Franciszek wypowiada wojnę pedofilii w Kościele

Papież zapowiedział, że ?z pełną determinacją? będzie walczył z przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele. Deklaracja ma potwierdzać stanowczą linię wobec skandalu pedofilii przyjętą przez Benedykta XVI.
Franciszek chce, by Kościół zdecydowanie działał w przypadkach pedofilii w swoich szeregach. Przypadki molestowania dzieci przez kapłanów mają być wykorzenione, a sprawcy takich czynów właściwie osądzeni. Jak poinformował Watykan, papież na spotkaniu z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerhardem Ludwigiem Muellerem, zadeklarował, że walka z seksualnym wykorzystywaniem dzieci jest niezwykle istotna dla Kościoła i jego wiarygodności. W wydanym komunikacie podkreślono, że papież polecił kontynuowanie stanowczych działań wobec przypadków nadużyć. To pierwsze słowa nowego papieża ws. skandali seksualnych w Kościele.

Linia Benedykta XVI

- Ojciec Święty w szczególny sposób polecił, by kongregacja, kontynuując linię wprowadzoną z woli Benedykta XVI, działała zdecydowanie w sprawie przypadków nadużyć seksualnych, krzewiąc nade wszystko metody ochrony nieletnich, pomoc dla tych, którzy w przeszłości ucierpieli z powodu takiej przemocy, a także postępowanie proceduralne wobec winnych - ogłosił Watykan.

Ponadto w nocie zwrócono uwagę na konieczność zaangażowania konferencji episkopatów w opracowanie i wprowadzenie w życie niezbędnych dyrektyw na tym polu, co uznano za "ważne dla świadectwa Kościoła i jego wiarygodności". - Ojciec Święty zapewnił, że w jego trosce i modlitwie za cierpiących ofiary wykorzystywania są obecne w sposób szczególny - dodano w watykańskim oświadczeniu.

To słowa. A czyny?

Franciszek odziedziczył Kościół, dla którego walka z pedofilią jest jednym z największych problemów. Skandale pedofilskie wybuchły między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Irlandii. Coraz częściej mówi się o Polsce.

Po latach przyszedłem na plebanię. Zobaczył mnie i zaczął się śmiać. Historia Marcina K., ofiary księdza pedofila

Na razie nie wiadomo, jak słowa papieża przełożą się na konkretne działania biskupów. Od tygodni prosimy, by episkopat ujawnił dane dotyczące skali zjawiska pedofilii w polskim Kościele. Gdy nasza reporterka spytała rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o statystyki, odpisał: "Sam chciałbym je poznać". Dlatego wysłaliśmy listy z pytaniami do wszystkich diecezji i do konferencji episkopatu. Pytamy m.in. o dwie zasadnicze sprawy: czy - zgodnie z zaleceniami Watykanu - istnieją dane o przypadkach pedofilii wśród księży oraz czy polski episkopat ustalił wytyczne ws. postępowania z duchownymi pedofilami.

Więcej o:
Komentarze (226)
Franciszek wypowiada wojnę pedofilii w Kościele
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Papież Franciszek ma rację. Nie trzeba mieć "intelektu Ratzingera", żeby zobaczyć, że w Kościele jest źle! Kościół jest zgromadzeniem świętych i grzeszników. Ci, którzy są grzesznikami, przynależą do diabła. Ci natomiast co przynależą do Chrystusa, są "nasieniem Bożym"(por. 1 J 3, 8-9). Kapłaństwo jednak jest święte i NIE MA WYJĄTKÓW! (por. 1 P 2, 4). Dlatego z przerażeniem czytam ten artykuł jako katolik! Należy wyczyścić zło z Kościoła (por. 1 Kor 5, 13)! Oby Pan Bóg dał siłę Papieżowi Franciszkowi, by to uczynić w sposób mądry, nie przez "kapłaństwo żonate", czego domaga się szatan, który jest kłamcą, ale przez Kapłaństwo święte, te prawdziwe, te powołane do świętości!

 • tepicpo

  Oceniono 2 razy 0

  Co za durny tutuł. Ta walka z rzekomą pedofilią trwa od JP II. F. co najwyżej ją kontynuuje.

 • janusz20011

  Oceniono 2 razy -2

  Franciszek wypowiada wojnę pedofilii w Kościele - a co z pedofilami , ilesbijkami i innymi zboczonymi - to dopuszcza .

 • grregu

  Oceniono 3 razy -1

  OK. POPIERAM. Tylko jak wyjaśnić, że 13-14 letnia Maria zaszła w ciążę ?

 • polaczek0

  Oceniono 1 raz 1

  Nie bardzo wieże w szczerość Franciszka, na pewno zdaje on sobie sprawę z tego że katoliccy pedofile to bardzo silna większość i bez trudu poradzą sobie z jakimś papieżem.

 • ernie123

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to, przecież JPII tolerował pedofilię, Ratzinger jako przewodniczący Kongregacji Wiary również. Więc nieuzasadnione jest insunuowanie w nagłówku, jakoby była kontynuacja polityki Watykanu w tej kwestii.

  Poza tym słowa to za mało, show zcałowaniem stóp to za mało. Ciekawe jak Kościół wyrzuci kardynałów, arcybiskupów i biskupów, którzy mają za uszami. W końcu popełnili przestępstwo nie ujawniania przestępstw. Coś mi się zdaje, że może to potrwać baaaardzo długo i być może nie obędzie się bez zniesienia celibatu. W końcu sztuczne hamowanie popędu seksualnego również może powodować zachowania pedofilne itp.

  I bardo ważne - Kościół musi rozliczyć się z tymi przestępstwami jak również z pokrzywdzonymi. Nie ma innej drogi.

 • stenia312

  Oceniono 3 razy 3

  Państwo nie powinno dawac pod opieke dzieci niepełnosprawnych i domów dziecka klerowi ani zakonnicom bo tam za zamkniętymi dzwiami sa krzywdzone i nikomu się nie moga poskarżyć .

 • andirozen

  Oceniono 2 razy 2

  przez pewien czas byłem pod "opieką" księży i też doznałem złego dotyku niestety w mym przypadku to się przedawniło i ten zboczeniec zdechł choć Glemp wiedział bo był w tym czasie biskupem w Olsztynie i nic nie zrobił w mej sprawie od tamtego czasu kleru nienawidzę !!!!!!!! niech wszyscy słudzy szatana zdechną

 • piotrk-rllak

  0

  Dzisiaj w nocy z 5 na 6 kwietnia 2013 spółka WPP sp.zoo.sp.k nie zważając na prawomocne wyroki sądu pozwalające na funkcjonowanie pawilonów handlowych pod dworcem centralnym, zablokowała szczelnym ogrodzeniem dostęp do nich. Doszło do przepychanek z ochroną i kolejnego poturbowania właściciela lokalu i.Wszystko to działo sie pod stronniczym okiem policji i wytłumaczeniem "odgradzamy plac budowy".Mamy więc równanie URZĄD MIASTA WARSZAWY+ZDM+POLICJA+WPPsp.zoo.s.k=UKŁAD ZAMKNIĘTY w realu.Historia wydarzeń na fb/bezprawie.waw sory za ntg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX