  Procedurę zaczynamy od pkt 1, a kolejne punkty wdrażamy tylko, gdy poprzednie nie przynoszą rezultatu:
  1. Ani mru mru
  2. Staraj się wmówić poszkodowanemu, że to jego wina
  3. Postrasz karą boską w przypadku powiadomienia policji lub mediów
  4. Gdy pyta policja - zaprzeczaj, gdy pytają media - odmawiaj rozmowy z wrogami Chrystusa
  5. Załatw szykanowanemu księdzu przeniesienie do innej parafii
  6. Poproś biskupa o wizytę na policji / w prokuraturze / w sądzie (w zależności od etapu postępowania).

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 12 razy 12

  "Polski Episkopat przygotowuje procedury przeciwdziałania pedofilii. Od dwóch lat "

  A mnie to brzmi jakby przygotowywal procedury... legalizacji pedofilii dla zboczencow w czarnych sukienkach. Tyko czemu mi sie tak wydaje? Pewnie dlatego, ze nie wierze ze cos sie tu moze zmienic - bo co tam dwa lata, beda chccieli przygotowywac przez nastepne 2000, im sie nie spieszy
  ___________________________________

  Jakby ten caly bog istnial, to by zgnoil te cala zboczona czarna mafie jak mityczne Sodome i Gomore.
  Az czasem szkoda, ze go nie ma :(

 • janicki10q

  Oceniono 7 razy 7

  Apostazja. Z języka greckiego: odstąpienie, bunt. Formalnie rzecz biorac to wystapienie z Kościoła; najczęściej odbywa się przez złożenie pisemnego oświadczenia przez apostatę i dokonanie właściwego wpisu do księgi chrztu przez stronę kościelną. A co oznacza to dla ciebie? To uczciwość względem samego siebie, to słuszny bunt. Nie ma znaczenia, czy wierzysz w Boga, jesteś ateistą, czy też agnostykiem. Członkiem Kościoła katolickiego zostałeś, zostałaś wbrew swojej woli, ba, nawet nic o tym nie wiedząc ! W naszym wciąż jeszcze sklerykalizowanym społeczeństwie apostazja jest również aktem odwagi. To pokazanie Kościołowi katu, a także wszystkim innym, ze jesteś człowiekiem wolnym, że nie akceptujesz zła obecnego w Kościele, że nie utożsamiasz się z nim. To także - choć tu nie możemy być niestety pewni, wiemy wszyscy, jak "prawdomówni" są duchowni - zmiana statystyki, ktorą od lat chełpi sie Kościół kat, statystyki mówiącej, ze 99,999... procent Polaków to katolicy. I im więcej będzie nas, apostatów, i im bardziej będziemy widoczni, tym mniejsze będzie znaczenie Kościoła kata.
  Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd bierze się służalczość i uległość większości polskich polityków wobec przedstawicieli Kościoła? Oparta jest ona właśnie na tych nieszczęsnych statystykach. Ludzie polityki liczą na poparcie czarnych władców w przekonaniu, że naród ich słucha. Dlatego musimy wyraźnie pokazać, że już nie jesteśmy "Iranem Europy", i apostazja jest jednym ze sposobów.
  Zachęcamy Was do dokonania świeckiej apoztazji (zwanej inaczej włoską), nie zaś tej propagowanej przez Kościół. Jesteśmy obywatelami Polski, nie Watykanu, i jako tacy podlegamu prawu krajowemu. Nie poddawajmy się kościelnemu dyktatowi. Technicznie sprawa jest prosta: wystarczy wniosek o wystąpienie z Kościoła rzymskokatolickiego przesłać na adres odpowiedniej kurii.

  I będziecie wolni!

  Więcej informacji na temat zerwania więzi z Kościołem, a także konkretną pomoc i wskazówki można znaleźć na stronie wystap.pl. A o naszych doświadczeniach, wątpliwościach i podobnych kwestiach rozmawiamy na Forum, w rozdziale Apostazja

 • ulebyk

  Oceniono 8 razy -6

  Szkoda, że polskie prokuratory i sądy nie przygotowują się do ściagnięcia i osądzenia żydowskich morderców takich jak brat Adama Michnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX