"Mam poczucie zawodu wobec środowisk naukowych. Wypowiedzi w sprawie katastrofy wymagają dementi"

Min. Bogdan Zdrojewski jest zawiedziony milczeniem polskich naukowców w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Myli się 9 m/s z 90 m/s, prędkość startową samolotu zmienia się z 80 km na 300 km. To wymaga natychmiastowego dementi - stwierdził w TOK FM. Według Zdrojewskiego podczas obchodów rocznicy wiele było agresji, choć tym razem Jarosław Kaczyński "nie przekroczył granicy"
Zdaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego naukowcy z polskich uczelni nie powinni dłużej milczeć w sprawie sensacji dotyczących katastrofy smoleńskiej. I oddawać pola ekspertom, którzy prześcigają się w prezentacji coraz bardziej sensacyjnych scenariuszy.

- Mam poczucie zawodu wobec polskich środowisk naukowych, specjalizujących się w dziedzinach takich jak fizyka, dynamika. Akurat Polska Akademia Nauk nie powinna apelować o debatę, tylko wydać profesjonalny komunikat. Mogą to też robić ośrodki akademickie specjalizujące się w takich badaniach - mówił min. Zdrojewski w "Poranku Radia TOK FM".

Czekamy na natychmiastowe dementi

Także gospodyni programu Janina Paradowska zarzuca bezczynność naukowcom z polskich uczelni. Według dziennikarki wśród polskich naukowców w sprawie katastrofy prezydenckiego tupolewa "strach zaczyna odgrywać dużą rolę".

- Nie wiem, czy się boją. Wiem, że nie brakuje im profesjonalizmu. Wydaje mi się więc, że można byłoby do takiej analizy doprowadzić. Jeśli myli się 9 m/s z 90 m/s, prędkość startową samolotu zmienia się z 80 km na 300 km, to są tak oczywiste fakty, które wymagają natychmiastowego dementi. Nie powinny pozostawać w przestrzeni publicznej bez reakcji środowiska nauki - powiedział Zdrojewski.

"Kaczyński nie przekroczył granicy"

Według szefa resortu kultury podczas trzeciej rocznicy katastrofy bardzo widoczna była agresja. I najbardziej może na tym stracić... Prawo i Sprawiedliwość. Bo, jak tłumaczył Bogdan Zdrojewski, większość, która patrzy na wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku "jak na gigantyczny dramat", została "brutalnie wypchnięta". Nie ma dla niej miejsca podczas obchodów rocznicowych. - W dłuższej perspektywie zbudowanie takiej sytuacji będzie odbierało głosy PiS-owi - uważa gość TOK FM.

Ministra bardzo zaniepokoiły agresywne transparenty i hasła wznoszone podczas obchodów na ulicach Warszawy. - To dramatycznie dzieli i szarpie Polskę. A silniejsze są narody zmobilizowane, które potrafią działać razem - mówił. I podkreślał, że podczas obchodów wyjątkowo powściągliwy był prezes PiS. - Wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego nie przekroczyły tym razem granicy.

Więcej o:
Komentarze (87)
"Mam poczucie zawodu wobec środowisk naukowych. Wypowiedzi w sprawie katastrofy wymagają dementi"
Zaloguj się
 • piesion

  Oceniono 1 raz 1

  Młodzi zdolni już z Polski wyjechali , lub zaraz wyjadĄ.Reszta to albo establishment , który o własnĄ dupę się troszczy , albo miernoty

 • drojb

  Oceniono 1 raz -1

  "Wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego nie przekroczyły tym razem granicy" - rzekł min,. Zdrojewski. Przewiduje nowy PoPiS w 2015? Bo PSL już się szykuje...

 • jankbh

  Oceniono 4 razy 4

  Kiepsko to widzę - polska nauka od pokoleń była przyzwyczajana, że fizyka musi ustępować przed wiarą. Niewielu chyba dziś naukowców zaryzykuje dobre układy, by bronić prawdziwej nauki przed hochsztaplerami - niemieszanie się w spory polityczne jest tu świetnym pretekstem.

 • baby1

  Oceniono 4 razy 2

  Żądanie od uczonych wypowiadania się w tej kwestii, tylko po to aby zatrzeć smród po idiotycznych programach telewizyjnych jest skandaliczne. Prawdziwy uczony nie mając dostatecznych informacji nie wypowiada jednoznacznych opinii bo to nie jest profesjonalne. Po to była powołana Komisja Millera aby mając dostęp do dowodów i możliwości robienia stosownych eksperymentów i analiz aby tę kwestię wyjaśnić oraz odpowiedzieć na wątpliwości.

 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy -4

  oczywiście Zdrojewski ani słowem nie wspomni,
  ze gdyby Tusk nie kłamał osłaniając siebie i Sikorskiego to nie doszłoby do kaczej paranoi na taką skale.

  To Tusk zezwolił Sikorskiemu na przewal za 350 mln zł,
  kupna bez przetargu niewłaściwego samolotu Embraraer dla rządu. Kaczor go pogonił, dlatego Radek wrzeszczał "dorżnąć watahę"
  Na długo przed tym, kupiono symulatory lotów Embraraer i MON psychiatria Klich musiał robić paranoje, szkolił pilotów TU154 na symulatorach lotów Embraraer !
  Samobójczy idiotyzm elity III RP, na skale światową !
  Dodatkowo w 34 pułku, fałszowano książki lotów, wiec piloci nie mieli umiejętności oraz certyfikatów do latania TU 154.
  Dlatego Tusk szybko rozwiązał pułk by utrudnić dostęp do sfałszowanych dokumentów.

  Juz po samobójstwie Spieprzaj Dziadu, Tusk, Sikorski i hr. Komorowski wielokrotnie, narażając załogi, samoloty i siebie, zmuszali pilotów do łamania prawa lotniczego.

  Dodać, narwaną miernotę, Spieprzaj Dziadu i 95 osób przy korycie III RP, powiększyło grono aniołków.
  Szkoda tylko ze razem z nimi załoga samolotu i BOR

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy -2

  Panie Zdrojewski, Raport Millera myli os pozioma z pionową samolotu i nie poprawili tego :-)

  a swoją drogą to dziwne, ze mając bat w postaci pieniedzy na uczelnie żadnych naukowców rzad nie skaptował poza pochodzącym z ubeckiej rodziny artymowiczem

  Pawka Artymow wsławił się rozpiszczaniem plotki jakoby piloci tupolewa przechwalali się "tak lądują debeściaki"

 • plorg

  Oceniono 13 razy -9

  Politruk Zdrojewski domaga się zaangażowania w pracę propagandowo-agitatorską ludzi nauki.
  Wciąż żyje w mentalności PRL-u.

 • squadack

  Oceniono 8 razy 6

  Środowisko "naukowe" nie ma odwagi. Środowisko uważa, że kaczor może powrócić do władzy i je rozliczyć za niewiarę w zamach.

 • tp70

  Oceniono 16 razy 14

  Jaki świat nauki????
  Ile patentów rocznie mają ci "naukowcy", ile ważnych prac naukowych.
  Doktoraty to w większości plagiaty !!!!
  Albo jak Giżyński robione na "zasłużonej uczelni niejakiego Rydzyka"
  Wstyd, to dupki; taka pawłowska, rybiński ,ten fronda czygrońda z AGH.
  Mylą im się parametry, wstyd to jest i hańba dla Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX