Kusturica będzie kręcił film o handlu organami w Kosowie

Jeden z najbardziej cenionych europejskich reżyserów Emir Kusturica zamierza nakręcić film o handlu organami w Kosowie. Zdaniem filmowca "brutalny proceder", który miał mieć miejsce w Kosowie, "był znakiem powrotu do czasów pogańskich".
Reżyser planuje nakręcić film w ciągu trzech lat. - Będzie to epicka produkcja, wymagająca znacznych przygotowań oraz inwestycji - zapowiada.

- Pomysłem jest scenariusz mojej córki. Został napisany, gdy nikt nie wiedział, co o tym wszystkim [o Kosowie] myśleć. Dopiero potem powoli zrozumieliśmy, że to być może jest jeden z najistotniejszych tematów tego stulecia. Tak jak wielkie powieści pisze się o rzeczach ważnych, także i wszystko, co ważne powstaje w sztuce wtedy, gdy w samym ziarnie pojawią się te kształty - powiedział Kusturica serbskiej agencji Tanjug, cytowanej przez serwis balkanistyka.org .

Nowy film Kusturicy ma być kręcony przede wszystkim w Rosji. Reżyser nie dostanie zgody na zdjęcia w Kosowie. - Na terytorium Kosowa nie może się dostać nawet szef kancelarii rządu Serbii ds. Kosowa - powiedział Kusturica, cytowany przez "Głos Rosji".

Międzynarodowe śledztwa

Sprawa handlu organami w Kosowie od kilku lat jest przedmiotem międzynarodowych śledztw prowadzonych pod nadzorem Unii Europejskiej i USA.

W raporcie opublikowanym po wszczęciu śledztwa przez Radę Europy, szwajcarski senator Dick Marty opisał proceder, do którego miało dojść w latach 1999-2000. Marty zarzucił obecnemu premierowi Kosowa Hashimowi Thaciemu kierowanie w czasie wojny z lat 1998-1999 i zaraz po niej organizacją przestępczą wywodzącą się z Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), tzw. grupą z Drenicy, która zabijała przeciwników oraz handlowała narkotykami i organami pobieranymi od zamordowanych Serbów. Thaci oficjalnie zaprzeczył jakimkolwiek związkom z przemytem ludzkich organów.

Kilka miesięcy temu roku Serbowie ogłosili, że mają świadka, który widział handel organami pobieranymi od Serbów. Świadek ma być "kosowskim Albańczykiem, który brał udział w konflikcie" i który twierdzi, że przeszedł przeszkolenie w pobieraniu organów, pomagając w co najmniej jednej takiej operacji.

58-letni Kusturica jest jednym z najbardziej cenionych europejskich reżyserów. Był dwukrotnie nagradzany Złotą Palmą w Cannes, za filmy "Tata w podróży służbowej" (1985) i "Underground" (1995). Za "Czarnego kota, białego kota" (1998) otrzymał Srebrnego Lwa - nagrodę dla najlepszego reżysera - na festiwalu w Wenecji.

Więcej o:
Komentarze (20)
Kusturica będzie kręcił film o handlu organami w Kosowie
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  Ameryka ma krew na rękach. To ludzie bez moralności i sumienia.

 • calli

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo panie Kusturica, niech prawda ich wyzwoli :)

  Kosovo je Srbija!

 • conn-x-5

  Oceniono 8 razy 8

  Szkoda chlopa.. daje glowe ze albo zalapie sie raka albo sie okaleczy na smierc..

  juz ameryjanie oto zadbaja.
  Tera czyimi rekoma to zrobia ? skundlonych krajow maja pod dostatkiem..
  jankesi, niemcy i inni skundleni nie pozwola Nie dopuszcza aby ktokolwiek mowil cos inego nie po ich linii.
  Nie dopuszcza by film rozprzestrzenil w swoich krajach..

 • wks_fanatyk

  Oceniono 10 razy 10

  Oczywiście Wielki i Szlachetny Naród Serbski ma rację , naród tak dotkliwie zhańbiony przez NATO-wskich morderców i Żydostany :-( , A pan Kusturica to uznaję za pewnik będzie wszędzie na "artstycznych"salonach dożywotnio persona non grata i uznany za "faszystę" i rasistę , ale odwaga i brak politycznej poprawności wielkich ludzi zawsze tak się kończy! Wszystkiego najlepszego panie Kusturica!!! www.youtube.com/watch?v=vOgZot6Nl-I

 • 03730t

  Oceniono 14 razy 14

  Wstyd, że Polska uznała istnienie Kosova jako państwa. Dobrze, że Kusturica zabrał się za ten temat, o ile łba mu nie ukręcą wcześniej. USA i UE przez Kosovo przewala narkotyki, broń, handel ludźmi... jest to ogromna pralnia brudnych interesów, nawet Albańczycy z Albanii mówią, że os Kosova trzeba trzymać się z daleka, bo bandyci chronieni są przez wojsko.
  Nareszcie Kusturica pokaże prawdę o tym gó...e, żaden kraj to bandycka enklawa.

 • blski

  Oceniono 4 razy 4

  Przerazajace.
  Lata temu mialem kolege ktory, w celu spopularyzowania swej pozycji w sprawach spolecznych, napisal powiesc. Zapytany dlaczego wybral ten sposob powiedzial, ze suchy dokument nie bedzie dostatecznie interesujacy dla niezaznajomionego z tematem potencjaalnego czytelnika.
  Przykladem moze byc Ayn Rand "Atlas zbuntowany" ktora to powiesc stala sie czyms w rodzaju biblii neokonserwatystow calego swiata, czego konsekwencja jest obecny swiatowy kryzys z coraz wieksza stratyfikacja spoleczenstw. Niewielu odwaza sie wypowiedziec krytycznie tak o Rand jak i napisanym przez nia knocie. Jednym z nielicznych byl Christopher Hitchens (polecam).

 • ndizi

  Oceniono 14 razy 14

  Chyba mu życie nie miłe i chce żeby popełniono na nim samobójstwo.

 • obserwatore77

  Oceniono 9 razy 9

  kto zagra "proamerykańskich" muzułmanów?

 • phillip_lee_81

  Oceniono 6 razy 4

  W Omarska pobierano narządy do przeszczepów i sprzedawano je szpitalom w rejonie Zatoki Perskiej
  Warto też zobaczyć film ,,I nie opuszczaj mnie''
  Kusturica chyba swoim filmem nie wniesie nic nowego do tematu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX