Zniesienie wiz dla Rosjan? Mogą być korzystni dla naszych portfeli [PUBLICYŚCI]

- Masowe przyjazdy Ukraińców i Białorusinów leżą w gospodarczym i politycznym interesie Polski - tak w Poranku Radia TOK FM pomysły MSZ chwalił Wojciech Maziarski. Radosław Sikorski w dzisiejszym sejmowym wystąpieniu o polityce zagranicznej ma mówić o zniesieniu unijnych wiz dla Rosjan i stworzeniu ?sił odstraszania?. - Powiedzmy wprost, chodzi o Rosję - mówił Dominik Zdort.
Goście Poranka Radia TOK FM rozmawiali o corocznym expose na temat polityki zagranicznej, które wygłasza dziś w Sejmie minister Radosław Sikorski. Tomasz Sekielski przytoczył artykuł z "Rzeczpospolitej", w którym Andrzej Stankiewicz ujawnia, co powie szef polskiej dyplomacji. Najciekawszymi punktami jego wystąpienia ma być propozycja zniesienia unijnych wiz dla Rosjan oraz stworzenie "sił odstraszania" kosztem 140 mld zł.

Radosław Sikorski przemawia w Sejmie. W ławach PiS pusto [RELACJA NA ŻYWO]

- Polska prawica podniosła raban, gdy wprowadzano mały ruch przygraniczny z obwodem kaliningradzkim. Ale on szybko ucichł - komentował kwestię wiz Wojciech Maziarski. - PiS ma polityków także na terenach przygranicznych, którzy powiedzieli swoim co głupszym kolegom, żeby się zatkali i przestali głupoty opowiadać. Bazary, hurtownie, sklepy, cały ten rejon czeka na Rosjan. Cała Polska czeka na Rosjan, włącznie z właścicielami pensjonatów w Zakopanem, którzy co roku się modlą, żeby Rosjanie przyjechali na sylwestra - tłumaczył publicysta "Gazety Wyborczej".

"Rosjanie korzystni dla naszych portfeli"

- Masowe przyjazdy ludzi ze Wschodu, Ukraińców, Białorusinów, leżą w gospodarczym i politycznym interesie Polski - zaznaczył Maziarski. Podkreślił, że bezpośrednie kontakty zawężają pole dla ideologicznej wrogości. - Rosjanie mogą być korzystni dla naszych portfeli - przyznał Tomasz Machała.

Dominik Zdort zastanawiał się, co taki gest oznacza w kontekście polsko-rosyjskich stosunków. - Wszystkie sympatyczne gesty wobec Rosji spotykają się z milczeniem lub całkowitą odmową. Mamy do czynienia z państwem wrogim wobec Polski - stwierdził publicysta "Rzeczpospolitej". - Nie jest łatwe do zrozumienia, dlaczego to robimy, skoro tyle gestów uczyniliśmy, a oni nam ciągle dają prztyczki w nos.

Maziarski zaproponował, by wizy przyznawać stopniowo, poczynając od Ukrainy i Białorusi, a kończąc na Rosji. - Żeby zademonstrować Ukraińcom i Białorusinom, że oni są dla nas najważniejsi - tłumaczył.

"W MSZ rozważa się ostry konflikt z Rosją. Możliwe zatargi militarne"

Publicyści zastanawiali się też nad zasadnością inwestowania 140 mld zł w "siły odstraszania". Sekielski przypomniał komentarz Janusza Palikota, który stwierdził, że Polska powinna dążyć do stworzenia europejskich sił obronnych, a nie inwestować we własną armię.

- Entuzjazm, z jakim są tworzone europejskie siły oraz ten wykazany podczas interwencji w Mali, pokazuje, jak bardzo Europejczycy są gotowi pomagać innym, zwłaszcza w kryzysie - powątpiewał Machała. Zaznaczył też, że propozycja Sikorskiego nie jest niczym nowym. - To jest zebranie w jedną obietnicę wydatków, które były już planowane.

- Kogo mamy odstraszać? - pytał Zdort. - Tych, których wpuścimy bez wiz - śmiali się goście Poranka Radia TOK FM. - Powiedzmy wprost, chodzi o Rosję - stwierdził publicysta "Rzeczpospolitej". Dodał, że choć sam Sikorski nie powinien mówić o tym w wystąpieniu, w polskim MSZ "od dłuższego czasu rozważa się ostry konflikt polityczny z Rosją", który mógłby się rozwinąć w nieznanym kierunku. - Publicyści piszą, że możliwe są zatargi militarne. Choć ja sobie tego nie wyobrażam - zakończył Zdort.

Więcej o:
Komentarze (30)
Zniesienie wiz dla Rosjan? Mogą być korzystni dla naszych portfeli [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • warwar

  0

  Zlikwidować całkowicie WP, a wprowadzić infrastrukturę powszechnej armii powstańczej (liczne rozproszone magazyny broni pod opieką tajnych i zaprzysiężonych magazynierów). Nie znosić wiz, ale wpuszczać bez wiz każdego, kto wykaże się polskim przodkiem (co najmniej w siódmym stopniu pokrewieństwa lub drugim powinowactwa), albo przodkiem posiadającym polskie obywatelstwo (co najmniej w czwartym stopniu pokrewieństwa), albo wykaże się znajomością języka polskiego, polskiej historii i kultury i mieszka nie dalej, aniżeli 300 km od granicy z Polską. Na granicy powinno się wpuszczać każdego, kto się powołuje na swoje prawo do bezwizowego wjazdu - na podstawie poświadczonej przez strażnika granicznego (lub celnika, albo policjanta) kopii ankiety personalnej ze zdjęciem, której drugi egzemplarz zatrzymuje funkcjonariusz poświadczający, a trzeci egzemplarz jest składany przez zainteresowanego w ciągu 48 godzin w dowolnej najbliższej komendzie policji za ponownym poświadczeniem na pierwszym egzemplarzu. Zróbmy tak natychmiast. To nic nas nie kosztuje. Liczba chętnych do spełnienia kryterium ruchu bezwizowego do Polski będzie skuteczniejszą ochroną, aniżeli armia zmodernizowana za 140 mld, która tak samo nas nie obroni przed Rosją, Niemcami, Ukrainą (a nawet Białorusią), jak i ta niezmodernizowana.

 • zbyszekjitu

  0

  ci tzw."publicysci" mowiacy i piszacy o otwarciu sie na wschod zapominaja,ze my jeszcze calkiem nie okrzeplismy z danej nam wolnosci , a juz chca "rozdzierac szaty" na wschod...tylko po to aby komus udowodnic jacy to my jestesmy wspaniali POLACY pelni demokracji i madrego myslenia?! Durnota goni durnote...a pycha pyche! Zadbajcie najpierw o swoj narod ...a dopiero potem myslcie o innych...tym bardziej,ze ci inni wcale tak naszej pomocy nie chca...Mam nadzieje,UE "spusci" baty tym naszym dysydentom nie myslacym o wlasnym narodzie.Kiedy przeczytalem,ze POLACY czekaja tylko na Rosjan,to myslalem,ze ze smiechu spadne z krzesla.Co za kretyn tak mysli???...NIEUDACZNIK JEDEN!

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Jednak dezinformacja GW jest skuteczna przeciw polskim ciemniakom! Gratulacje dla redakcji GW.

  Nikt z komentatorów nie zauważył że mieszanie do jednego wora pod względem ekonomicznym osób przybywających do Polski z Ukrainy , Białorusi i Rosji nie ma sensu od wielu lat. Obecnie turyści z Rosji to poziom turystów z Japonii i Niemiec, a ci z Ukrainy to poziom biedoty z krajów Trzeciego Świata. Nad Afgańczykami czy Nigeryjczykami Ukraińcy mają tę przewagę że nie są genetycznie, wielopokoleniowo, wygłodzeni, a poza tym niektórzy mogą posiadać obiektywnie wartościowe wykształcenie , spuścizna ZSRR.

  Takie wrzucanie do jednego wora miało sens w czasach ZSRR do czasu zakończenia jelcynowskiej smuty.

 • topiramax

  Oceniono 3 razy 3

  Wpuścić bez wiz Rosjan to jedno ale wpuścić z terytorium Rosji kogo popadnie z "rosyjskimi" papierami to już ryzykowne...takie papiery da się spokojnie załatwić....jak wszystko za forsę bo korupcja i przestępczość w tym rejonie miewa polityczne wręcz zaplecze. Przeciez z tej drogi wjazdu do Unii skorzystać może niejeden bandzior lub szajbus. Zresztą z terytorium Ukrainy i Białorusi też...

 • krytek-7

  0

  Dobre sobie.Nie slyszalem,ze Pölska wystapila z UE i strefy Schengen.
  A moze jednak.Jezeli juz tak sobie pozwalaja?
  Ale predzej oddac euroforse.

 • zapytalski

  Oceniono 2 razy 0

  Sikorski jest kosmitą żyjącym na ziemi. OK. Ale przynajmniej nie żyje w matriksie jak prezesik. Prowadzi źle politykę zagraniczną. OK. Zawsze można lepiej. Ale Fotyga nie prowadziła żadnej polityki zagranicznej.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy 0

  WIZA DO ROSJI

  3. Podstawę dla ubiegania się o wizę stanowi:

  - w przypadku wizy służbowej (dla członków delegacji oficjalnych) – zaproszenie od właściwego zapraszającego organu rosyjskiego (oryginał lub kopię), a także oryginał pisma kierującego właściwego organu państwa członkowskiego UE, potwierdzającego, że wnioskodawca jest członkiem delegacji;

  - w przypadku wizy biznesowej lub humanitarnej - zaproszenie na wjazd do Federacji Rosyjskiej (oryginał lub kopię), wystawione przez rosyjską lub zagraniczną osobę prawną, zarejestrowaną na terenie Federacji Rosyjskiej, lub zaproszenie, sporządzone przez organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji, lub decyzja MSZ Rosji o wystawienie wizy;

  - w przypadku wjazdu w celu wykonania pracy dzienikarskiej – oryginał zadania redakcyjnego, a także legitymacja dzienikarska;

  - w przypadku wiz dla przewożników międzynarodowych – oryginał pisma z ZMPD;

  - w przypadku wizy prywatnej – zaproszenie, sporządzone przez organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji lub zaproszenie, potwierdzone przez notariusza - w przypadku zaproszenia przez obywatela państw UE, którego pobyt w Rosji wynosi powyżej 90 dni, swego najbliższego krewnego - obywatela państw UE, oraz dokumenty, potwierdzające stopień pokrewieństwa;

  - w przypadku wizy turystycznej - umowę świadczenia usług turystycznych (voucher turystyczny), a także potwierdzenie obsługi turysty zagranicznego przez rosyjską organizację prowadzącą działalność turystyczną.

  - w przypadku wizy tranzytowej - paszport z ważną wizą na wjazd do państwa docelowego przez Rosję (jeżeli taka wiza jest wymagana), ważne bilety z potwierdzoną datą wjazdu i wyjazdu z Rosji;

  - w przypadku wyjazdu w celu podjęcia studiów lub pracy na okres powyżej 90 dni - oryginał zaproszenia, sporządzonego przez organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji;

  - w przypadku wyjazdu w celu podjęcia studiów na okres do 90 dni - zaproszenie na wjazd do Federacji Rosyjskiej (oryginał lub kopię), wystawione przez rosyjską uczelnię, lub zaproszenie, sporządzone przez organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji;

  - w przypadku wyjazdu na leczenie w wyniku nagłego zachorowania, do osoby chorej lub na pogrzeb – potwierdzenie faktu choroby lub zgonu przez personel medyczny lub władze rosyjskie (oryginał lub kopię);

  - w przypadku wyjazdu na groby krewnych – dokumenty, potwierdzające fakt istnienia pochówku, wystawione przez władze rosyjskie, a także dokumenty, potwierdzające stopień pokrewieństwa z pochowanym (oryginał lub kopię).

  Zaproszenie od rosyjskiej osoby prawnej lub zarejestrowanej w Rosji zagranicznej firmy musi być sporządzone na druku firmowym i zawierać następujące dane:

  - nazwę firmy, spółki, stowarzyszenia, organizacji i t.d.;

  - adres prawny;

  - NIP;

  - cel wjazdu cudzoziemca do Rosji;

  - podpis osoby uprawnionej wraz z pieczątką podmiotu;

  - dane cudzoziemca (seria i numer paszportu, data urodzenia), okres, na który się zaprasza, ilokrotność wjazdów.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy 0

  Oczywiście wizy dla polaków do rosji zostaną

  www.rusemb.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=130

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy 2

  Najkorzystniejsze dla portfeli (niektórych) są wpłaty prosto z Moskwy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX