W Sejmie nie wyszło, Piecha spróbuje w Senacie. Zapowiada ustawę zakazująca in vitro

Nowy senator PiS Bolesław Piecha nie od dziś jest przeciwnikiem in vitro. Nie udało mu się w Sejmie przeforsować ustawy zakazującej stosowania tej metody. Teraz chce spróbować w Senacie. I liczy na poparcie senatorów PO. Bo jak mówił w TOK FM, ?nie wszyscy senatorowie z PO podzielają zdanie? posłanki Kidawy-Błońskiej, która forsuje liberalne rozwiązania dotyczące in vitro.
Bolesław Piecha w niedzielę wygrał wybory w Rybniku, a dziś o 11 oficjalnie zostanie senatorem. Polityk PiS stawia sobie ambitne cele. Choć jak przyznał w "Poranku Radia TOK FM", potrzebuje trochę czasu, żeby zorientować się w zasadach funkcjonowania Senatu.

Na pewno będzie pracował w komisji zdrowia. I chce zrealizować projekt, którego nie udało mu się przeforsować w Sejmie. - Zastanawiam się nad projektem ustawy bioetycznej. Ale w tej sprawie potrzebna jest większa refleksja - mówił w TOK FM.

Bolesław Piecha zgłaszał dwukrotnie projekt ustawy, która zakazywała całkowicie przeprowadzania zapłodnień in vitro. W jednej z ustaw znalazł się nawet zapis dotyczący karania więzieniem za stosowanie zapłodnienia pozaustrojowego.

Polityk poglądów nie zmienił. - Trudno oczekiwać, że nagle stanę się Palikotem - stwierdził. Przypomnijmy, że projekt Piechy zakładał też możliwość adoptowania zarodków.

Handel i eksperymenty na zarodkach są prawdopodobne

Argumentów do zabrania się za szykowanie ustawy bioetycznej dostarczył politykowi PiS... minister sprawiedliwości w rządzie PO. - W tej atmosferze skandali międzynarodowych dobrze byłoby, żebyśmy spróbowali się zmierzyć z tym, co jest konieczne, by ratyfikować konwencję bioetyczną - powiedział Bolesław Piecha. I trudno spodziewać się, że ma na myśli inne "skandale międzynarodowe" niż handel zarodkami z Polski, o których opowiada min. Jarosław Gowin.

Tym bardziej że jak podkreślał senator Piecha, "Gowin jest ministrem, więc pewnie ma jakieś dane". Sam senator nie ma informacji o tym, żeby handlowano zarodkami z Polski. Ale jak stwierdził to "wysoce prawdopodobne".

- Niemcy mogą robić eksperymenty, których przedmiotem są komórki macierzyste pochodzenia embrionalnego. Ale skoro w Niemczech obowiązuje zakaz niszczenia embrionów, więc pewne sytuacje nasuwają się same... Skądś te komórki macierzyste trzeba wziąć - tłumaczył w rozmowie z Tomaszem Sekielskim.

Konserwatyści z PO

Bolesław Piecha jest przekonany, że uda się zebrać poparcie senatorów dla restrykcyjnego projektu ustawy bioetycznej. I nie za cenę rezygnacji z zakazu in vitro. Bo liczy na senatorów o konserwatywnych poglądach. Także z Platformy Obywatelskiej, bo to PO ma w Senacie zdecydowaną większość.- Niekoniecznie trzeba zrezygnować z zakazu in vitro. W Platformie zdania są podzielone. I nie wszyscy senatorowie podzielają zdanie nie tylko Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, ale także Jarosława Gowina - przekonywał Piecha w TOK FM.

Przypomnijmy, Małgorzata Kidawa-Błońska to autorka liberalnego projektu ustawy regulującej in vitro, który przewiduje m.in. mrożenie zarodków. A Gowin firmował swoim nazwiskiem bardziej restrykcyjne przepisy. W ustawie obecnego ministra sprawiedliwości nie było zgody na mrożenie zarodków.

Więcej o:
Komentarze (14)
W Sejmie nie wyszło, Piecha spróbuje w Senacie. Zapowiada ustawę zakazująca in vitro
Zaloguj się
 • dianka28

  Oceniono 1 raz 1

  Nastepny nawiedzony senator! Taki straszy pan ,ktoremu juz blizej nieba ,bedzie sedzia i katem ,tych rodzin,ktore nie mogac miec dzieci decyduja sie na in vitro.Nie moge uwierzyc ,ze w XXI wieku ,gdzie na calym juz swieci dzieci rodza sie tez z in vitro ,w Polsce jest takie zacofanie !
  Panie senatorze -pana lekarski dyplom o tylek wytrzec i do klopa wrzucic !

 • cob22

  Oceniono 2 razy 2

  Parobek PIS i KK.
  Niech wpuszcza ksiezy do zenskich klasztorow i tam robia co chca. Jak nie chca "in vitro" to niech robia "by fucing".
  Moze bedzie mniej gwalconych dzieci w tym kraju.
  A Piecha to po prostu kawal gnoja, gdzie wiatr wieje tam on sie ustawi.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 5 razy 5

  Katoli boli to, że zamraża się zarodki razem z duchem jaki w nich jest.
  I w efekcie mamy zamrożony spirit, z którym nie ma co zrobić w prawie kanonicznym.
  Bo niby duch jest ale nieczynny...mrożony.
  A tak na prawdę to debilne bajeczki idogmaty religijne nie powinny się mieszać do nauk medycznych, bo to ani religii ani naukom medycznym na zdrowie nie wyjdzie.

 • marek_nazarowski

  Oceniono 2 razy 2

  Tyś się udał, Bolku Piecha
  Wprzód aborter, teraz "klecha"!

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  "W Sejmie nie wyszło, Piecha spróbuje w Senacie.Zapowiada ustawę zakazującą in vitro."
  =====================================================================
  Ja chłopa rozumiem, przecież z kobiety w ciąży z in vitro na skrobanki nie chodzą.

 • chi_neng1

  Oceniono 5 razy 5

  Dopiero przed chwila moglam go wysluchac ....z powodu klopotow z komputerem.

  Sliski jak wegorz, a jednoczesnie jedzie jak "ångvält" = "walec parowy ...".

  Musze przyznac, ze podobal mi sie Sekielski, bo nie dal sie przejechac, a raczej przycisnal do muru Pieche i dostal w koncu odpowiedz na pytanie ...

 • jerjar

  Oceniono 7 razy 7

  Skąd ten żar i zapał? Przecież dla rybnickiego króla skrobanek takie in vitro powinno być jak dla myśliwego polowanie na muchy.

 • endrju1521

  Oceniono 12 razy 12

  "Bolesław Piecha zgłaszał dwukrotnie projekt ustawy, która zakazywała całkowicie przeprowadzania zapłodnień in vitro. W jednej z ustaw znalazł się nawet zapis dotyczący karania więzieniem za stosowanie zapłodnienia pozaustrojowego."

  ==================================================

  Ten "parlamentarzysta", notorycznie manifestuje,

  że ma we łbie sieczkę, zamiast mózgu.

  Obejmując mandat posła lub senatora, ślubuje Narodowi :

  - "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej."

  Ślubuje przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej,

  nie ślubuje przestrzegać dekalogu i innych praw watykańskich ! ! ! ! ! ! ! !

 • stachkaz47

  Oceniono 12 razy 12

  Wyspowiadał się i dostał odpuszczenie grzechów za mordowanie płodów w łonie matki.
  Skończyły się z tego procederu pieniądze to wyczuwa forsę gdzie indziej.
  Ot taka Polska SZUJA. Gdzie oczy mają ci co głosują na takie kreatury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX