Sanepid wycofuje z rynku niebezpieczny dla zdrowia popcorn

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w partii produktu FINE FOOD Popcorn przekroczono dopuszczalny poziom aflatoksyn, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Skażone ziarna kukurydzy w postaci popcornu trafiły do sklepów w całym kraju. Sanepid od końca lutego prowadzi kontrole, których celem jest wycofanie toksycznego produktu z obiegu.
Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia, że również producent popcornu, firma Atlanta Poland S.A., oraz dystrybutor - Makro Cash & Carry Polska SA, podjęły działania w celu zablokowania i wycofania kwestionowanej partii produktu z miejsc sprzedaży i od konsumentów.

Dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie Grażyna Greinke powiedziała "Dziennikowi Bałtyckiemu", który opisał sprawę, dlaczego produkt może być niebezpieczny dla zdrowia.

- Są tam aflatoksyny, które działają na różne narządy wewnętrzne, mogą mieć też działanie alergizujące. To pochodne grzybów, które nie powinny nigdy trafić do organizmu. Objawy zatrucia mogą być różne, w zależności od konkretnego organizmu. To mogą być na przykład problemy gastryczne czy wysypka. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zmian nowotworowych - wyjaśniła Greinke.

GIS zaleca, by nie jeść skażonego popcornu, a w przypadku jego posiadania zwrócić produkt do sklepu.

Więcej o: