Nie "blacha" czyni policjanta. MSW szuka sposobu na ukrócenie samowoli w oznaczeniach

Policyjne symbole jak czapka, legitymacja czy odznaka, maj± byæ lepiej chronione. Jak informuje TOK FM, Ministerstwo Spraw Wewnêtrznych chce ograniczyæ mo¿liwo¶æ wykorzystywania oznaczeñ, które mog± kojarzyæ siê z funkcjonariuszami. Dzisiaj zdarza siê, ¿e wykorzystuj± je prywatni detektywi albo ochroniarze.
Funkcjonariuszom ju¿ wielokrotnie zdarza³o siê zatrzymywaæ osoby, które wykorzystuj±c ró¿nego rodzaju gad¿ety, próbuj± podszywaæ siê pod policjantów. Nawet dzisiaj mundurowi z³apali w Gdañsku mê¿czyznê, który twierdzi³, ¿e jest podoficerem policji. 19-latek, poruszaj±c siê srebrnym volkswagenem passatem, zatrzymywa³ kierowców i ¿±da³ od nich 500 z³ mandatu za pope³nione rzekomo wykroczenie. Nie by³ umundurowany, mia³ jedynie przewieszon± na szyi smycz z napisem policja i trzyma³ d³ugopis z logo formacji.

Gad¿ety tego typu bez problemu mo¿na kupiæ na serwisach aukcyjnych. Dostaniemy tam te¿ miêdzy innymi 'policyjne' koszulki, czapki, bluzy, kamizelki taktyczne, a tak¿e odznaki bardzo podobne do tych u¿ywanych przez mundurowych.

Jak mówi insp. Mariusz Soko³owski z Komendy G³ównej Policji, posiadanie tego typu przedmiotów nie jest zabronione, ale pod warunkiem ¿e trzyma siê je w domu. Je¿eli ich natomiast u¿ywamy, mo¿emy naraziæ siê na odpowiedzialno¶æ karn±.

Rutkowski musi wymieniæ blachy ochroniarzy?

Dzisiaj prawo nie rozstrzyga jednoznacznie, jak nale¿y traktowaæ gad¿ety, które swoim wygl±dem tylko przypominaj± policyjne. Tymczasem mo¿na je zobaczyæ chocia¿by u detektywów czy ochroniarzy, którzy chêtnie upodabniaj± siê do mundurowych. Odznak podobnych do tych policyjnych u¿ywaj± na przyk³ad pracownicy biura detektywistycznego Krzysztofa Rutkowskiego - zamiast napisu "policja" jest "patrol".

Nie gwiazda czyni policjanta

Miêdzy innymi ten problem maj± rozwi±zaæ przygotowywane w³a¶nie przepisy. - Je¿eli kto¶ widzi na przyk³ad gwiazdê, która ³udz±co przypomina gwiazdê policyjn±, to mo¿e my¶leæ, ¿e ma do czynienia z funkcjonariuszem, a w rzeczywisto¶ci jest to przedstawiciel prywatnej instytucji, która za swoje us³ugi bierze pieni±dze - mówi TOK FM insp. Soko³owski. Jak przekonuje funkcjonariusz, tego typu symbole powinny byæ wiêc ¶ci¶le zastrze¿one dla policji, tak ¿eby obywatele nie byli wprowadzani w b³±d i wiedzieli, z kim maj± do czynienia.

- Chcemy te¿ w jeszcze wiêkszym stopniu ni¿ do tej pory chroniæ elementy umundurowania, tak by by³o jasno okre¶lone, w jakich sytuacjach mo¿na ich u¿ywaæ. Na przyk³ad, ¿e mo¿na je wykorzystywaæ w dzia³alno¶ci artystycznej, ale w ¿adnej innej - dodaje insp. Soko³owski.

Jak ostatecznie bêd± wygl±da³y przepisy, na razie nie wiadomo. Projekt jest na etapie konsultacji wewn±trzresortowych, wiêc MSW nie zdradza jeszcze szczegó³ów.