Gowin wygrał przed TK, ale kolegów z PO nie przekonał

Likwidacja sądów odbyła się zgodnie z prawem, ale to nie rozwiewa wątpliwości, które na temat reformy min. Gowina mają nawet posłowie PO. - Władza nie powinna w ten sposób forsować zmiany. Politycy, samorządowcy, obywatele totalnie negowali reformę - uważa poseł PO Adam Szejnfeld. Jak mówił w TOK FM, minister powinien brać pod uwagę ?konsekwencje polityczne? swoich decyzji, bo likwidacja sądów zaszkodzi rządowi.
Min. Jarosław Gowin triumfował po decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ale nawet jego partyjni koledzy mają dużo wątpliwości na temat likwidacji sądów. I te wątpliwości mogą zdecydować o losach obywatelskiego projektu ustawy, przygotowanego przez przeciwników reformy sądownictwa.

- Nie podoba mi się sposób, w jaki prowadzony był dialog w sprawie likwidacji sądów. Politycy, samorządowcy, obywatele totalnie negowali reformę. Mimo to decyzja została podjęta. Nie sądzę, żeby w państwie, które chce rozbudowywać społeczeństwo obywatelskie, władza powinna w taki sposób forsować rozwiązania - mówił w "Poranku Radia TOK FM" poseł PO Adam Szejnfeld.

Może skończyć się niechęcią do rządzących

Zdaniem polityka mieszkańcy powiatów odbierają likwidację sądów jako cios w ich "byt, przyszłość, samoorganizację". - To powoduje niechęć do proponowanych rozwiązań. I kumuluje się jako niechęć do władzy w ogóle.

Rząd Donalda Tuska może więc poważnie stracić na pomysłach Jarosława Gowina. - Wydaje mi się, że minister powinien brać pod uwagę również konsekwencje polityczne swoich decyzji, a nie tylko merytoryczne. Jeśli nie chcemy brać pod uwagę konsekwencji politycznych, to idziemy pracować np. do instytutu, a nie do ministerstwa - podkreślał Szejnfeld.

Ale nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy poprze w sejmowym głosowaniu obywatelski projekt w sprawie likwidacji sądów powiatowych.

Wiadomo, że projekt obywatelskiej ustawy poprze cała opozycja i oczywiście Polskie Stronnictwo Ludowe.

Więcej o:
Komentarze (9)
Gowin wygrał przed TK, ale kolegów z PO nie przekonał
Zaloguj się
 • dorik2

  0

  Argument Gowina: sędziowie w małych ośrodkach mieli mniej roboty. Jak się przeniesie część sędziów do większych sądów, to w tych większych sytuacja się poprawi. Ale pogorszy się w mniejszych, obecnie wydziałach zamiejscowych! W dodatku sędzia, zmuszony dojeżdżać 40 km do pracy, może pirzgnąć łańcuch i zostać np. adwokatem. Ja mam lepszą propozycję, zresztą nienową: PRACA NA DWIE ZMIANY WE WSZYSTKICH SĄDACH. Od razu zmniejszą się kolejki.

 • andy39

  0

  Wcale nie chodzi o likwidację sądu tylko o zabranie kilku czy kilkunastu sędziom dodatków za tytuł prezesa sądu i wielka wojna!!! Większe problemy były z likwidacją niektórych wydziałów i przeniesieniu spraw do sądów okręgowych!!!

 • orion57

  Oceniono 3 razy 1

  anie Gowin sądów Panu nie zapomnimy. Ostatnio zamiast jechać 2k musiałem jechać dla Pana widzi misie 34km. Pan zarządza a tacy jak ja za to płacą. Ciekawe co powie PO - w mojej rodzinie macie figę z makiem (29 osób).

 • pseudo12345

  Oceniono 6 razy 4

  A konkrety panie Szejnfeld?
  Obywatele negowali reformę? Chyba, jeżeli już to ci, którzy zostali wprowadzeni w błąd, zresztą zupełnie świadomie, że będzie to fizyczna likwidacja sądów. Zresztą dalej się to forsuje. Nawet na zapytanie dziennikarzy, że przecież dla obywateli nic się nie zmieni, bo nie jest to fizyczna likwidacja, posłowie PSL, pani senator PSL przerywają agresywnie mówiąc "To jest likwidacja sądów". Pani senator powtarzała jak katarynka to samo zdanie, bo więcej nie miała nic do powiedzenia.
  Ciekawe, ilu obywateli, którzy podpisali projekt obywatelski wie na czym polega reforma sądów Gowina, ilu ma świadomość, że nie jest to fizyczna likwidacja sądów. Może by tak sprawdzić na wyrywki? Bo może to następny bubel prawny sprytnie podetknięty sejmowi?
  Kto mógł negować reformę oprócz tych, których interesy to naruszyło? A my, obywatele czekamy na to, aby te "interesy" ukrócić.

  Jak to się stało, że przepis, za wprowadzeniem którego PSL głosował i uważał go przez 2 lata za konstytucyjny, teraz PSL zaskarża jako niezgodny z konstytucją? Bo czyje interesy lokalne naruszył? na pewno nie zwykłych obywateli. Bo my, zwykli obywatele wiemy, że do sądu będziemy się udawać do tego samego gmachu, gdzie dotychczas.

 • chi_neng1

  Oceniono 3 razy 3

  Ale nas przekonal o swoim przekonaniu, choc nie musial. Bowiem bylo nam ono znane od dawien dawna.

 • ccc-bbb

  Oceniono 3 razy 3

  Cześć Jasia i Adam. Wiem, wiem miło się gadało - jak to zwykle w "w swoim gronie". Chciałem nieśmiało zapytać - ile odzyskał Tusk i Nowak od Covecu? No wiecie - ta firma co się zawinęła z budowy, co miała miliony kary zapłacić ..... Jak na razie nieudolność w ministerstwie pozwoliła na to, że Covec .... odzyskał 80 mln zł zapłaconego VATu....

  No to jak - dowiem się w końcu jak sprawa z karami wygląda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX