Smolar: Pokazanie "Anatomii upadku" to niebezpieczna decyzja TVP

- Pokazanie "Anatomii prawdy" to bardzo poważna i niebezpieczna decyzja ze strony TVP - ocenił w Radiu Zet prezes Fundacji Batorego prof. Aleksander Smolar. TVP ma pokazać dzisiaj dwa filmy o katastrofie smoleńskiej: "Śmierć prezydenta" National Geographic i "Anatomia upadku" Anity Gargas, wyprodukowany przez "Gazetę Polską".
Smolar przekonywał, że pokazanie "Anatomii upadku" w TVP to błąd. - Można powiedzieć, że pluralistyczna telewizja powinna pozwolić na konfrontację różnych interpretacji. Problem polega na tym, że w normalnym, demokratycznym kraju różne wersje rzeczywistości nie odklejają się od siebie tak bardzo, jak mamy do czynienia w Polsce - wskazywał Smolar.

Przypomina też, że filmy przedstawiają radykalnie przeciwne wersje katastrofy. - Mamy wersję spiskową pani Gargas, z oskarżeniami pod adresem rządu. Z drugiej strony mamy wersję znanej instytucji zachodniej, gdzie występują standardy obiektywizmu - mówił.

"To niczego nie wyjaśnia"

I zaznaczył: - Przedstawienie dwóch takich wersji niczego nie wyjaśnia, nie służy wzbogaceniu naszej debaty. Będzie to jeszcze jeden dowód na głęboki podział w społeczeństwie. Nie ma wspólnoty bez wspólnej wizji rzeczywistości. Dzięki telewizji wiara zmienia się w fakty. Pokazano coś w telewizji - to znaczy, że to prawda.

- To jest element strachu, który jest gdzieś u podnóża tej całej spiskowej wersji. Wiara w to, że Polska znów jest zagrożona, że trzeba się modlić, żeby wolną Polskę przywrócił nam pan - mówił.

Więcej o: