Kołodko: Krytyczny moment. Cypr może być zmuszony do wyjścia ze strefy euro

- Zawsze możnym tego świata i skorumpowanym przez nich politykom jest potrzebne coś takiego, jak Kajmany, Liechtenstein czy Cypr - mówił w ?Poranku? Radia TOK FM prof. Grzegorz Kołodko. Zdaniem byłego ministra finansów pomysł opodatkowania depozytów bankowych na wyspie sprawił, że zaufanie do banków wyparowało. - Europejscy politycy zapłacą za tę głupotę właściwą cenę w wyborach - stwierdził Kołodko.
Prof. Grzegorz Kołodko analizował w "Poranku" Radia TOK FM sytuację na Cyprze. - To krytyczny moment. Dziś nikt nie wie, z czym się obudzimy w poniedziałek. Toczy się gra w politycznego pokera - mówił były minister finansów.

Cypryjskie banki są niewypłacalne. Co dalej? "Scenariusz islandzki, pomoc Rosji..."

Prowadzący audycję Jacek Żakowski zauważył, że w sensie konstrukcji ekonomicznej Cypr to "szalony kraj". - Nie kraj, ale polityka jest szalona - podkreślił Kołodko. - Nie doprowadza się do sytuacji, z której nie ma dobrego wyjścia. A tu nie ma dobrego wyjścia. Jest tylko mniejsze zło, czyli wyjście najmniej kosztowne. Pytanie, dla kogo? - mówił gość "Poranka" Radia TOK FM.

"Unia nie ma interesu w bankructwie Cypru"

- Za ten bałagan trzeba zapłacić. Musi to zrobić Cypr, jego klasa polityczna, część społeczeństwa, ale i partnerzy Cypru - tłumaczył Kołodko. Jego zdaniem obecnie "toczy się gra między ogniwami Unii Europejskiej a Rosją". Profesor zauważył, iż dziś odbywa się "chyba największy w dziejach" szczyt Rosja - UE. - Szesnastu komisarzy udało się do Moskwy. Będą zderzali się w drzwiach z ministrem finansów Cypru, który próbuje dogadać się z Rosjanami, aby pomogli jego krajowi, rządowi i budżetowi.

Kołodko przypomniał, że czwarta część pieniędzy zdeponowanych w cypryjskich bankach to kapitał obywateli rosyjskich "w przytłaczającej większości pochodzący z kradzieży, nieuczciwych interesów czy złodziejskiej prywatyzacji z czasów Jelcyna". - Pojawia się pytanie, kto pozwalał na pranie brudnych pieniędzy w cypryjskich bankach? - zastanawiał się gość "Poranka" Radia TOK FM, dodając: - Zawsze możnym tego świata i skorumpowanym przez nich politykom jest potrzebne coś takiego, jak Kajmany, Liechtenstein czy Cypr.

Między innym dlatego, zdaniem profesora, można mieć nadzieję na unormowanie sytuacji. - Unia nie ma żadnego interesu w bankructwie Cypru - podkreślił Kołodko. - Będzie montaż finansowy i kombinowanie. Wszyscy będą chcieli wyjść z twarzą i zrzucić odpowiedzialność na innych - tłumaczył Kołodko. - Największą cenę zapłaci społeczeństwo cypryjskie - przyznał były minister finansów.

"Cypr może być zmuszony, żeby wyjść ze strefy euro"

Kołodko ostro krytykował europejskich i cypryjskich polityków za pomysł obłożenia specjalnym podatkiem wszystkich depozytów bankowych na wyspie. - Za głupotę, którą palnęła Komisja Europejska, europejscy politycy, łącznie z Merkel, zapłacą właściwą cenę, gdy przyjdzie czas wyborów - tłumaczył gość "Poranka" Radia TOK FM. - To powoduje utratę zaufania nie do Cypru, tylko całego systemu bankowego. Bo jeśli jest to możliwe na Cyprze, to dlaczego nie w Hiszpanii albo nawet w Polsce?

- Dla każdego zdroworozsądkowego ekonomisty i polityka powinno być jasne, że nie da się ciężarami naprawy tej sytuacji obciążyć przytłaczającej większości Cypryjczyków, którzy uczciwie pracują - podkreślił Kołodko. - Nie można dziś wykluczyć, że całkowicie odejdzie się od koncepcji nakładania haraczu na uczciwie oszczędzających ciułaczy, a obciąży się najbogatszych - dodał.

Zdaniem profesora kluczem do wyjścia z kryzysu jest kompleksowe porozumienie, zaakceptowane "przez większość Cypryjczyków, a nie tylko biurokratów i europejskich polityków". - To oczywiste, że jeśli banki będą otwarte, część kapitału ucieknie za granicę i system cypryjski ogłosi niewypłacalność. Być może będzie zmuszony, żeby wyjść ze strefy euro - przyznał profesor.

Więcej o:
Komentarze (14)
Kołodko: Krytyczny moment. Cypr może być zmuszony do wyjścia ze strefy euro
Zaloguj się
 • lisstom

  Oceniono 4 razy 2

  >>>Prowadzący audycję Jacek Żakowski zauważył, że w sensie konstrukcji ekonomicznej Cypr
  >>>to "szalony kraj". - Nie kraj, ale polityka jest szalona - podkreślił Kołodko.

  Minister Kołodko jak zwykle rozczarowujący w swoim braku oryginalnych koncepcji.
  Właśnie "kraj" (w skutek prowadzonej przez siebie, od wielu lat, z dużą konsekwencją, polityki) był szalony.
  Nie istnieje żadna polityka bez kraju.

  >>> - Nie doprowadza się do sytuacji, z której nie ma dobrego wyjścia.
  >>>A tu nie ma dobrego wyjścia.
  >>>Jest tylko mniejsze zło, czyli wyjście najmniej kosztowne.
  >>> Pytanie, dla kogo? - mówił gość "Poranka" Radia TOK FM.

  He, he, he, zupełnie jak Pytia, tak przemawia gość Radia TOK FM.

  >>>- Za ten bałagan trzeba zapłacić. Musi to zrobić Cypr, jego klasa polityczna,
  >>>część społeczeństwa, ale i partnerzy Cypru - tłumaczył Kołodko.

  A niby dlaczego za jaskrawe, oczywiste błędy w polityce finansowej Cypru mają płacić partnerzy, panie ministrze? Gdzie jest tak powiedziane?

  >>>Kołodko przypomniał, że czwarta część pieniędzy zdeponowanych w cypryjskich bankach
  >>> to kapitał obywateli rosyjskich "w przytłaczającej większości
  >>>pochodzący z kradzieży, nieuczciwych interesów
  >>>czy złodziejskiej prywatyzacji z czasów Jelcyna".
  >>>- Pojawia się pytanie,
  >>>kto pozwalał na pranie brudnych pieniędzy w cypryjskich bankach?
  >>> - zastanawiał się gość "Poranka" Radia TOK FM,

  Jaki odważny jest nasz minister!
  Ale dlaczego tak późno?
  Dlaczego nie ogłosił prawdy o praniu brudnych pieniędzy w bankach cypryjskich
  parę lat wcześnie?
  Np. wtedy, gdy miał jeszcze realny wpływ na polską politykę...

  Płytki, mało oryginalny, momentami populistyczny (np. gdy broni depozytów "ludu cypryjskiego" przed karnym podatkiem) - taki jest w swoich diagnozach minister Kołodko.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 0

  Problem banków cypryjskich jest jeden, są to banki cypryjskie - narodowe , niepodlegające kontroli przez międzynarodową finansjerę - więc należy je zniszczyć.W Polsce takiego problemu nie mamy,gdyż nasze społeczeństwo zostało już gruntoenie ograbione.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 1 raz 1

  A ja chciałbym znowu zobaczyć Kołodkę z bochenkiem chleba na którym wytłumaczy problemy Cypru

 • lisstom

  Oceniono 7 razy 3

  Siepacze z GW już zdążyli wyciąć całą dyskusję?
  Krytyczne opinie na temat Kołodki czyli Wielkiego Guru Ekonomii was zabolały?
  Taki pośpiech?

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 1

  "Zawsze możnym tego świata i skorumpowanym przez nich politykom jest potrzebne coś takiego jak Kajmany, Liechtenstein czy Cypr - mówił w "Poranku" Radia TOK FM prof. Grzegorz Kołodko."
  ==================================================================
  Czy mnie pamięć myli, bo coś mi się wydaje, że pan prof. Grzegorz Kołodko do polityków się zalicza i to nawet tych, co to siedzieli na stołku przez biznes do korupcji podatnym.

 • zyks

  Oceniono 13 razy 3

  Kołodko plecie bzdury. Bankructwo Cypru a nawet wyjście z EU to żadna tragedia dla EU., ale cypryjczycy gorzko by zapłakali ii byłoby to dla nich bardziej dotkliwe, niż te kilka procent z depozytów. Poderwane jest zaufanie TYLKO do cypryjskich BANKÓW i kolejnych rządów. To będzie też nauczka dla Greków i innych, którzy nie chcą zacisnąć pasa i zrezygnować choć trochę z dobrobytu, który wyłudzili od UE i nienależnego w stosunku do ich produktywności. Unia nie zappłaci CAŁEGO rachunKu za utrzymywanie rosyjskiego (trojańskiego) osła w Unii. -Cypr musi sie przyczynić. Proszę bardzo, niech staną się rosyjską kolonią. Zobaczą sami jakie to przyjemne, no i ciekawe, jak długo Rosja jest w stanie utrzymywać Cypr jak Kubę za Breżniewa, co m.in. spowodowało bankructwo i upadek sowietów. Świetnie !

 • jezierskiadam

  Oceniono 13 razy 11

  Pamiętajmy, że klasyczny opis liberalizmu jest to jedynie model podobny pod pewnym względem do rzeczywistości.

  Czytam, czytam i czytam...

  Jest zgoda co do tego, kto personalnie winien: Greenspan, Soros, Goldman Sachs... niektórzy dodają bardziej ogólne kozły ofiarne: Żydzi, masoni, bankierzy, Watykan, terroryści islamscy. Do wyboru do koloru.

  Spierają się o co innego. Jedni uważają, że przyczyną jest nadmiar liberalizmu, a drudzy, że przyczyną jest nadmiar keynesizmu, czyli interwencjonizmu państwowego. Moim zdaniem: Jest to spór niemożliwy do rozstrzygnięcia.

  Adam Smith nie wymyślił liberalizmu. Obserwował gospodarkę i stworzył model opisujący rzeczywistość.

  Klasyczny opis liberalizmu (neoliberalizm to tylko popłuczyny po liberalizmie) jest to użyteczny model pomocny przy analizie zjawisk ekonomicznych. Zawiera on w sobie wyidealizowane elementy, takie jak na przykład: Niezależne i równe sobie podmioty gospodarcze i rynek, na którym każdy ma równą szansę.

  Postaram się to pokazać przy pomocy analogii.

  W astronomii korzystamy z modelu, w którym gwiazdy takie jak Słońce i planety, takie jak Ziemia, Wenus, Mars czy Jowisz traktowane są jako punkty materialne. Czyli obiekty nieskończenie małe posiadające masy Słońca, Ziemi, Wenus, Marsa...

  Mimo tego, że rzeczywiste gwiazdy i planety bardzo różnią się od punktów materialnych, przy pomocy stosowanego przez astronomów modelu można obliczyć bardzo wiele: Przyszłe położenie planet. Czas i miejsce wystąpienia zaćmień Słońca i Księżyca...

  Dokładnie tak samo jest z modelem liberalnym. Idealnego liberalizmu nigdy nie było i nie będzie. Liberalizmu praktycznego może być w gospodarce mniej lub więcej. Obowiązuje bardzo prosta zasada. Wolność gospodarcza powoduje, że najlepsi wygrywają i wypierają z rynku słabszych. Z czasem zostają tylko najlepsi z najlepszych, czyli wolność gospodarcza prowadzi do koncentracji kapitału. Koncentracja kapitału, oznacza koncentrację decyzji, a ta oznacza koniec wolności gospodarczej.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/3uq5/swiatowy-kryzys-finansowy-co-robic#ixzz2OFnKSge3

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX