Gowin: Mogło dojść do zniszczenia nawet 10 tys. zarodków. Klinika: Po prostu znaleźliśmy pusty pojemnik

- Nie wiem, dlaczego minister mówi o zniszczeniu 10 tys. zarodków. My znaleźliśmy pusty pojemnik i nie mieliśmy kompetencji, żeby ocenić, czy były tam wcześniej zarodki, czy nie - mówi rzecznika poznańskiej kliniki okulistycznej Lexum wyjaśniając, dlaczego dyrektor kliniki złożył doniesienie do prokuratury. Tymczasem Jarosław Gowin nadal mówi o dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy ludzkich istnień, które miały stracić życie w klinice.
Nawet setki tysięcy istnień pozbawionych życia, handel embrionami i poddawanie ich eksperymentom kończącym się uśmierceniem - tak zdaniem Jarosława Gowina wygląda sytuacja związana z brakiem regulacji dotyczących in vitro. Medialna burza zaczęła się po jego komentarzu do sprawy poznańskiej kliniki, w której znaleziono pusty pojemnik używany do przechowywania zarodków.10 tys. zniszczonych zarodków czy pusty pojemnik?

To właśnie szef tej kliniki złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa "spowodowania uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju jego zdrowia zagrażającego życiu" (art. 257a kk). Poprzedni właściciel kliniki okulistycznej prowadził też klinikę leczenia bezpłodności, w której dokonywano zapłodnień metodą in vitro. Od 2005 r. zrezygnowano z tej części działalności.

Po przejęciu kliniki przez nowego właściciela podczas sprawdzania dokumentów znaleziono fakturę na zakup ciekłego azotu datowaną na 2008 r. - Tej substancji w ogóle nie używa się w okulistyce, jest natomiast wykorzystywana do utrzymywania w niskiej temperaturze zarodków - wyjaśnia Magdalena Kalinowska, rzeczniczka kliniki Lexum.

Podczas kontroli pracownicy znaleźli też pojemnik, który mógł służyć do przechowywania zarodków. - Nie stwierdziliśmy w nim obecności ciekłego azotu. Nie wiemy też, czy były w nim przechowywane zarodki. Nie mamy wystarczających kompetencji, żeby to określić, dlatego skierowaliśmy sprawę do prokuratury - mówi Magdalena Kalinowska. Podkreśla jednak, że nie było mowy o żadnych 10 tys. zarodków, które miały być zniszczone. Nie wie też, skąd wzięły się liczby przytaczane przez ministra.

W klinikach in vitro dzieją się rzeczy piękne i straszne.

Tymczasem Jarosław Gowin twierdzi, że przypadek poznańskiej kliniki to tylko jeden z przykładów na to, co dzieje się w klinikach in vitro. - W polskich klinikach in vitro dzieją się rzeczy piękne. Ale wszystko wskazuje też na to, że dzieją się rzeczy straszne - powiedział minister Gowin. Chodziło nie tylko o niszczenie embrionów, ale też o sprzedawanie ich za granicę.

Minister dodał też, że nie jest to sprawa nowa. - O tym, że wszystko wskazuje na zjawisko handlu embrionami, mówiłem wielokrotnie w przeszłości - podkreślił. O sprawie mieli go informować sami lekarze pracujący w klinikach leczenia niepłodności, z którymi konsultował się 5 lat temu, przygotowując projekt ustawy bioetycznej.

Gowin zaznaczył jednak, że nie zamierza w tej sprawie składać doniesienia do prokuratury. - Handel zarodkami nie jest w Polsce zakazany, mamy w tej dziedzinie lukę prawną - stwierdził. Podkreślił jednak, że nigdy o sprzedanie zarodków nie oskarżył poznańskiej kliniki Lexum.

Po co Niemcom polskie embriony?

W rozmowie z dziennikarzami Jarosław Gowin podtrzymał też stwierdzenia o sprowadzaniu przez Niemcy zarodków do badań i eksperymentów, które często kończą się ich śmiercią. Nie przytoczył jednak żadnych konkretnych faktów, które miałyby potwierdzać, że rzeczywiście do takiego "importu" dochodzi.

W dodatku w Niemczech obowiązują regulacje unijne, a co za tym idzie - nie są możliwe eksperymenty dokonywane na sprowadzanych z zagranicy embrionach. Eksperymenty mogą być przeprowadzane tylko na komórkach macierzystych pobranych z zarodków.

I wyłącznie takie komórki, a nie zarodki, mogą być sprowadzane przez niemieckich naukowców. Ich pobieranie jest w Niemczech zakazane. Zakazane jest też kupowanie komórek macierzystych - mogą być przekazywane nieodpłatnie.

Więcej o:
Komentarze (169)
Gowin: Mogło dojść do zniszczenia nawet 10 tys. zarodków. Klinika: Po prostu znaleźliśmy pusty pojemnik
Zaloguj się
 • 0ficjalny

  0

  Miałem nieco lepsze zdanie o Gowinie. Obecnie sadzę, że jest to moherowy matoł z KUL.

 • felekstankiewicz

  0

  Chwala Bogu zwe Pan Premier Pana ministra odwolal,nich teraz razem z Panem Poslem M siada przy kawie i wymysla jakas nowa ucieszna historyjke na temat trotylu.

 • andrzej.ablaze

  0

  no nareszcie, lepiej późno niż wcale. Miejsce tej Naczelnej Dewotki Kraju, jest w kościelnej kruchcie, a nie w rządzie. Niech razem z niejaką terlikowską założy partię, jeszcze bardzie smoleńską, jeszcze bardziej katolską, jeszcze bardziej skupiającą się na życiu nienarodzonych, pomijając zaś całkowicie problemy żyjących - -bezdomnych, maltretowanych, wykorzystywanych seksualnie, tak dorosłych, jak i małoletnich.

 • jakub-11111

  0

  Siedzi gowin i nieustannie myśli, ile zarodków, ile plemników, ile zygot, a ile jajeczek zostało zmarnowanych w najjaśniejszej. Ile nieprzedziurawionych prezerwatyw znajduje się w sprzedaży, ilu chłopców onanizuje się codziennie i bezproduktywnie. Siedzi tak gowin i zgryzota go zżera.
  gowinu, idź do diabła, u niego lecz swoje dewiacje religijne.

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 2

  Tak to jest jak MINISTRANT wypowiada się na tematy o których nie ma ZIELONEGO POJĘCIA. Kompromitacja!

 • krzywelustro

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Gowin, jak się spermie nie da ujścia, to na mózg uderza.

 • drzewko

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin - premier w rządzie PIS

 • wj_2000

  Oceniono 2 razy 2

  Za komuny czułem sie często upokorzony tym, że władza potrafiła "w żywe oczy" wciskać kit.
  Na przykład, że wybory są demokratyczne, bo przecież na liście jest więcej kandydatów niż miejsc (ale ani razu w PRL nikt z miejsca niemandatowego nie wszedł).
  Tacy debile jak Gowin, czy Szumilas jako MOJA władza, mój Rząd upokarzają mnie bardziej!
  GDZIE JA MIESZKAM????????????????????

 • siqora

  Oceniono 1 raz 1

  Całą tą sytuację idealnie opisuje treść piosenki Quo Vadis pod tytułem "Koryto"
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Do koryta gna
  Wielkie stado swin
  Kazda walczy, bo chce
  Pierwsza przy nim byc
  Och, jak trudno jest
  Oddac chocby kes
  A kto pierwszy ten
  Najwiecej bedzie zrec

  Oczywiste jest
  Dwojgu zawsze lzej
  Latwiej zdobyc
  Wymarzony trudny cel
  Co niektore wiec
  Chca dogadac sie
  Z inna swinia
  W uklad wejsc

  Reka reke myje

  Bo u nas tylko ryba nie bierze
  Kazdy o tym wie
  Kto smaruje dalej zajedzie
  W zyciu jest mu lzej

  Kazda swinia wie
  Co wezmie to jej
  W kazdej chwili wszystko
  Moze urwac sie
  Bo koryto jest
  Zawsze takie samo
  Tylko swinie
  Przy nim sie zmieniaja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX