Tusk po tłumaczeniu Gowina ws. zarodków: "Kamień spadł mi z serca"

- Minister Gowin stwierdził, że jego wypowiedź o zarodkach została zmanipulowana przez niektóre media. Powiedział, że materiały mediów nie oddawały w żadnym wypadku jego przekonań i poglądów w tej kwestii - powiedział na konferencji prasowej Donald Tusk. - Nie ukrywam, że trochę kamień z serca mi spadł - dodał premier. Zaraz po konferencji Jarosław Gowin opublikował oświadczenie w tej sprawie.
Na dzisiejszej konferencji prasowej Donald Tusk poruszył sprawę wypowiedzi ministra Jarosława Gowina dla TVN24. "Gazeta Wyborcza" napisała, że Gowin powiedział w tej telewizji: "Na polskich zarodkach niemieccy naukowcy dokonują eksperymentów. Życie straciło dziesiątki albo tysiące ludzkich istnień". W ten sposób minister miał skomentować znalezienie w Poznaniu pustego pojemnika do mrożenia zarodków. "Polski minister sprawiedliwości oskarża niemieckich naukowców, nie przedstawiając żadnych dowodów" - napisała "GW". Gazeta zacytowała dosłownie słowa Jarosława Gowina."Gowin złożył wyjaśnienia"

- Minister Gowin złożył wyjaśnienia w tej sprawie nie mnie, ale całej radzie ministrów, bo sprawa była bulwersująca - powiedział Tusk. Dodał, że minister został poproszony o wyjaśnienia, "czy to, co napisała gazeta, jest prawdą". - Jeśli tak, to sytuacja ministra Gowina byłaby trudna - powiedział Tusk.

- Minister stwierdził, że artykuł w gazecie jest manipulacją jego słów, że ten materiał nie oddaje w żadnym wypadku jego przekonań i poglądów w tej kwestii. Powiedział, że złoży w tej sprawie stosowne oświadczenie. Rozważa także podjęcie kroków prawnych wobec gazety - wyjaśniał premier, który dodał, że po wyjaśnieniach Gowina "kamień spadł mu z serca".

Według Tuska "Gowin tłumaczył, że kiedy pracował w specjalnie powołanym zespole bioetycznym, który miał przygotowywać regulacje dotyczące in vitro, otrzymywał od niektórych lekarzy informacje o handlu zarodkami". - Minister twierdził, że nigdzie i nigdy nie mówił, jakoby w Polsce i tej konkretnej klinice dochodziło do handlu i eksportu zarodków do Niemiec i eksperymentów - powiedział Tusk.

Po wyjaśnieniach Gowina "Gazeta Wyborcza" zarzuciła ministrowi manipulację. "Zarzuty ministra Gowina wobec nas są bezpodstawne" - żadnej manipulacji nie było - czytamy w tekście "GW".

Oświadczenie ministra Gowina

Chwilę po zakończeniu konferencji prasowej Tuska Jarosław Gowin opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie w tej sprawie.

"W związku z przekazem medialnym, jakobym sugerował istnienie zorganizowanej formy handlu ludzkimi embrionami, oświadczam, że moje słowa zostały wyjęte z kontekstu i niezgodnie z moimi intencjami przedstawione jako wypowiedź urzędowa Ministra Sprawiedliwości. W związku z tym rozważam sięgnięcie po odpowiednie środki prawne zmierzające do potwierdzenia tego zdarzenia.

Jednocześnie podkreślam, iż konsekwentnie wskazuję na niemieckie prawodawstwo biomedyczne jako rozwiązania wzorcowe w Europie. Stąd też przygotowany przeze mnie w 2008 roku projekt ustawy bioetycznej oparłem na założeniach tego ustawodawstwa" - napisał minister sprawiedliwości.

Więcej o:
Komentarze (102)
Tusk po tłumaczeniu Gowina ws. zarodków: "Kamień spadł mi z serca"
Zaloguj się
 • istvan73

  Oceniono 2 razy 2

  jak takie kłamliwe bydle może być ministrem sprawiedliwości? widać kto rządzi, nie Tusk, tylko czarne zakapiory.

 • orion57

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli co..to co mówił było kłamstwem czy też był na prochach? media jakie są to każy widzi ale wypowiedź Gowina była jednoznaczna.
  Panie Premierze Gowinowi nie zapomnimy sądów .. powinien Pan wiedzieć ze w moim powiecie gdzie PO wygrywała w następnych wyborach dostaniecie minimalną ilość głosów. Za sąd a właściwie za adaptacje budynku do potrzeb sądy daliśmy jako powiat masę pieniędzy a teraz ni z gruszki ni z pietruszki nam to odebrano. I proszę bez nowo mowy,że sąd jest... .

 • jerzysm42

  0

  Mało jest ludzi tak obłudnych jak Gowin. Prawdziwy polski katolik.
  Nie wierzę mu, ale nie wierzę też w to co piszą "niektóre media".
  Jeśli te media przyznają, że dopuściły się manipulacji, to w tej sprawie uwierzę katolickiemu talibowi.
  Jeśli nie to niech Gowin skieruje sprawę do sądu i udowodni, że telewizja i prasa kłamią, bo Gowin dążył do uregulowania in vitro w cywilizowany sposób.

 • kris1.a

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli pan Zarodek objaśnił panu Premierowi że nie powiedział tego co powiedział a pan Premier mu uwierzył, Zabawni są ci nasi politycy, do piaskownicy nie do Sejmu.

 • 20portal

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle kłamią, bo wystarczy się wyspowiadać u proboszcza i ... są bez grzechu. Amen.

 • rwakulszowa

  Oceniono 2 razy 2

  Tusk bezczelnie obraża nasza inteligencje !!!
  Boi sie Gowina jak mysz kota !
  Dokładnie słyszlismy co mówił Gowin, a oni razem z Tuskiem myśla ze ciemny lud wszystko kupi ??????????!!!!!
  GOWIN ŁZE JAK BURA SUKA !!!
  DOSC KŁAMSTW W ZYWE OCZY !!!!!

 • jael53

  0

  Premier woli wierzyć, że mnóstwo ludzi źle słyszy albo nie pojmuje, co się mówi, niż ze minister mógł powiedzieć, co powiedział. W bardzo zresztą stosownym czasie, bo akurat wtedy, gdy premier składał wizytę w Niemczech. Wzorem dla premiera jest zapewne ten święty, który wolał uwierzyć w latającego wołu niż w to, że jego brat zakonny może kłamać. Niemniej dla szefa choćby i średniego państwa nie jest to wzór najmądrzej wybrany.

 • helmut.berlin

  Oceniono 1 raz 1

  Zastanawiam się czy mam problem ze słuchem? Bo ja słyszałem co Gowin powiedział ale teraz dowiaduję się, że tego nie powiedział...

  Wierzę jednak mojemu premierowi, że to tylko taka gierka na zwłokę, a Gowin wkrótce wyleci na zbity pysk (z wielkim podziękowaniem naturalnie), tak jak niedołęga Budzianowski...

 • antymilo92

  Oceniono 1 raz 1

  Tusku, nie sluchaj jego wyjasnien ani stwierdzen ani oswiadczen.
  Wywal go na zbity pysk zanim on to zrobi z toba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX