Gmyz po trotylu: Na wraku były oktogen i heksogen. A Seremet w "GW": Nie rozumieją naszych wyjasnień

- Testy przesiewowe, jakie prowadzili biegli, pokazały też [poza trotylem - red.] obecność bardzo silnych substancji wybuchowych - powtarza Cezary Gmyz na łamach tygodnika "Do rzeczy". Tymczasem o rzekomych śladach trotylu na wraku tupolewa pisze też prokurator generalny Andrzej Seremet. - Wyjaśnienia prokuratorów wciąż są dla wielu niezrozumiałe lub nie przyjmowane do wiadomości - twierdzi w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Cezary Gmyz wraca do jednego ze swoich ulubionych tematów i znów przekonuje że na szczątkach samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, znajdowały się ślady substancji wybuchowych. Tym razem nie chodzi jedynie o trotyl, ale także o m.in. oktogen i heksogen. Dlaczego, zdaniem dziennikarza, biegli wykluczyli obecność takich substancji na wraku? Bo zbadano zbyt małą ilość próbek - pisze Gmyz na łamach tygodnika "Do rzeczy".

Tymczasem do kwestii rzekomego wykrycia substancji wybuchowych na wraku tupolewa pisze dziś także prokurator generalny Andrzej Seremet. - Prokuratorzy i biegli nie wykryli trotylu podczas badania wraku jesienią 2012 r. - przypomina w opublikowanym w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" tekście o "fałszywych zarzutach smoleńskich". - Użyte wówczas spektometry wskazały co prawda na ekranie napis TnT (trotyl), lecz nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem, że taki materiał wybuchowy tam się znajdował - dodaje prokurator.

Jak podkreśla Seremet, pewność co do tego może przynieść dopiero badanie laboratoryjne. A do czasu tego badania - pisze prokurator - prokuratorzy w zakresie hipotezy śledczej wybuchu dysponowali już wieloma dowodami, z których każdy wykluczał użycie materiałów wybuchowych.

Jakie to dowody? Andrzej Seremet wymienia: opinie polskiego Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, opinie polskich specjalistów z analizy zapisów rejestratora, opinie medyczne opracowane po ekshumacjach, oględziny wraku i miejsca katastrofy, zapis dźwiękowy z rejestratora CVR, opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych, zeznania funkcjonariuszy BOR, dwie opinie rosyjskie. Wszystkie wykluczają hipotezę, że w prezydenckim samolocie doszło do eksplozji.

Więcej o:
Komentarze (375)
Gmyz po trotylu: Na wraku były oktogen i heksogen. A Seremet w "GW": Nie rozumieją naszych wyjasnień
Zaloguj się
 • jkal

  0

  jeżeli POkazał się na wyświetlaczu wskaźnik TNT, to to wyklucza całkowicie obecność tegoz materiału wybuchowego, tow. Lasek?

 • senseiek

  0

  Z czego sklada sie oktogen? Z wegla, azotu, tlenu i wodoru.
  pl.wikipedia.org/wiki/Oktogen
  Z czego sklada sie hexogen? Z wegla, azotu, tlenu i wodoru.
  pl.wikipedia.org/wiki/Heksogen
  Z tego samego sklada sie nasze cialo. I to praktycznie najczesciej wystepujace w przyrodzie atomy..

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Na wraku wykryto atomy, co jest dowodem na wybuch bomby atomowej!

 • a.b.c.cieslakkrzysztof.51

  Oceniono 1 raz -1

  # prawda, kiedyś - wyjdzie na wierzch i dowiemy się, jak to naprawdę z tym zamachem - było...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 3 razy 3

  Wybuchnął też :
  Małpkogen (niewykrywalny, rażąc do tego szklanymi odłamkami)
  Pentoden ( bo jest pięć palców)
  Tentoden ( bo to dziesiąty był)
  Głupoden ( ten to wiadomo dlaczego)

 • beliar6

  Oceniono 5 razy 3

  Tygodnik "Do Rzeczy", a Gmyz od rzeczy. I tak to się wszystko kręci i będzie kręcić jeszcze z 10 lat.

 • czajna74

  Oceniono 3 razy -1

  jest katolikiem więc nie kłamie jak ksiądz który nie "kocha" dzieci ma kochać a "zboczone" dziecko ma mu to umożliwić a jebane sądy niczego nie widzieć ot wolska właśnie

 • waldemar591

  Oceniono 3 razy 1

  Gmyz nie wie że w/g proku...tury wojskowej TNT oznacza "To-Nie-Trotyl" ... a w końcu, jako wojskowi, chyba lepiej się na tym znają?

 • eend

  Oceniono 5 razy 1

  Panie Gmyz, dlaczego Pan jest nieukiem, to gorsze niż zbrodnia, przecież już dziecko wie, że ważniejsze od tej chemii którą Pan opisuje, powtarzając za ANtonim, znacznie ważniejsze są: Heksametylenotriperoksydiamina, Azyrydyna, i właśnie tego się Pan nie nauczył, nie przyswoił. Jest Pan leniem powtarzającym tylko plotki, zero pracy własnej. Wstyd. Miał Pan napisać PRAWDĘ a co wyszło ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX