Kościół przyznaje: Mamy problem z powołaniami

Coraz mniej młodych mężczyzn chce być księżmi. Jeszcze większe kłopoty mają zakony żeńskie - informuje ?Gazeta Wyborcza?
664 - tylu chętnych zgłosiło się w 2012 r. do seminariów duchownych. Dane pokazała działająca przy Episkopacie Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Statystyki są coraz bardziej alarmujące dla Kościoła, bo chociaż od mniej więcej dwóch lat liczba przyszłych księży waha się nieznacznie, to jednak tendencja spadkowa jest bardzo widoczna.

Dla porównania: w 2010 r. do ponad 40 seminariów duchownych zgłosiło się 675 mężczyzn, czyli o 12 mniej niż rok wcześniej. Jeśli spojrzeć na statystyki z kilku ostatnich lat, liczba chętnych do kapłaństwa zmniejszyła się radykalnie, bo o blisko 40 proc. Np. jeszcze w 2006 r. na pierwszy rok w seminariach zgłosiło się 1029 osób, a rok wcześniej aż 1145 - co określano jako "efekt Jana Pawła II" (po jego śmierci). - Liczby po ludzku mogą nas zasmucić i mówić, że mamy problem - pisze na stronie Episkopatu bp Marek Stolarczyk.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej" >>

Więcej o:
Komentarze (220)
Kościół przyznaje: Mamy problem z powołaniami
Zaloguj się
 • m4t

  0

  Zostać księdzem jeżeli można być normalnie gejem... aż nie dziwi dlaczego ci pierwsi tak tępią tych drugich.

 • bp_2

  Oceniono 1 raz 1

  Żyjemy w ciekawych czasach :-), można np.:
  polecieć odrzutowcem 10 000 m nad ziemią, można bawić się i pracować na komputerze, można poprzez sieć światłowodową (bez względu na odległość) rozmawiać i widzieć z dowolnym obiektem na ziemi ....

  A jednocześnie na własne oczy w XXI wieku :-) widzimy przebierańców w czarnych sukienkach odwołujących się do bóstw, diabłów, aniołków .... jak długo ? Średniowiecze kiedyś musi się skończyć w Polsce.

 • realistas

  Oceniono 3 razy -1

  No i dobrze bo po co marnować sobie życie by opowiadać ludziom bajki. Bajki, w które rozhisteryzowane babcie.

 • rezun-one

  0

  Albo się występuje przeciw związkom partnerskim i pedofil albo się chce mieć pełne seminaria.
  Co za interes żyć całe życie w cnocie wśród chłopów, tego nawet święty nie wytrzyma.
  Powariowali w tym Watykanie, za wszystko chcą karać i wyrzucać ze stanu kapłańskiego.
  Już lepiej żyć w cywilu, tu nawet dyscyplinarka nie przekreśla życia.

 • nowybrodacz

  Oceniono 5 razy 5

  Młodzież nie wie co traci: "Byłam u Pana Profesora i uważam, że jest niesamowity. I nie tylko ja tak uważam, ale też mój znajomy, który był ze mną w trakcie tej wizyty. A był to ksiądz z Wrocławia, który wtedy studiował na KUL-u w Lublinie i bardzo chciał osobiście doświadczyć jak wygląda taka wizyta u ginekologa. Pan Doktor nie tylko pozwolił, żeby był cały czas ze mną (przy rozmowie na początku i w końcu, jak i w trakcie samego badania), ale też chętnie i bardzo szczegółowo odpowiedział jak na wszystkie moje, tak i na wszystkie pytania księdza. A nie było ich wcale mało. Tak że nie zgadzam się, że Pan Profesor jest małomówny. I myślę, że to nie było tylko dlatego, że byłam u niego z księdzem. W ogóle Pan Doktor jest bardzo miły i sympatyczny. Jestem zadowolona." Cyt. za www.znanylekarz.pl/grzegorz-jakiel/ginekolog-androlog/warszawa/3 ostatni komentarz na stronie.

 • potulny186

  Oceniono 4 razy 0

  To co jest mi wiadomo to 1/4 powołań kapłańskich jest w Diecezji Tarnowskiej. W Poznaniu 6- 9

 • potulny186

  Oceniono 5 razy 3

  Największym zagrożeniem dla Kościoła w Polsce jest RYDZYK. Jak tak dalej będzie to za kilka lat lwią część kasy (a o to chodzi) przejmie ten "zakonnik" a dla parafii pozostanie ochłap. Już dziś taca nie jest znaczącym (jak kiedyś ) dochodem w parafiach, bo starsi ludzie , szczególnie kobiety został tak ogłupione przez tego "zakonnika, że okradają siebie i wysyłają forsę na jego konto. Każdy rozsądny młody facet o tym wie i wie również, że dziś ludowe powiedzenie "kto ma księdza w rodzie , temu bieda nie dobodzie" przestało być aktualne i po co się ładować w kabałę jak z tego nie ma już żadnych korzyści. Powołanie , tak jak mówi obecny Papierz Franciszek to ubóstwo i pomoc biednym ,z friko. A do tego ludzi jest chętnych coraz mniej. Jak jeszcze do tego czuje się seksualnie zdrowym , no to wszystko wyjaśnione.

 • 11lech

  Oceniono 4 razy 4

  Po prostu ludzie mądrzeją

 • politol59

  Oceniono 3 razy 3

  Oby tak dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX