Edukacja seksualna od przedszkola? Tak zaleca WHO. "Ministerstwo chowa głowę w piasek"

Wprowadźmy edukację seksualną od przedszkola - proponuje Światowa Organizacja Zdrowia. - To są ważne tematy, a Ministerstwo Edukacji chowa głowę w piasek - uważa Aleksandra Dulas z fundacji Spunk, która prowadzi w łódzkich szkołach zajęcia z edukacji seksualnej. Przyznaje jednak, że są zapisy w programie, które budzą kontrowersje.
Rekomendacje WHO "Standardy edukacji seksualnej w Europie" przetłumaczono właśnie na język polski. Z tej okazji eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia spotkali się na tematycznej konferencji w Warszawie. Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja rozpoczęcia edukacji seksualnej już w wieku czterech lat, ponieważ - jak tłumaczą twórcy - człowiek rodzi się już jako istota seksualna.

"Dziecko powinno wiedzieć, skąd się wzięło"

- Dziecko w tym wieku powinno wiedzieć, skąd się wzięło na świecie, powinno wiedzieć o swojej integralności cielesnej, umieć bronić się przed niekomfortowymi sytuacjami - uważa Aleksandra Dulas z fundacji Spunk, która uczestniczyła w konferencji. Jej zdaniem spore kontrowersje wzbudza kwestia masturbacji. W wytycznych edukacji seksualnej zapisano temat: "radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja we wczesnym dzieciństwie".

"Rozmawianie o masturbacji z dziećmi może być trudne"

- Rozmawianie z dzieckiem o masturbacji, zwłaszcza jeżeli się go dobrze nie zna, może być trudne - nie ma wątpliwości Dulas. - O tym powinni rozmawiać z dzieckiem rodzice. Masturbacja z jednej strony może nic nie znaczyć, ale nadmierna może oznaczać, że dziecko jest zestresowane i w ten sposób próbuje sobie ten stres rekompensować. Jeśli jednak jest w grupie dziecko, które się nadmiernie masturbuje, to w tej grupie należy o tym bezwzględnie porozmawiać.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia najpóźniej 12-latek powinien wiedzieć, jak stosować antykoncepcję. - Zanim nastolatek podejmie decyzję o współżyciu, musi wiedzieć, jak się zabezpieczyć, nie odwrotnie - mówi Dulas. - Umówmy się, jeżeli dziecko ma siedem lat i wie, co to jest prezerwatywa, to też nic mu się nie stanie, tym bardziej że widzi ją w każdym kiosku czy markecie przy kasie; gdy zapyta o nią, to co odpowiemy? Że to guma do żucia?

Zajęcia z edukacji seksualnej fundacja Spunk prowadzi w łódzkich szkołach za miejskie pieniądze. Taką decyzję podjęli radni. - Uczniowie najmniej są zainteresowani dosłowną seksualnością. Pytają o rozwój dziecka, o to, jak przebiega ciąża, są zainteresowani samym faktem zapłodnienia - zauważa Dulas. - Lekcje dla czterolatków z bananem i prezerwatywą? Nie. Im to jest do niczego potrzebne - stwierdza.

''Nie mam złudzeń. Ministerstwo milczy''

Zajęcia z młodzieżą prowadzi też Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton", która także uczestniczyła w konferencji. W oświadczeniu dotyczącym rekomendacji WHO czytamy: "Ważne jest, by od samego początku edukować i wychowywać, wspierać dzieci w zrozumieniu procesów w nich zachodzących. Dokument postuluje potrzebę wyposażenia w wiedzę i umiejętności, które pozwolą na zrozumienie swojej seksualności i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji o swoim życiu seksualnym w przyszłości, stawianie granic i tworzenie zdrowych, bezpiecznych relacji. (...) Dokument postuluje również współpracę między rodzicami, opiekunami, placówkami edukacyjnymi i organizacjami zajmującymi się edukacją seksualną, tak by edukacja i wychowanie uzupełniały się i w sposób jak najbardziej efektywny pomogły zbudować pozytywną, zdrową seksualność".

Zdaniem Aleksandry Dulas z fundacji Spunk Ministerstwo Edukacji nieprędko jednak wprowadzi do szkół i przedszkoli edukację seksualną: - Nie mam złudzeń. Ministerstwo milczy, mam wrażenie, że chowa głowę w piasek i czeka, aż zamieszanie minie. Musi minąć całe pokolenie, żebyśmy zaczęli wszyscy mówić o seksie otwarcie.

Więcej o:
Komentarze (115)
Edukacja seksualna od przedszkola? Tak zaleca WHO. "Ministerstwo chowa głowę w piasek"
Zaloguj się
 • patriotaa

  Oceniono 3 razy -1

  proponuje wprowadzić w przedszkolu lekcję seksy włącznie z praktyką dziewczynki niech uczą księża bo mają praktykę a chłopców tez księża bo maja praktykę w pedofilskie . I taka dziewczynka po wyjściu z przedszkola będzie gotowa dawać swe ciało każdemu kto tylko zapragnie seksu. I takim społeczeństwem łatwiej jest rządzić bi takiemu społeczeństwu będzie w głowie tylko seks i tylko seks bo i nie będą patrzeć na ręce złodziejskie rządzących.

 • magheu

  Oceniono 2 razy 2

  Niech WHO najpierw nam odpowie gdzie jest szczepionka na HIV , raka czy malarie . Miliardy dolarow otrzymuje ta organizacja na badania . Pieniadze rozlewaja sie po setkack roznych laboratoriow , ktore jedynie " ulepszaja " leki dotad znane majac do tego najnowoczesniejszy sprzet , komputery , nanotechnologie i inne gowna . Oni i koncerny farmaceutyczne zarabiaja na tych " lekach " miliardy . A jakies 100 lat temu pewien pan o nazwisku Fleming stworzyli antybiotyk , bez zadnych komputerow , technologii - tylko z mikroskopem . Wiec nie wierze , ze teraz przy obecnym stanie modernizacji , pieniedzy w to zainwestowanych i armii naukowcufff nie da sie opracowac uniwersalnych szczepionek . A teraz WHO karmi nas - edukacja seksualna dla 4- latkow. A niby dlaczego nie dla niemowlakow ?

 • czarny-cezar2

  Oceniono 2 razy 2

  już wy się lepiej odpierdulcie od dzieci i reformowania czegokolwiek,bo czego się tkniecie to takie gó... z tego wychodzi,że żal dupsko ściska!ch...eeee posrane

 • ebitda

  Oceniono 5 razy 3

  czytam i nie wierzę...a pani dulas, to niech się pomasturbuje, bo tylko do tego się nadaje!

 • zdzisiek66

  Oceniono 13 razy 9

  Czy na zajęciach będzie część praktyczna z masturbacji przedszkolaków? Pan edukator będzie prezentował na sobie i własnoręcznie korygował błędy?
  Jestem facetem rozwiązłym i z dużą tolerancją dla nietypowych zachowań seksualnych, ale jak czytam o nauce przyjemności masturbacji we wczesnym dzieciństwie, to nie wiem, czy ktoś źle przetłumaczył, czy autorzy takich pomysłów robią sobie wyjątkowo niesmaczne żarty, czy też naprawdę kwalifikują się do przymusowego leczenia psychiatrycznego?

 • wariatka55

  Oceniono 7 razy 7

  od... pszcie sie od moich dzieci.!!!! Histori uczyc, autorytetow i wzorcow dzieciom brakuje, a sex sami odkrywaja na co dzien, nawet w parlamencie.

 • moher.do.bulu

  Oceniono 16 razy 12

  Ot do czego prowadzi lewackie kurestwo! "Rewolucja" nigdy się nie kończy, wbijcie to sobie do zakutych łbów Lemingi. Lewacki "postęp" nigdy nie osiągnie takiego poziomu 'rozwoju", w którym największe k......y powiedzą: wystarczy.
  Idealnie to widać na przykladzie pedalizmu: najpierw dewianci domagali się świętego spokoju, jokoby go nie mięli, potem tolerancji, następnie akceptacji, póżniej nazywania ich wynaturzeń małżeństwem i nadania im przywilejów (nie żadnych praw!) przysługującym małżeństwom, teraz domagają się adopcji dzieci - wyobrażacie sobie dramat i okaleczenie psychiczne dziecka wychowywanego przez parę zboczeńców? Strach pomysleć czego zaczną sie domagac jutro! Podobny wywód mozna przeprowadzić dla eutanazji i aborcji.

 • mushiro

  Oceniono 10 razy 8

  pedofilia w natarciu

 • peet1906

  Oceniono 17 razy 13

  Ludzie! Tu nie chodzi o edukacje seksualna, ale wprowadzenie propagandy gender od najmlodszych lat zycia, czyli pederastyczne i nazifeministyczne pranie mozgow naszych dzieci! Sprawdzcie kim sa osoby promujace edukacje, jakie "fundacje" ja promuja i wszystko bedzie jasne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX