Mit dobrobytu. Niemcy biedniejsi niż Hiszpanie i Włosi

Analizę trzeba brać poważnie, bo jej autorem jest nie byle kto, tylko Niemiecki Bank Centralny. Wynika z niej, że przeciętny Niemiec posiada majątek niedorównujący stanowi majątkowemu przeciętnego Hiszpana czy Włocha.
Niemiecki Bank Centralny dokonał porównania stanu majątkowego mieszkańców państw UE szczególnie dotkniętych kryzysem z tym, czego przez życie dorobił się przeciętny Niemiec. Z analizy przedstawionej we Frankfurcie nad Menem wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe w RFN posiada majątek wartości 51,4 euro (brutto 67,9 tys.) - po odjęciu ewentualnego zadłużenia. We Francji porównywalna wartość wynosi 113,5 tys. euro, w Hiszpanii - 178,3 tys. euro, a we Włoszech - 163,9 tys. euro.

Mniej własnych nieruchomości

Powodem takiej dysproporcji w stosunku do krajów Europy Południowej jest fakt, że w Niemczech dużo mniej osób jest właścicielami nieruchomości. Podczas gdy w Niemczech 44,2 proc. mieszkańców ma własne cztery kąty, we Francji ten udział wynosi 57,9 proc., we Włoszech - 68,4 proc, w Hiszpanii - aż 82,7 proc.

Różnice zauważalne są także wewnątrz niemieckiego społeczeństwa. Właściciele nieruchomości są zdecydowanie zamożniejsi niż ludzie bez własnych mieszkań czy domów. Średnia wartość netto majątku osób posiadających nieruchomości bez obciążenia hipotecznego wynosi w RFN 255,6 tys. euro. W przypadku domostw obciążonych hipoteką wartość ta wynosi 160, 2 tys. euro, natomiast gospodarstwa domowe wynajmujące mieszkania czy domy posiadają majątek wartości 10,3 tys. euro.

Biednemu zawsze wiatr w oczy

Statystycy posługiwali się przy tym wartością medianową. Mediana (zwana też wartością środkową) jest wartością cechy, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba obserwacji, czyli w tym wypadku bardzo biednych i bardzo zamożnych domostw. Czyli nie uwzględniano w niej przypadków ekstremalnej biedy czy bogactwa.

W badaniu tym stwierdzono także bardzo nierównomierne w Niemczech rozłożenie bogactwa. W posiadaniu 10 proc. najbogatszych gospodarstw domowych znajduje się prawie 60 proc. ogólnego majątku netto, podczas gdy 73 proc. społeczeństwa ma majątek netto poniżej przeciętnej.

Dysproporcja wschód-zachód

W zachodniej części Niemiec nieruchomości posiada 47,1 proc, domostw, we wschodniej części Niemiec udział ten wynosi 33,7 proc. Jeszcze większa jest ta różnica w przypadku majątku netto: na wschodzie RFN jest to 21,4 tys. euro, na zachodzie 78,9 tys. euro.

Na potrzeby tej analizy ankietowano w roku 2010 i 2011 3565 gospodarstw domowych. Na uwzględniany majątek składają się posiadane dobra, prywatnie nabyte uprawnienia emerytalne, oszczędności oraz dochody. Nie uwzględniano w obliczeniach świadczeń z puli ustawowych ubezpieczeń społecznych.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Więcej o:
Komentarze (96)
Mit dobrobytu. Niemcy biedniejsi niż Hiszpanie i Włosi
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz -1

  Pewnie nie wszyscy w moje
  Słowa uwierzycie:
  Niemiec potrafił, zawsze,
  Oszczędnie przejść przez życie.

 • od-or

  Oceniono 2 razy 0

  całe to południe europy rolowało i nadal roluje reszte europy te cwaniaki nadal nic nie robią i tylko nas doją jak się oni od nas odpieprzą to się okaże że oni na tym lepiej wyjdą niż my ,my zostaniemy z ręką w nocniku.

 • makaron530

  Oceniono 1 raz -1

  I to jeden z powodow dlaczego wole mieszkac w tym kraju ogarnietym kryzysem a nie na tonacej zielonej wyspie.

 • aekielski

  0

  Nie pal, umrzesz zdrowszy! Dobrobyt, to rodzina i spokój. Braku ludzi bliskich i spokoju nie zastąpią żadne pieniądze.

 • ob172

  Oceniono 2 razy 0

  Dziwne, ze nikt nie zauważył, iż w RFN jest podatek podatek katastralny...
  Niemiec woli za grosze wynająć dom / mieszkanie, niż becelować za posiadanie. Przy okazji łatwiej mu wyjechać / zmienić prace itp. Bo wszystkie formalności związane z meldunkami itp są banalnie proste.

 • beatrixnl

  0

  Autor artykulu pominął bardzo ważną informację, że te 10 % w rękach najbogatszych, to fortuny pokoleniowe do dzisiaj istniejacych i znanych firm.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Zdjęcie pokazuje, że Niemcy jednak są bogaci. Malowanie śmietnika zlecono cudzoziemcowi. Prawidłowa niemiecka pisownia "Abfalleimer".

 • m.p.1970

  Oceniono 2 razy -2

  Gdyby Hiszpania 20 lat temu przejela n.p. Ekwador, a Wlochy Erytree, tak jak NRF w swoim czasie NRD, to tez by to troche inaczej wygladalo. Pozatym Niemcy zostaly przesuniete o kilkaset km na zachod, miliony wysiedlonych i uciekinierow stracilo majatki na wschodzie i wyladowalo w mieszkaniach socjalnych, w ktorych do dzis mieszkaja ich potomkowie. Ale zapomina sie rowniez, ze Niemcy maja inne priorytety. Mieszkalem w Niemczech i Francji, a te 2 nacje to naprawde 2 swiaty. Tak naprawde to Francuzi sa Japonczykami Europy: kobiety i mezczyzni charuja do poznego wieczora, oddaja dzieci do zlobkow 3 miesiace po porodzie, biora krotkie urolpy, zadko wyjezdzaja za granice, odkladaja na drogie szkoly i uniwersytety dla swoich dzieci. Niemcy z drugiej strony to narod bardzo rozpieszczony przez system socjalny. Wczesne emerytury, darmowe szkolnictwo, dlugie wakacje, wieczni studenci, dlugoletnie urlopy mausiowe i tatusiowe i przez to ogolnie mniej materialne podejscie do zycia (odlamek tzw. spoleczenstwa postindustrialnego nieporownywalnie wyzszy niz we Francji, Wloszech czy Hiszpanii).

 • johnylukier

  Oceniono 1 raz 1

  No w Polsce też sporo właścicieli mieszkań, szkoda tylko że niezły procent z nich nie płaci za czynsz albo po prostu mieszkania czy domy należą do banku jeszcze przez 20 lat :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX