Ziobro: Nie będziemy uczestniczyć w partyjnych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej

- Solidarna Polska nie będzie uczestniczyć w uroczystościach organizowanych, czy to przez PO, czy PiS. To upartyjnianie katastrofy dla własnych celów - oświadczył w Radiu Zet europoseł Zbigniew Ziobro. Wcześniej Ryszard Czarnecki zapewniał, że w środę będą ?oddawać hołd wszystkim ofiarom tej tragedii?.
Politycy w "7 Dniu Tygodnia" w Radiu Zet dyskutowali m.in. o obchodach trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej, które organizuje PiS i kluby "Gazety Polskiej". Ryszard Czarnecki zapewniał, że tego dnia hołd zostanie oddany wszystkim, którzy zginęli w Smoleńsku. To jest sprawa, która powinna łączyć Polaków - oświadczył eurodeputowany PiS. - Osobiście czekam na wyjaśnienie, czy to był zamach, czy nie - dodał.

Transparenty wnoszą zwolennicy PO?

Czyli to znaczy, że nie wierzy pan w zamach?, dopytywała prowadząca program Monika Olejnik. - Na początku uważałem, że to zwykła katastrofa. Teraz mam coraz więcej wątpliwości - powiedział.

Zarzuty o upolitycznienie uroczystości przez wnoszenie transparentów "Tusk ma krew na rękach" i "Komoruski" zapewniał, że to nie oni je wnoszą. - Mogą to robić twardzi zwolennicy Platformy - sugerował.

- To ciekawe, że Czarnecki twierdzi, że zwolennicy PiS, którzy przynoszą takie transparenty, są jakąś agenturą. Przecież wszyscy wiemy, że to są kluby "Gazety Polskiej" - irytował się doradca prezydenta Tomasz Nałęcz.

Nałęcz oświadczył też, że nie ma pretensji do premiera, że tego dnia będzie leciał na wizytę gospodarczą do Nigerii.

- Zrozumiałbym zarzuty wobec premiera Tuska, gdyby były ogólnonarodowe obchody tej tragedii. Wtedy - gdyby premier powiedział, że nie jest zainteresowany - oburzenie byłoby na miejscu. Ale jeśli organizuje się partyjne obchody rocznicy, które są demonstracją polityczną, to co tu się dziwić. Pod kancelarią będzie demonstracja polityczna z okrzykami i hasłami. Żadna modlitwa, jak twierdzi PiS - mówi.

"Solidarna Polska tylko odda część zmarłym"

- Macie pretensje, że Tusk tego dnia nie stoi na balkonie hotelu Bristol i nie można rzucić w niego błotem - dodał, zwracając się do polityka PiS-u.

- Smutne, że państwo polskie okazało się tak słabe, że nie wyjaśniło tej katastrofy - zaczął wywód europoseł Zbigniew Ziobro. I zadeklarował: - Solidarna Polska nie będzie uczestniczyć w uroczystościach organizowanych, czy to przez PO, czy PiS. To upartyjnianie uroczystości dla własnych celów politycznych. Solidarna Polska tylko odda część zmarłym. Na mogiłach złożymy kwiaty, będziemy też uczestniczyć w mszy świętej - powiedział.

- Wymiar humanitarny tej uroczystości, gdzieś zupełnie zniknął. Myślę, że trzy osoby z SLD, które zginęły w Smoleńsku, nie miałby ochoty być tak wspominane, jak chce PiS - mówił europoseł Marek Siwiec, który w studiu reprezentował Ruch Palikota. - Ludzie tkwią pompowani kłamstwami na temat wybuchu, sztucznej mgły, bomby próżniowej. To jest dla mnie straszne - mówił.

"Co tu świętować. To tragedia"

- Przyczyny katastrofy zostały wyjaśnione. Samolot w ogóle nie powinien startować i lecieć na lotnisko Od kilkunastu lat nieczynne - mówiła posłanka SLD Joanna Senyszyn.

- Pan poseł Czarnecki powiedział, że będziemy świętować. Ale co tu świętować? To tragedia. Trzeba pamiętać, ale robienie takich manifestacji jest niewłaściwe. Zagranica mówiła już w ubiegłym roku - jesteście pechowym państwem znowu macie katastrofę. Im nie przychodzi do głowy, że to można tyle lat maglować i obchodzić rocznice - mówiła.

- Każdy z nas stracił tam bliskich. To nie jest tak, że jedna partia ma wyłączność na żałobę. Każdy z nas po swojemu obejdzie uroczystość. Myślę, że jak premier złoży rano kwiaty na cmentarzu, to jest wystarczające. Obchodźmy to w spokoju, ciszy. To jest za delikatna sprawa, żebyśmy z tego politykę robili - mówił poseł PSL Stanisław Żelichowski.

"To nie jest żaden Jamał II"

Politycy dyskutowali też o zamieszaniu wokół gazociągu Jamał II. Marek Siwiec rzucił ciężkie oskarżenie pod adresem rządu Donalda Tuska. Zdaniem polityka Europy Plus podpisanie porozumienia ws. gazociągu Jamał II, tzw. pieremyczki, oznacza, że Polska zdradziła Ukrainę. - Pierwszy raz przedstawiciele Polski podpisali dokument, który jest wbrew fundamentalnym założeniom Polski wobec Ukrainy. Za dwa miliardy dolarów, bo tyle mieliśmy zarabiać na "pieremyczce", mieliśmy zdradzić Ukrainę. Wszystkie rządy przez ostatnie dziesięć lat stały jak skała i nie zgadzały się na to, bo to jest próba ominięcia Ukrainy. I Ukraińcy o tym wiedzieli. Strzał, który wykręciliśmy sobie w relacjach z Ukrainą, to jest rana, która będzie musiała się długo goić - mówił eurodeputowany Europy Plus.

Siwiec dodał, że nie można banalizować znaczenia podpisanego w Petersburgu porozumienia. Przypomniał, że pomysł Jamału-II pojawił się już, kiedy "dziesięć lat temu Putin zaproponował tzw. pieremyczkę, czyli łącznik".

- Bo to nie jest żaden Jamał II, tylko oni to tak nazwali, żeby ładnie brzmiało. A to jest fundamentalnie sprzeczne z racją stanu Polski. Jeżeli państwo traktujecie to lekceważąco, to radzę zmienić filozofię, bo to jest po prostu sabotaż - zwrócił się do Jacka Protasiewicza i Stanisława Żelichowskiego.

Więcej o:
Komentarze (225)
Ziobro: Nie będziemy uczestniczyć w partyjnych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej
Zaloguj się
 • 111doradca

  0

  Co ten Siwiec plecie o konieczności realizowania przez rząd Polski interesów Ukrainy!
  Rzad polski ma zobowiązania przede wszystkim wobec POLAKOW I INTERESÓW POLSKI , a nie wobec rządu Ukrainy. Możemy i powinniśmy wykorzystywać tranzytowe położenie Polski
  Polskie firmy. będą budowały gazociąg. Zarobią wszyscy.
  Polacy bo będzie praca i to na ścianie wschodniej. Gminy bo dostana podatek za teren pod gazociąg o wiele wyższy niż podatek rolny. Zarobią firmy dozoru technicznego i utrzymania ruchu zajmujące się konserwacją urządzeń, przepompowni itd.
  Polska zarobi i to na wiele sposobów panie ministrze finansów!
  Czterokrotnie bezpośrednio. Podatek od gruntu, podatek od firm wykonawczych i logistycznych (robotnicy muszą gdzieś mieszkać i coś jeść) i podatek od wynagrodzeń osób zatrudnionych przez firmy wykonawcze.
  Dwukrotnie pośrednio: podatek VAT na dostarczane urządzenia. Podatek VAT od towarów i usług zakupionych przez robotników za pieniądze zarobione przy budowie gazociągu.
  Budżet Państwa skasuje jeszcze opłatę Gazpromu za TRANZYT PRZEZ POLSKĘ gazu ziemnego na SŁOWACJĘ i na WĘGRY.
  Politycznie POLSKA UMOCNI SIĘ bo to MY będziemy mieli KONTROLE nad zaworami gazociągu.
  Te wszystkie KORZYŚCI bezpowrotnie utraciliśmy nie zgadzając się na budowę przez Polskę północna gazociągu do Niemiec i państw Europy Zachodniej, przez co Rosja z Niemcami położyli ten gazociąg na dnie Bałtyku ( NORDSTREAM), a my wyszliśmy na skończonych durniów.
  Bo chcemy pomóc Ukrainie? Nie stać nas na takie prezenty. Ukraina zawsze wybiera swój interes. Nigdy nie wybiera interesu Polski. Ukraina to kraj dwukrotnie większy od Polski i o wiele bogatszy w surowce energetyczne , rudy metali , urodzajne ziemie. Nie jesteśmy w stanie ani j kupić Ukrainy , ani jej zbawić czy to ekonomicznie , czy politycznie.
  Wielce przez nas wynoszony pod niebiosa Rewolucjonista pomarańczowy , a potem prezydent Ukrainy Juszczenko zrewanżował sie Polsce i prezydentowi Kwaśniewskiemu dopieszczając na zakończenie kariery BANDERĘ i UPA.
  Marszałek Piłsudski przeprosił Petlurę i Ukrainców, bo musiał wybrać interes POLSKI , a nie UKRAINY .
  Dlatego był mężem stanu, a nie dobrotliwym, naiwnym głupcem.

 • topiramax

  0

  "Część" to autor artykułu może oddać zecerowi do poprawki....a potem oddać cześć ofiarom.
  Nie PO organizuje obchody ale władze państwowe...tak się składa, że rządzi koalicja PO-PSL...zawsze ktoś rządzi....i coś organizuje z tej okazji....;)

 • rjeka81

  0

  - Na początku myślałem, że to katastrofa.
  - A potem?
  - A potem przestałem myśleć :)

 • litrahalf

  Oceniono 3 razy 3

  niszczyć autorytet tragicznie zmarłego Prezydenta"? Autorytet u kogo? U tej zcdecydowanej wiekszości, która nie chciała ponownie widzieć na tym stanowisku? Przecież nie miał żadnych szans na ponowny wybór. Był postacią komiczną i nawet nie potrafił ukryć, że w swojej roli czuje się okropnie. Był jedynie pokraczną projekcją politycznych ambicji swojego psychopatycznego brata.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdurne bełkoty pseudo polityków którzy dla stanowisk nie pozwolą ani się nie zaangażują w rzeczową ocenę sytuacji gazowej a nam wszystkim zależy na dobru gospodarki która nigdy nie będzie mogła być oderwana (chyba, że będzie rządził sam PIS) od naszego otoczenia.

 • honkers

  Oceniono 3 razy 3

  To już trzecia rocznica śmieci nabzdyczonego i początek obłędu Macierewicza i Jarka...

 • mineyko

  Oceniono 4 razy 4

  Była tragedia która dzięki PIS-owi zamieniła się w farsę!

 • plus_minus_zero

  Oceniono 4 razy 4

  'upartyjnianie katastrofy dla własnych celów'??? No nie możliwe....Jak to się zmienia punkt widzenia w zależności od punktu siedzenia....

 • age.kruger

  Oceniono 4 razy 4

  10 kwietnia to Swieto Polskiej Bylejakosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX