Prof. Śpiewak: Kaczyński i Macierewicz zdominują rocznicę. Pomógł im premier, bo poleciał do Nigerii

Premier Tusk o świcie złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, potem poleciał do Nigerii. Według socjologa prof. Pawła Śpiewaka szef rządu oddał rocznicowe obchody prawicy. - Można zrozumieć, że chce uniknąć konfrontacji. Ale przez to dzisiejsze i jutrzejsze media zdominują Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. Lawina, którą toczą, będzie jeszcze głośniejsza - mówił w TOK FM
- Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta smutna, tragiczna rocznica katastrofy smoleńskiej nie będzie Polaków dzieliła i że będzie możliwa wspólna refleksja i modlitwa bez złych emocji - mówił dziś premier, składając kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Donald Tusk był na cmentarzu przed szóstą rano, bo spieszył się na samolot do Nigerii.

Zdaniem socjologa prof. Pawła Śpiewaka termin wizyty wybrano dosyć niefortunnie. Bo szef rządu oddał tym samym pole prawicy. Jak stwierdził gość "Poranka Radia TOK FM", taka decyzja jest niezrozumiała.

- Tusk unika konfrontacji i konfliktu. Tak jakby powiedział: to tak niesmaczne, że nie chcę w tym uczestniczyć. Ale to oddanie pola Jarosławowi Kaczyńskiemu i Antoniemu Macierewiczowi. To oni zdominują dzisiejsze i jutrzejsze media. Ta lawina, która oni toczą cały czas, będzie teraz jeszcze głośniej się toczyła - stwierdził prof. Śpiewak.

Prawica autorem "retoryki nienawiści"

Gość TOK FM przyznał, że nie przewidywał tak głębokich podziałów w społeczeństwie, które przyniesie katastrofa smoleńska. I jest przekonany, że winę za to ponoszą politycy. Głównie z prawej strony sceny politycznej.

- Logika wydarzeń pokazuje, jak rozgrywają to zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego. Bo przecież po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego kampania wyborcza była spokojna. Dopiero potem przegrana prezesa PiS zamienia się w wygrana moralną. I dochodzą do głosu ci, którzy chcą ostro stawiać sprawę Smoleńska. Muszę przyznać, że ta retoryka nienawiści jest wyprodukowana przez stronę, która nazywa się prawicą - mówił prof. Paweł Śpiewak.

30 proc. wierzy w zamach

Sondaże pokazują, że trzy lata po katastrofie smoleńskiej 1/3 Polaków wierzy, że w Smoleńsku doszło do zamachu. - Moim zdaniem to efekt tego, że strona rządowa nie potrafiła przełożyć technicznego języka raportu komisji Jerzego Millera na język argumentacji. Oraz zrezygnowała z uporczywego i systematycznego odpowiadania na pytania, które stawia strona, nazwijmy ją, Antoniego Macierewicza - uważa prof. Paweł Śpiewak.

Dopiero teraz ma powstać zespół, który zajmie się wyjaśnianiem okoliczności katastrofy smoleńskiej i odpowiedziami na pytania w tej sprawie. Na jego czele stanie Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Trzy lata po katastrofie smoleńskiej nie mamy porządnych samolotów dla VIP-ów "To pokazuje niemoc państwa i tchórzostwo polityków">>

Więcej o:
Komentarze (19)
Prof. Śpiewak: Kaczyński i Macierewicz zdominują rocznicę. Pomógł im premier, bo poleciał do Nigerii
Zaloguj się
 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 0

  eee tam uciekl .... to sie nazywa kariera miedzynarodowa ... ryzy "monz" stanu zalatwia interesy ... wymienimy szczaw na rope ... najpierw slonce PERU, potem SMOK singapuru a teraz LEW nigerii...

  ....a POdobno donald dziki uciekl z zona do afryki ....

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  profesor w III RP to nie czuje bluesa i trzeba mu, jak chłopu wytłumaczyć.

  Donald i Jarek, dwaj kumple z KOR i S,
  robią zadymy by odwrócić uwagę Polaków,
  jak wspólnie i w porozumieniu, rozwalają Polskę.

  Oni spłacają długi swoim sponsorom z okresu PRL,
  gdy lejąc dupę, "pili wódeczkę i walczyli z komuna", zaopatrując się w PEWWX i BALTONA

 • michu-najlepszy

  Oceniono 5 razy -3

  Jak można przekonać społeczeństwo Panie Śpiewok jak w dniu katastrofy orzeczono już o winie i jak można zaufać komisji, która bada ze zdjęć, bo nawet samolotu nie otrzymała a Kowalskiego w trumnie nazywa Zielińskim? Ciekawe jak Wy profesorki czujecie się broniąc tak beznadziejnej sprawy chyba jak ostatnie szuje, bo żaden logiczny człowiek Waszych argumentów nie będzie brał na poważnie gdyż wie, że jest to płatna demagogia.
  Z poważaniem

 • max2-012

  Oceniono 7 razy -3

  Dzieki Kaczyńskiemu i Macierewiczowi docieramy do strasznej prawdy o zamachu smoleńskim. Chwala im za odwage, honor i hart ducha.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 2 razy 0

  A PsOr co,zazdrosny?
  Lepiej by nam zgodnie z nazwą,
  coś zaśpiewał zamiast pier...ić
  głodne kawałki

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 7 razy -1

  Donald stara sie o azyl albo robi nigeryjski przekręt

  pl.wikipedia.org/wiki/Nigeryjski_szwindel
  pewnie mu napisali, ze jakiś przodek z Wehrmachtu, co zwiał do RPA zmarł i zostawił mu spadek, tylko musi przylecieć i coś zapłacić:-)

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 6

  To, gdzie jest premier nie ma żadnego znaczenia. Media i tak będą zdominowane przez "piewców prawdy objawionej". Najwięcej i najgłośniej mówią ci, którzy do powiedzenia nic rozsądnego nie mają.

 • chi_neng1

  Oceniono 18 razy 12

  "Można zrozumieć, że chce uniknąć konfrontacji."

  Niby dlaczego ? Dlatego, ze pojechal do Nigerii ?

  Interpretacja jest oczywiscie dowolna.

  Ja uwazam, ze wypelnia obowiazki pracy premiera, np.zamiast brac czynny udzial w festynie.

 • e-komentarz

  Oceniono 6 razy 2

  Ja też mam chęć na następne rocznice też polecieć do Nigerii.
  A bez "Tuskowego" tła jaskrawiej widać pierwszy plan.
  Niekoniecznie wyjdzie to niekorzystnie dla rządu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX