Tusk jedzie do Nigerii w rocznicę Smoleńska. "Zajmuje się gospodarką, nie polityką i awanturą"

W trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej Donald Tusk złoży kwiaty i leci z wizytą do Nigerii. - To komunikat: premier zajmuje się gospodarką, a nie przeszłością, polityką i awanturą - mówił w Poranku Radia TOK FM Tomasz Machała. Z kolei prawicowi publicyści oburzają się i kpią. "Niech premier Tusk weźmie do Nigerii senatora Kutza. Nie musi zabierać go w drogę powrotną".
W trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej premier Donald Tusk wczesnym rankiem złoży kwiaty pod pomnikiem poświęconym jej ofiarom na warszawskich Powązkach, a następnie uda się z wizytą do Nigerii. Premier powiedział, że termin wizyty został wybrany przez stronę nigeryjską i nie jest "najszczęśliwszy".Rząd na uroczystościach będą reprezentować: szef KPRM Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i minister obrony Tomasz Siemoniak. Z kolei Bogdan Zdrojewski będzie 10 kwietnia uczestniczył m.in. w nabożeństwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie "nastąpi uroczyste poświęcenie pewnych elementów pomnika, jaki stanie w Smoleńsku".

"Jego obecność tylko by sprowokowała gwizdy"

Zapowiedź Tuska szybko wywołała reakcję w prawicowych mediach. - Jest to ucieczka od problemu, ucieczka w tym momencie z kraju, żeby nie świecić oczami za tę katastrofę, z której od 3 lat nie potrafi się wytłumaczyć - mówi wPolityce.pl Witold Waszczykowski.

- Donald Tusk mógł dostosować do siebie kalendarz Władimira Putina, by po wizycie w Rosji zdążyć wylecieć za ocean, a nie jest w stanie przełożyć o jeden dzień spotkania w Lagos - czytamy w innej wypowiedzi na portalu.


Krytyka na Tuska spadła także na Twitterze. - Przepraszam, a właściwie co takiego doniosłego będzie PDT załatwiał w Nigerii? Bo że doniosłego, to wiadomo. Ale co? - kpi prawicowy publicysta Łukasz Warzecha.

- Powiedzmy sobie szczerze, Tusk i tak nie miałby szansy uczcić ofiar, jego obecność tylko by sprowokowała gwizdy i wyzwiska. Co miał zrobić? - pyta znana blogerka Kataryna.


"Czym można przebić radykalizm PiS?"

O rocznicy smoleńskiej dyskutowali też publicyści w Poranku Radia TOK FM. - Widać wyraźnie, że politycy rządowi czują presję obozu smoleńskiego, by nie wystawić się na zarzut obojętności, lekceważenia tragedii - przyznał Wojciech Maziarski. Dodał, że naciskom uległa także TVP, zgadzając się na emisję filmu dokumentalnego o katastrofie autorstwa Anity Gargas. - Rząd ulega, bojąc się, że kolejny raz wykaże mu się obojętność na sprawę smoleńską - stwierdził Dominik Zdort z "Rzeczpospolitej".

- Rząd i prezydent nie znaleźli sposobu na to, by uczcić pamięć tych, którzy tam zginęli i by nadać ton dyskusji. A wiadomo, że to, co zrobi PiS i obóz smoleński, będzie dużym wydarzeniem medialnym - mówił prowadzący Poranek Radia TOK FM Tomasz Sekielski. - Czym można przebić radykalizm, marsze z pochodniami Krakowskim Przedmieściem? Jakim przemówieniem można przebić Jarosława Kaczyńskiego? - dziwili się publicyści.

Zdaniem Tomasza Machały rząd wcale nie jest w defensywie. - Wyjazd Tuska do Nigerii to komunikat: PiS obchodzi Smoleńsk, zajmuje się przeszłością, a premier jedzie do kraju, gdzie Polska mogłaby mieć duże naftowe interesy, gdzie polski biznesmen jest bardzo mocno zaangażowany - mówił szef portalu Natemat.pl. - Premier jedzie załatwiać interesy dla Polski, więc zajmuje się pieniędzmi i gospodarką, a nie przeszłością, polityką i awanturą.

"Wyjście z pola konfrontacji jest czymś racjonalnym"

Podobnie uważa politolog Wojciech Łukowski, z którym rozmawiała Gazeta.pl. - W Nigerii mamy sporo przedsiębiorców. To ważne, żeby polski biznes się tam rozwijał - wskazuje. - Może jest to świadomy zabieg premiera. Pokazuje, że nie identyfikuje się tak mocno z obchodami smoleńskimi, bo jest duża część społeczeństwa, która chciałaby, żeby tej rocznicy nie fetować - dodaje.

Zdaniem Łukowskiego obecność premiera w Polsce mogłaby pogłębić podziały między obozem smoleńskim a resztą społeczeństwa. - Lepiej wokół rocznicy nie pogłębiać podziału. A podział byłby wzmocniony, gdyby premier tego dnia stanął naprzeciwko Macierewicza, czy PiS - mówi.

- Sytuacja jest trudna, bo obchody zostaną zawłaszczone przez prawicę. Wspólnych obchodów zorganizować się nie da. Wyjście z pola konfrontacji jest czymś racjonalnym - dodaje.

Przypomnijmy: Manifestacja w Warszawie, miasteczko namiotowe przed kancelarią premiera oraz prezentacja kolejnego raportu zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską - to wydarzenia planowane przez prawicę w związku z trzecią rocznicą katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Więcej o:
Komentarze (76)
Tusk jedzie do Nigerii w rocznicę Smoleńska. "Zajmuje się gospodarką, nie polityką i awanturą"
Zaloguj się
 • krikret

  0

  thebrennerbrief.com/2013/02/02/catholics-burned-alive-by-muslims-in-nigeria-wheres-the-msm/ ... trzeba dodac www. na pocza,tku...oto pier-dolona Nigeria... tusku...katoliku zas-rany...

 • krikret

  0

  To twoja Nigera Tusku...palancie -> www.thebrennerbrief.com/2013/02/02/catholics-burned-alive-by-muslims-in-nigeria-wheres-the-msm/

 • krikret

  0

  www.thebrennerbrief.com/2013/02/02/catholics-burned-alive-by-muslims-in-nigeria-wheres-the-msm/

 • krikret

  0

  Tusk....kretynie oto twoja pier-dolona Nigeria ...ty zaje-bany katoliku.... gnoju polaczkowy !!! wafflesatnoon.com/2011/10/16/nigerian-christians-burnt-alive-photo-hate-mongering-fake/

 • krikret

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie !!! - Nigeria !!! - To jest odpowiedni partner dla was zje-by polakowe !!! Tusk....pier-dolnij sie pozniej do Ghany, Mali, Rwandy, Somli i Gabonu , - To jest was poziom. Pozniej podpiszcie wspolprace, gospodarcza, i wojskowa, ze zje-bana, Kuba,. Wy polaczkowe gnoje !!!

 • kruq666

  0

  Asrystoteles za "politykę" uważał rządzenie państwem mające na celu wspólne dobro; tak, zdecydowanie White Tusk nie robi polityki; on robi gospodarkę; tnie biurokrację, obniża podatki, zmniejsza bezrobocie... oj pomyliło mi się to był Kaczyński... ALE ZA TO TUSK HARATA W GAŁĘ, DAJCIE MI SPOKÓJ!!!

 • pionier630

  0

  Waszczykowski powinien dogadać się z Antkiem Policmajstrem w sprawie zdarzenia Smoleńskiego - czy była to katastrofa, czy zamach. Niby grają w jednej drużynie, a maję rozbieżne osądy tego zdarzenia.

 • jm2105

  Oceniono 1 raz -1

  Można sobie wyobrazić PIS u władzy. Smoleńskiem rozpirzą struktury państwa i gospodarki w imię ich chorej i zakłamanej prawdy o katastrofie Smoleńskiej.

 • jedyny_leon

  Oceniono 1 raz 1

  ...ta . Szczwany lis. Wiosna nie przyszła to do Nigerii i to za moje, nasze:)...przypadek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX