RPO o śmierci Blidy: Mam wątpliwości, czy zatrzymanie było legalne

- To postępowanie nie spełnia polskich i międzynarodowych standardów - mówiła prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, o śledztwie ws. śmierci Barbary Blidy. Rzecznik skierowała do Prokuratury Generalnej wniosek o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących tej sprawy. - Nie rozumiem nawet przyczyny zatrzymania. Mam wątpliwości, czy było legalne - przyznała prof. Lipowicz w Poranku Radia TOK FM.
Barbara Blida, była posłanka SLD i była minister budownictwa, zginęła 25 kwietnia 2007 r. od strzału z własnego rewolweru, kiedy do jej domu weszli funkcjonariusze ABW z nakazem rewizji i zatrzymania. Miał jej zostać przedstawiony zarzut w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej. Kolejne śledztwa ws. zacierania dowodów w miejscu zatrzymania czy przygotowania ABW do akcji zostały umorzone.

- To postępowanie nie spełnia polskich i międzynarodowych standardów - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Jej zdaniem w postępowaniu znajdują się uchybienia, a jego zakończenie było "przedwczesne". Dlatego RPO wystąpiła do prokuratora generalnego z wnioskiem o ostateczne wyjaśnienie wątpliwości narosłych wokół tej sprawy.

"Nie rozumiem nawet przyczyny zatrzymania..."

W sprawie Blidy prof. Lipowicz przeanalizowała 118 tomów akt. - Na ich podstawie nie rozumiem nawet przyczyny zatrzymania. Mam wątpliwości, czy było legalne - mówiła w Poranku Radia TOK FM. W swym wniosku rzecznik zwraca szczególną uwagę na trzy kwestie:

Po pierwsze - zatrzymanie. Zdaniem prof. Lipowicz, jeśli ktoś nie ukrywa się, zgłasza na wszystkie wezwania organów ścigania, a w sprawie nie było obaw matactwa (a, jak podkreśliła rzecznik, podczas śledztwa nie stwarzano przeszkód w porozumiewaniu się podejrzanych), nie ma podstaw do zatrzymania. Tak było w przypadku Blidy. - Proceduralnie nie jest to dla mnie jasne - podkreśliła prof. Lipowicz. - Prokurator musi mi to wyjaśnić. Jakimi środkami? To jego sprawa.

Po drugie - prowadzący śledztwo. Według prof. Lipowicz należy sprawdzić, czy osoby prowadzące postępowanie w ogóle powinny się nim zajmować. - Osoby prowadzące, nadzorujące postępowanie powinny były się same wyłączyć. Były zbyt zainteresowane jego wynikiem - stwierdziła rzecznik.

Po trzecie - liczba wątków w śledztwie. Sprawa została podzielona na wiele postępowań, co zdaniem prof. Lipowicz zdarza się rzadko. - Nie jest to praktyka standardowa. Samo rozłożenie spraw, podział wątków jest niejasny i niezrozumiały - mówiła rzecznik. Podkreśliła, że wniosek dotyczy największego z nich. - Po kolei będę podejmowała dalsze wątki - zapowiedziała prof. Lipowicz w Poranku Radia TOK FM.

"118 tomów akt nie przekazuje wytłumaczenia"

Rzecznik tłumaczyła, że osoba pozbawiona wolności znajduje się "pod szczególną odpowiedzialnością państwa". - Zgon takiej osoby musi zostać wyjaśniony. Trzeba usunąć wszelkie wątpliwości - podkreślała prof. Lipowicz. - Władze publiczne muszą przedstawić przekonujące wytłumaczenie tego zdarzenia. Te 118 tomów akt takiego wytłumaczenia nie przekazuje - stwierdziła rzecznik.

Pismo do prokuratury ma pojawić się dziś na stronach RPO. - Zarzuty z naszej strony są precyzyjne. Spodziewam się, że w ciągu miesiąca prokurator będzie w stanie podjąć decyzję - zakończyła prof. Lipowicz.

Więcej o:
Komentarze (124)
RPO o śmierci Blidy: Mam wątpliwości, czy zatrzymanie było legalne
Zaloguj się
 • zfd3

  0

  a zaplanowany perfekcyjnie w okresie lat 1997-2001 mord na osobie Pani Blidy jest legalny dalej

 • zyks

  0

  A pamiętacie, jak lewactwo, a szczególnie "feministyczne", naskoczyło na tą RPO po jej mianowaniu? Prof. Lipowicz tą mądra kobieta i twarda, jeśli już wystapiła w tej sprawie, to nie popuści. Ziobro dziś w TV miał taką dość rzadką minę. Myślał, optymista, że jeśli prokuratorzy z Łodzi (których on mianował) umorzyli sprawę, to on ma to już z głowy. Nie, Zbyniu, jeszcze nie :(((

 • anthrax_2

  Oceniono 1 raz -1

  A co RPO ma do powiedzenia na temat prokuratorów którzy aresztowali Roberta Frycza ?

 • phillip_lee_81

  Oceniono 4 razy -2

  Ciągle powracająca heca z Blidą przypomina mi kwestię osiołka Porfiriona;

  Oto sposób,moi złoci,w jaki bawią się idioci''

 • nie-tak

  Oceniono 2 razy 2

  Stara zasada ktorej w Polsce sie nie stosuje, bez rozliczenia przeszlosci nie ma przyszlosci, tja co tu wiecej dyskutowac? W Polsce jak i w Unii zamiata sie wszystko pod dywan, nic dziwnego ze bankrutuja i przeszlosc ich wiecznie pozdrawia.

 • tonysopr4no

  Oceniono 4 razy -2

  Henryk Blida, mąż Barbary Blidy, zeznał w śledztwie: jego żona "groziła, że jeśli po nią przyjdą, zastrzeli się".

  Mąż to głupek i nic nie wie, tylko Wy, panowie i panie znawcy tematu i teorii spiskowych wiecie, że ABW zamordowało przez duże Z jak Ziobro.

 • 1szansa

  Oceniono 4 razy 2

  "To nie miało być zatrzymanie, to tylko mieli nakręcić filmik z wyprowadzeniem p.Blidy w kajdankach o świcie", ale ktoś im to zepsuł, wiedza kto ale nie powiedzą, jedna osoba może i by powiedziała, ale też już nie żyje, ot po prostu wypadek komunikacyjny.

 • uzdek98

  Oceniono 8 razy -2

  brawo ... co za refleks ... 6 lat minelo jak z bicza trzasl ... odgrzewany platfusiarski kotlet z psa POmielony razem z buda ... POdaj sie zalosna kobieto do dymisji, bo niedobrze sie robi ... albo z picera sie skonsultuj, moze jakis dorsz przy okazji wypadnie z szafy .... chyba nawet lemingi nie kupia tej sciemy ...

 • tonysopr4no

  Oceniono 7 razy -3

  Święta Barbara B. została zabita przez złą funkcjonariuszke ABW działającą na zlecenie jeszcze gorszego KACZORA!

  Przyznajcie, że tylko taka wersja wydarzeń was zadowoli.

  Przecież afer w Polsce nie ma, majątku się nie rozkrada, a uczciwi obywatele strzelają sobie w łeb.

  Afery węglowej nie było i nikt na niej nie zarobił, a milionowe majątki przeróżnych polityków/działaczy biorą się tylko z uczciwej pracy!

  Taka wersja wydarzeń wam wystarczy czy trzeba jeszcze dorzucić dożywocie dla Kaczora i Ziobry?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX