Awantura o Arabskiego. Lis: to było tandetne, nieestetyczne...

- To było żałosne, nieestetyczne, tandetne - mówił Tomasz Lis o wczorajszej awanturze na sejmowym przesłuchaniu ministra Arabskiego. Goście "Poranka Radia TOK FM" stwierdzili, że komisja spraw zagranicznych to z pozoru sejmowa elita, a skończyło się "łomotaniną, remizą i tancbudą". Zdaniem publicystów to przejaw "smoleńskiego wzmożenia". Publicyści krytykowali też Ewę Wójciak za jej kontrowersyjne słowa o papieżu, przyznając jednocześnie: - Reakcja władz Poznania jest histeryczna.
- Przeciwnicy ministra Arabskiego, którzy namiętnie protestowali w Sejmie, popełnili straszliwą pomyłkę - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Tomasz Wołek. - Im się wydawało, że Arabski ma zostać ambasadorem w Smoleńsku, podczas gdy ma być ambasadorem w Madrycie. Pomyłka, która spowodowała spore zamieszanie - ironizował publicysta.

- To było żałosne, nieestetyczne, tandetne - krytykował Tomasz Lis. - Patrzyłem na tę salę i myślałem: "Boże święty, to nie komisja do spraw wycinki drzewa, tylko komisja spraw zagranicznych". Można sobie wyobrażać, że to elita naszego parlamentu. A to jest czwarta liga - wskazywał Lis, dodając, że jakość polskiej klasy politycznej jest niższa niż w 1989 roku.

"Chcieliście teatru, to macie teatr". Awantura na sejmowym przesłuchaniu ArabskiegoGoście "Poranka Radia TOK FM" zauważyli "smoleńskie wzmożenie". - Już się gotuje - przyznał Wiesław Władyka. - Prezes PiS milczy od kilku tygodni. Odchodzimy od merytoryki prof. Glińskiego, zaczyna się grzanie. Niby rozmawiano o ważnych sprawach, polityce zagranicznej, a z drugiej strony była łomotanina, bazar, remiza i tancbuda - ciągnął publicysta "Polityki". - Dysonans między sprawą "Arabski" a sprawą "Smoleńsk" to coś niesamowitego - przyznał.

Publicyści zgodzili się, że atak na Arabskiego miał tak naprawdę ugodzić w Tuska. Żakowski podkreślił, że kwestia organizacji feralnego lotu do Smoleńska to "dramatyczny problem emocjonalny i tożsamościowy dla PiS i kościoła smoleńskiego". - Chcą zagłuszyć to, że organizatorem była Kancelaria Prezydenta - stwierdził Wołek.

- Arabski jest ofiarą sytuacji. Na niego padło - powiedział Żakowski. - Jest w tej samej mierze ofiarą, co ówczesna minister Ewa Kopacz - mówił Żakowski. - Te dwie osoby rzuciły wszystko i pojechały do Smoleńska w momencie zupełnego chaosu, dezorientacji i przerażenia. Z ogromną ofiarnością, być może nie unikając pewnych błędów po drodze, pracowali na rzecz tej sprawy.

Sprawa Wójciak. "Reakcja władz Poznania jest historyczna"

Goście "Poranka Radia TOK FM" komentowali także awanturę wokół kontrowersyjnych słów Ewy Wójciak na Facebooku. Szefowa poznańskiego Teatru Ósmego Dnia po wyborze kard. Jorge Bergoglio na papieża napisała "No i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży". Rada miasta przegłosowała stanowisko wzywające prezydenta Ryszarda Grobelnego do odwołania Wójciak z funkcji dyrektorki.

- O ile nie jestem zachwycony tym, co Wójciak napisała, zwłaszcza jak to napisała, o tyle reakcja władz Poznania wydaje mi się nie do przyjęcia - powiedział Żakowski. Zdaniem prowadzącego audycję miejscy radni powinni kierować się dobrem teatru, a nie własnymi poglądami.

Publicyści podkreślali ważne miejsce kierowanego przez Wójciak Teatru Ósmego Dnia w historii polskiej kultury alternatywnej i opozycyjną kartę poznańskiej sceny. - Jeśli ta instytucja zostanie zniszczona, a tak mi się wydaje, to usprawiedliwieniem nie będzie oburzenie. Usprawiedliwienia nie będzie - skwitował Żakowski.

- Niezależnie od argumentów pani dyrektor tego słowa użyć nie powinna - podkreślił Lis. - Po pierwsze dlatego, że to niegrzeczne, po drugie dlatego, że dała w ten sposób oręż swoim przeciwnikom - mówił naczelny "Newsweeka". - Reakcja władz Poznania jest histeryczna, usunięcie jej ze stanowiska chwały im nie przyniesie. Lepiej niech to przemilczą.

Wina Bergoglia? "Ilu polskim księżom można zarzucić bierność?"

Wołek przypomniał, że Wójciak mogła mieć "subiektywne poczucie słuszności" swojego stwierdzenia. Była w Argentynie, rozmawiała z emigrantami. - Nawet relacje, które zebrała, nie są żelaznymi, bezspornymi dowodami wskazującymi na winę ks. Bergoglio - podkreślał. - Na tej samej zasadzie można zarzucić wielu księżom żyjącym w różnego rodzaju reżimach, że czynnie się im nie przeciwstawiali. Ilu świetnym polskim księżom można to zarzucić? - pytał Wołek.

Żakowski przypomniał słynne zdanie kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane po zakończeniu internowania: "Bronili mnie tylko Niemiec i pies". Chodziło o biskupa niemieckiego pochodzenia Wojciecha Zinka i owczarka Bacę, który ugryzł funkcjonariusza UB. - Polski episkopat nie ujął się za Wyszyńskim i innymi aresztowanymi, torturowanymi księżmi i zakonnicami - mówił publicysta "Polityki".

- Jesteśmy między młotem a kowadłem: z jednej strony uświęcony obraz Kościoła i papa, który się pięknie uśmiecha, z drugiej - prawda historyczna - stwierdził Wołek. - I tak się motamy - dodał.

Więcej o:
Komentarze (17)
Awantura o Arabskiego. Lis: to było tandetne, nieestetyczne...
Zaloguj się
 • kaszub102

  0

  a czyz nie jest zalosne, tandetne i nieetyczne panie Lis ze przebierajcy nogami do Madrytu "minister" Arabski nie przedstawil dotychczas zadnego dowodu/certyfikatu ze zna hiszpanski na odpowiednim poziome zeby reprezentowac tam Polske? czyzby brakowalo w MSZ-cie doswiadczonych urzednikow ze trzeba wpychac na to stanowisko kolesia pana premiera?

 • lisowski.piotr

  Oceniono 1 raz -1

  Arabski dostał nagrodę za zamiatanie śmieci.

 • lawski

  Oceniono 2 razy 2

  ORGANIZATORZY PRZELOTU SAMOLOTU SPECJALNEGO

  Warszawa, 5 marca 2010

  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP

  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak

 • jarasfil

  Oceniono 2 razy 0

  Lis to nieestetyczny i żałosny burak ale jest w mdiach

 • krzysztofk60

  Oceniono 3 razy 1

  Na to by być elitą trzeba sobie zasłużyć, a nie zachowywać się jak "panowie" z PiS-u. W czyim interesie a być może za czyje pieniądze za wszelką cenę próbują destabilizować sytuacje w kraju.Patrioci czy warchoły z Targowicy.

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  Świat bez Lisa by był przyjemniejszy. Może by go wysłać na coroczne polowanie na lisa w Anglii?

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  A jakie kwalifikacje na posła są potrzebne? Starczy być idiotą

 • orion57

  Oceniono 6 razy 4

  "elita" ludzie zdewaluowano pojęcie elity. Suski szkoła technik teatralnych- ten facet wypowiada się w sprawie polityki Polskiej.

  Protest - tych ludzi wpuścił PiS.
  Smoleńsk przykład głupoty i bezmyślności polityków PiS.

  Poczekajmy do wyborów i dajmy im kopa poza politykę. Nie dajmy się sprowokować nawiedzonym z PiS- oni i Duda plus pan z Torunia dążą to przedwczesnych wyborów na ulicy.

  Precz z ludźmi, którzy w stanie wojennym chowali się pod spódnica mamusi.

 • marek_nazarowski

  0

  "...wszystkim się zdawało
  że Wolski wciąż gra jeszcze
  A to echo grało"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX