Korea grozi, USA reagują. Supernowoczesny okręt USS "Freedom" wzmacnia flotę Pacyfiku

"Szybki i zwrotny wojownik" - tak o najnowszym nabytku amerykańskiej floty pisze Fox News. "Freedom" to okręt wojenny przystosowany do walki blisko brzegu. Jednostka dołączy do operującej na Pacyfiku 7. Floty USA. Waszyngton wzmacnia flotę wobec coraz większego napięcia na Półwyspie Koreańskim.
Wejście USS "Freedom" do służby zbiegło się w czasie z eksplozją wojowniczej retoryki i gróźb Pjongjangu - pisze Fox News. Oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA przekazała, że władze komunistycznej satrapii postawiły swoją artylerię i rakiety w stan gotowości bojowej, aby przygotować się do namierzania amerykańskich baz w Korei Południowej, na Hawajach i na Guam.

Armia Korei Południowej potwierdziła te informacje - zaobserwowała wzmożoną aktywność północnokoreańskich wojsk obsługujących rakiety średniego i dalekiego zasięgu.

USA wzmacnia flotę Pacyfiku

Nic dziwnego, że Waszyngton - jako sojusznik Korei Południowej, utrzymujący od 70 lat militarną przewagę na morzach regionu - wzmacnia siły morskie na Pacyfiku. Strefa zabezpieczana przez 7. Flotę to ponad 48 mln mil kwadratowych - od linii międzynarodowej zmiany daty do zachodnich wybrzeży Indii. Przez cały czas do dyspozycji amerykańskiego dowództwa floty Pacyfiku pozostaje około 100 okrętów nawodnych i podwodnych.

USS "Freedom" to cenny nabytek. To pierwsza jednostka z rozwijanej obecnie linii tzw. littoral combat ships, czyli okrętów walki przybrzeżnej, operujących na płytkich wodach w pobliżu lądu. W służbie jest już kolejna - USS "Fort Worth", a dwie kolejne - USS "Milwaukee" i USS "Detroit" - są w produkcji. "Freedom" jest szybki i zwrotny, a do tego wielofunkcyjny. Zgromadzony na jego pokładzie sprzęt pozwala mu uczestniczyć w typowej walce nawodnej, ale także zwalczać miny i okręty podwodne. Dowodzony przez komandora Timothy'ego Wilke okręt ma 91 osób załogi, w tym obsługę stacjonującego na jego pokładzie śmigłowca MH-60.

Zainstalowany na "Freedom" zintegrowany system bojowy COMBATTS-21 zapewnia współpracę radaru, elektro-optycznych kamer na podczerwień, systemów kontroli artylerii, systemów obrony i rakiet krótkiego zasięgu, a także innych systemów rakietowych i torpedowych. Amerykanie pamiętają też incydent z USS "Cole", kiedy mała łódź wyładowana materiałami wybuchowymi poważnie uszkodziła okręt w jemeńskim porcie w Adenie. "Freedom" ma na pokładzie kilka rodzajów uzbrojenia, które ma uniemożliwić podobne ataki.

Korei grozi wojna?

Sytuacja w Korei Północnej zaogniła się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pjongjang dokonał kolejnej próby nuklearnej, zapowiada zmiecenie Południa z powierzchni ziemi, postawił wojska w stan gotowości bojowej i zerwał zawieszenie broni z 1953 r. Nad Koreą Południową zaczęły latać amerykańskie bombowce B-2, a sztab Południa przygotował plany uderzenia wyprzedzającego na wypadek, gdyby wywiad doniósł o przygotowaniach Północy do ataku nuklearnego. Korea Północna ostrzegła też Japonię o możliwości prewencyjnego uderzenia nuklearnego, a w internecie pojawiły się filmy ukazujące planowaną na trzy dni inwazję na Koreę Południową, atak na Nowy Jork i płonącego Baracka Obamę.

Eksperci zastanawiają się, co Pjongjang może rzucić do walki przeciw swoim przeciwnikom, a amerykańska armia rozważa scenariusze dla Korei, również te najczarniejsze - otwartej wojny.

Więcej o:
Komentarze (142)
Korea grozi, USA reagują. Supernowoczesny okręt USS "Freedom" wzmacnia flotę Pacyfiku
Zaloguj się
 • h666r

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko, że ten wspaniały okręt ma poważna wadę konstrukcyjną przy nagłych zwrotach silniki są zalewane wodą morską bo otwory wydechowe zostały źle zaprojektowane. Ten okręt jest tam tylko ze względów marketingowych jego zdolności bojowe są bardzo ograniczone.

 • harperk

  Oceniono 3 razy -1

  ale wysypalo 5cents z Pieknej 12

  a namiescie ulotki o pracy marektingowej..........dla abasady usa, potrzebny comp i IP na wlasne nazwisko.....kruwa ale 1984

 • metenburg

  Oceniono 3 razy 3

  ..."Z jakiego regionu pochodzi stażysta, który wymyślił to słowo?"

  ---Negew.

 • metenburg

  Oceniono 5 razy -3

  Hamerykanskie wszystko maja super-extra-over-advanced nowoczesne. Tyklo sposob myslenia maja stary.
  Liczac kase jaka mozna by bylo zaoszczedzic na bezcelowych wojenkach - nie lepiej by bylo zaprosic Kima do dobrej knajpy na obiad, rozkrecic jakas produkcje w kimowni i zdjac bezsensowne embarga. To przeciez duzo taniej a i zysk bylby nieporownywalnie wiekszy. Kretynizm 21-go wieku a nie jakas tam supernowoczesnosc.

 • cube3006

  Oceniono 1 raz -1

  Marzec 29 2013 – GW pisze: “Korea Południowa zaobserwowała wzmożoną aktywność północnokoreańskich wojsk ...”
  Co za bezczelnosc! Maja stac, nadstawic d*upy i czekac na:

  Marzec 28 2013 – GW: “Amerykanskie ‘niewidzialne’ bombowce znowu nad Korea”
  Marzec 27 2013 – TVN24: “Amerykanscy generalowie planuja interwencje w Korei Pln. 90 tysiecy zolnierzy i 56 dni”
  Marzec 19 2013 – WP: “Amerykanskie bombowce strategiczne B-52 nad Korea”
  Marzec 19 2013 – GW: “Manewry pod nazwa Foal Eagle. Uczestniczy w nich ok. 10 tys. Amerykanow i 200 tys. Koreanczykow z Pld.”
  Marzec 17 2013 – ONET: “Rozpoczely sie amerykansko-japonskie manewry wojskowe w Hokkaido-Dai”
  Marzec 08 2013 – DVIDS: “U.S. Army prepares for Air Assault on NKorea”
  (link: www.dvidshub.net/news/103142/air-assault-course-increase-2id-capabilities#.UVXD2jdfZ8E)
  Marzec 08 2013 – Wprost: “Korea Poludniowa zaatakuje Polnocna?”

 • edd.y

  Oceniono 5 razy 1

  Gowniana GW i stopniowanie: gownianiejsza GW i takież ich pismaki gazeciane.
  Jestescie miernotami zalosnymi.

 • radzix1

  Oceniono 5 razy 1

  gdyby POLSKA taki miała to by ruskimi się nie przejmowała...
  Niech zacznie się wojna, USA kontra Korea :)
  \\\ JESTEM NA TAK ///

 • malwoj

  Oceniono 12 razy 6

  Widzę że spora część komentujących ma swoją piękną wizję zniszczonego USA. Tak wam polskie kołki spieszno do zagłady Amerykanów? A potem będziecie ze śpiewem na ustach i kwiatami witać koreańskich czy irańskich wyzwolicieli? Naprawdę tego chcecie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX