Grecja: imigranci żądali zapłaty za pracę. Właściciele firmy zaczęli do nich strzelać

Grecka policja poszukuje trzech brygadzistów z plantacji truskawek. Są podejrzani o otwarcie ognia do tłumu 200 zagranicznych pracowników i ranienie przynajmniej 27 z nich. Nadzorcy mieli zacząć strzelać do pochodzących z Bangladeszu pracowników, gdy ci zażądali wypłaty zaległych, półrocznych pensji.
Ranni zostali przewiezieni do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja informuje, że aresztowała właściciela plantacji w południowo-wschodniej Manoladzie, nadal jednak szukają brygadzistów.

Atmosfera w Grecji jest gorąca i bardzo zaostrzyło się podejście do zagranicznych pracowników - głównie ze względu na to, iż po 5 latach kryzysu bez pracy pozostaje jedna czwarta Greków.

"Obiecali nam 22 euro za dzień pracy"

Jeden z imigrantów, który brał udział w proteście na farmie, powiedział greckiej Skai TV, że właściciele obiecali mu stawkę 22 euro za dzień pracy. - Powtarzali nam, że zapłacą nam na koniec miesiąca. To trwało ponad rok! Nie mówimy o tym głośno, bo się boimy, że nas zabiją albo zwolnią - mówi jeden z pracowników, który chciał zachować anonimowość.

Grecja jest dla wielu emigrantów z Azji i Afryki bramą do Unii Europejskiej. Większość z tych, którzy pracują w Grecji, jest zatrudniona nielegalnie. Ponad 40 procent zatrudnionych w Grecji na czarno to imigranci.

Grecki rząd: Nieludzki atak

Europejski komisarz ds. praw człowieka Nils Muiznieks powiedział po wizycie w Grecji w tym roku, że jest zszokowany wzrostem agresji z powodów rasistowskich w tym kraju. Wezwał też władze do bardziej zdecydowanych działań w tej sprawie.

- Potępiamy ten nieludzki atak. Ten bezprecedensowy i wstydliwy akt jest obcy greckiej etyce - powiedział dziś rzecznik greckiego rządu Simos Kedikoglou.

Więcej o:
Komentarze (98)
Grecja: imigranci żądali zapłaty za pracę. Właściciele firmy zaczęli do nich strzelać
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Nic nowego nie dzieje się pod słońcem. Sześćdziesiąt lat temu, w Argentynie, właściciele przedsiębiorstwa zaczęli strzelać do nas, gdy zażądaliśmy wypłaty. Kilku moich najbliżej stojących towarzyszy padło rannych. Ja ocalałem. Jednak, żeby coś podobnego jeszcze działo się w XXI wieku, jest bulwersujące!

 • fagusp

  Oceniono 2 razy 0

  Znaczy się nie było co pomstować na Ludwika Dorna. Mógł kazać strzelać a wysyłał tylko w kamasze. Łaskawy pan.

 • maxwoj

  Oceniono 4 razy 2

  Lewiatan zaraz zwoła konferencję prasową i stanie w obronie pracodawców, którzy przecież mają pełne prawo swobodnie negocjować kontrakty pracowników używając do tego arsenału argumentów dowolnego kalibru. Swoboda zawierania umów przez pracodawcę jest przecież nadrzędną świętością stanowiącą jednen z filarów wolnego rynku i jego świętej Niewidzialnej Ręki.

 • lukki69

  Oceniono 3 razy 1

  cały basen morza śródziemnego to banda nierobów szkodliwa dla europy jak interesy usa...

 • lukki69

  Oceniono 3 razy -1

  i to jest straszne.....a nie jakieś tam zamachy w usa......tam biedny morduje bogatych a tu na odwrót bogaci biednych....

 • szarkama53

  Oceniono 2 razy 0

  U nas jeszcze wprawdzie nie zabijaja,ale za to wyrzucaja z pracy jak sie upomnisz o pensje.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 3 razy -1

  Kto był ostatnio w Atenach w rejonie Omonia, ten wie co tam naprawdę jest grane - kraj z wielkimi problemami najechali biedacy z trzeciego świata i prostytutki z dawnych demoludów ... koszmar!

 • wz43

  Oceniono 5 razy 1

  Myślę, że to klasyczny przykład marksistowskiej walki klas w XXI w. pokazujący ekstremalny stosunek pracodawców do pracobiorców, czyli pracowników. Myślę, że w Polsce jest podobne myślenie o pracowniku, wielu z nich z niczym odchodzi od kasy, boja się poskarżyć. Swołocz pod znaku Lewiatana i BCC najchętniej płaciłaby ludziom nic albo tyle co nic, czyli minimalne wynagrodzenie . Dlatego wręcz pozorom marksistowskie widzenie kapitalizmu jest ciągle aktualne. Niedawny reportaż o jednej z polskich kopalni, gdzie wolano potopić górników niż przerwać wydobycie w zagrożonym chodniku pokazuje, że u kapitalisty liczy się pieniądz, a nie człowiek.

 • marne

  Oceniono 4 razy -2

  NIE PŁACĄ PODATKÓW,a grecy tak,nie płacą ubezpieczenia,a grecy tak,po prostu okradają greków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX