Koronawirus
-
Poznań: wzrost koronawirusa w ściekach. Dominuje omikron, ale jest też jego "niewidzialna" odmiana
Badania występowania wirusa SARS-CoV-2 w ściekach wykazały, że w Poznaniu dominuje obecnie wariant omikron, a poziom ilości patogenów w nieczystościach jest ponad dwukrotnie wyższy, niż w listopadzie ub. roku - poinformował poznański magistrat.
-
Nowe dane MZ: 272 ofiary śmiertelne. Spadek liczby zakażeń o niemal sześć tysięcy tydzień do tygodnia
W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o wykryciu 45 749 nowych zakażeń koronawirusem. Dla porównania tydzień temu liczba ta wynosiła 51 695.
-
Włochy. Ojciec, matka i troje dzieci zmarli na COVID-19. Nie chcieli się zaszczepić
Pięć osób z rodziny z Sycylii, która postanowiła nie szczepić się przeciw Covid-19, zmarło w ciągu około miesiąca - poinformowały w piątek włoskie media. Zmarli mieli od 50 do 80 lat. To ojciec, matka i ich troje dzieci.
-
Prof. Flisiak: Kwarantanna nie spełnia u nas swego zadania, powinniśmy z niej zrezygnować
Kwarantanna nie spełnia u nas swego zadania i powinniśmy z niej zrezygnować - mówi PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
-
Nowe zakażenia w Polsce. MZ: 47 534 przypadków, z czego najwięcej na Mazowszu. Zmarło 246 osób
Nowe zakażenia w Polsce. Ministerstwo Zdrowia w piątek 4 lutego opublikowało najnowsze dane epidemiczne. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowanych zostało 47 534 nowych przypadków, z kolei 246 osób zmarło.
-
Piąta fala COVID-19 nabiera rozpędu. Eksperci: Nawet 800 tys. zakażeń dziennie
Nawet 800 tys. zakażeń dziennie - to najnowsze prognozy ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Naukowcy szacują, że w tej fali pandemii zakazi się wirusem blisko 30 mln osób.
-
Lek na COVID-19. Wirusolog: Skuteczność Paxlovidu jest bardzo dobra, powyżej 80 proc.
Paxlovid to lek adresowany dla osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Jego skuteczność jest bardzo dobra i wynosi 85-89 proc. - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.
-
Prof. Krzesiński: Kolega kardiochirurg w jednym tygodniu miał trzech pacjentów z pękniętym sercem
- Kolega kardiochirurg miał w jednym tygodniu trzech pacjentów z pękniętym sercem, co kiedyś zdarzało się niezwykle rzadko - powiedział PAP kardiolog płk dr hab. n.med. Paweł Krzesiński, profesor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dodał, że dług zdrowotny Polaków narasta, a wielu pacjentów trafia do szpitali z zawałem czy udarem zdecydowanie za późno.
-
Austria: obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 staną się faktem. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Ustawa o obowiązku szczepień przeciw Covid-19 została przyjęta w czwartek wieczorem przez wyższą izbę austriackiego parlamentu, Radę Związkową, po tym jak zrobiła to izba niższa. Aby ustawa weszła w życie, podpis pod nią musi jeszcze złożyć prezydent - informuje agencja APA. Ustawa ma wejść w życie w najbliższych dniach.
-
COVID-19 i "szara strefa". 250 tys. osób dostało skierowanie na test, ale go nie zrobiło. Dlaczego?
W Polsce wystawianych jest więcej skierowań na testy na koronawirusa niż wykonywanych pobrań. Okazuje się, że między 24 stycznia a 1 lutego ćwierć miliona osób nie wykonało testu na COVID-19, mimo że wystawiono im skierowania. Z czego to wynika? Eksperci wyjaśniają.
-
Biskup prosi o modlitwę i post po imprezie księży w Dąbrowie Górniczej
-
Nad Odrą wrze. "Skończyła się miękka gra"
-
Papież Franciszek uderzył w Polskę? Chodzi o Ukrainę
-
Posłanka Lewicy o słowach Dudy. Poboży: Czytała pani "Mein Kampf"?
-
Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na spotkanie z Kaczyńskim w Szczecinie
- Tusk "przejął" hasło PiS-u. Kaczyński nie krył irytacji. "Bezczelność"
- Incydent w TVP Info. Kłeczek nazwał posła PSL "chamem"
- Ukraińskie siły ujawniły opustoszałe rosyjskie bazy wojskowe [ZDJĘCIA]
- Tragedia na lotnisku w Pile. Nie żyje 50-letni spadochroniarz
- Tusk zapowiada ujawnienie dokumentów ws. wiz. "Nadal prowadzą proceder"
-
"Godziny covidowe" w przychodniach. Apel lekarzy do pacjentów. "Może będziemy musieli zamykać drzwi"
W niektórych przychodniach wprowadzone zostały "godziny covidowe", w których przyjmowani są wyłącznie pacjenci zakażeni koronawirusem - zgodnie z ostatnim rozporządzeniem ministra zdrowia, osoby powyżej 60. roku życia z dodatnim testem na COVID-19 muszą zostać przebadane w ciągu 48 godzin przez lekarza. Lekarze POZ apelują do pacjentów, by stosowali się do wyznaczonych dla siebie godzin.
-
Koronawirus. Coraz więcej dzieci trafia do szpitala z COVID-19. Leczenie trwa nawet miesiąc
Tak wielu dzieci chorych na COVID-19 nie było podczas poprzednich fal pandemii. Duża liczba małych pacjentów w szpitalach wynika z rozprzestrzeniania się w tej grupie silnie zaraźliwego wariantu omikron. - Jeżeli choruje więcej dzieci, to nawet przy mniejszym odsetku powikłań to się przekłada na ogromną liczbę hospitalizacji - podkreślił ekspert prof. Ernest Kuchar.
-
Koronawirus w Polsce. MZ: 54 477 nowych zakażeń, 307 zmarłych. 5 mln zakażeń od początku pandemii
W czwartek 3 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 54 477 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Od początku pandemii w naszym kraju wykryto już ponad 5 milionów przypadków SARS-CoV-2. Minionej doby odnotowano zgony 307 osób z COVID-19.
-
Punkty pobrań w aptekach. W Częstochowie będzie ich pięć. W Szczecinie nie ma żadnego
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w tej chwili mogą przetestować się wyłącznie w siedmiu aptekach, z kolei w Częstochowie testy będą wykonywane tylko w pięciu. Nie lepiej sytuacja wygląda w stolicy, o czym w mediach społecznościowych poinformował dziennikarz Tomasz Skory.
-
Nauka zdalna skrócona? Czarnek: Widzimy możliwość, zwłaszcza w pięciu województwach
Nauka zdalna dla dzieci z klas V i starszych obowiązuje od 27 stycznia do końca ferii zimowych. Jak jednak przekazał w środę Przemysław Czarnek, może zostać skrócona. - W zależności od warunków pandemicznych widzimy możliwość szybszego przywrócenia nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza w tych pięciu województwach, które najwcześniej miały ferie - powiedział minister edukacji i nauki.
-
Prof. Wojciech Maksymowicz o piątej fali: Czasami dobrze, żeby pan prezydent się nie wypowiadał
Prof. Wojciech Maksymowicz skomentował słowa Andrzeja Dudy na temat wariantu omikron. Prezydent stwierdził bowiem, że odmiana ta "chociaż jest bardziej zaraźliwa, to jest łagodniejsza". - Kolejny raz osłabia mobilizację i zrozumienie przez ludzi tego, co się dzieje - ocenił neurochirurg.
-
Olsztyn. W szpitalu brakuje miejsc dla dzieci chorych na COVID-19. Są poniżej 5. roku życia
- W poniedziałek na 50 miejsc mieliśmy 54 pacjentów. Obłożenie mamy cały czas pełne. Są to w większości dzieci poniżej piątego roku życia - przekazała dyrektorka olsztyńskiego szpitala dziecięcego Krystyna Piskorz-Ogórek. Oblężenie oddziału covidowego traw już ponad półtora tygodnia.
-
Koronawirus. MZ: 56 051 przypadków, 318 zmarłych. W czwartek całkowita liczba zakażeń może przekroczyć 5 mln
W środę 2 lutego Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o 56 051 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Minionej doby odnotowano także zgony 318 osób z COVID-19. Od początku pandemii w kraju potwierdzono w sumie 4 981 321 przypadków wirusa SARS-CoV-2. Wysokie, liczące po kilkadziesiąt przypadków dziennie wyniki pozwalają sądzić, że w czwartek całkowita liczba zakażeń przekroczy 5 milionów.
-
Andrzej Duda głosi, że COVID-19 przeradza się "we w miarę normalną grypę". Wirusolog odpowiada: To nie katarek
Andrzej Duda poinformował we wtorek, że "COVID-19 powoli zaczyna się przeradzać we w miarę normalną grypę". Słowa prezydenta skomentował wirusolog prod. Krzysztof Pyrć. - To nie może przekształcić się w grypę, bo z grypą nie ma kompletnie nic wspólnego. To jest zupełnie inny wirus i kompletnie inna choroba - podkreślił lekarz w rozmowie z WP.pl.
-
Nowe zasady wizyt lekarskich dla 60-latków z COVID-19. Lekarze apelują do Adama Niedzielskiego
Lekarze rodzinni udostępnili list, który został wysłany do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Medycy ocenili, że przepis, który nakazuje lekarzom osobiście, w ciągu 48 godzin przebadać zakażonych koronawirusem pacjentów powyżej 60. roku życia, będzie bardzo trudny do zrealizowania w przychodniach POZ.
-
Rosja. Szczepionka EpiVacCorona z ujemną skutecznością? Naukowcy tłumaczą, skąd taki wynik
Naukowcy z Sankt Petersburga wyliczyli procentową efektywność szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczonych w Rosji. Badaniami objęto preparaty Sputnik V, Sputnik Light, CoviVac i EpiVacCorona. Skuteczność tej ostatniej dała ujemny wynik. Badacze wyjaśniają, co jest tego przyczyną.
-
Szczepienia przeciw COVID-19. Ponad 64 proc. emerytów chce, by były obowiązkowe [SONDAŻ]
Większość emerytów chce wprowadzenia w Polsce obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu". Za tą opcją opowiedziało się aż 64,3 proc. ankietowanych seniorów.
-
Koronawirus w Polsce. MZ: 39 114 nowych zakażeń - o 3 tys. więcej niż tydzień temu. 239 zmarłych
We wtorek 1 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 39 114 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce - o 3119 więcej niż tydzień wcześniej. Najwięcej zakażeń wykryto w woj. mazowieckim. Odnotowano także zgony 239 osób z COVID-19.
-
Szybszy powrót do szkół? Przemysław Czarnek: Jest taka możliwość
- Jeśli piąta fala będzie szybciej przechodziła, jest możliwość, że będziemy podejmować decyzje o szybszym powrocie do nauki stacjonarnej niż 28 lutego. Wszystko będzie zależało od tego, na ile będą obciążone służby sanitarne, ochrona zdrowia - powiedział w poniedziałek (31.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
-
Kanada. Premier Trudeau i dwójka jego dzieci zakażonych koronawirusem. Powiedział, jak się czuje
Justin Trudeau poinformował w poniedziałek, że otrzymał dodatni wynik testu w kierunku zakażenia koronawirusem. Przekazał ponadto, że zakażonych jest też dwoje z jego dzieci. Premier Kanady zapowiedział, że będzie się izolował, zgodnie z zaleceniami lekarzy.
-
Skrócona izolacja dla medyków i służb mundurowych. Nowe rozporządzenie skierowane do publikacji
Izolacja osób wykonujących zawód medyczny i przedstawicieli służb mundurowych zostanie skrócona do 7 dni. Będzie też możliwość skrócenia siedmiodniowej izolacji o kolejne dwa dni, jeśli test na koronawirusa wykonany w piątym dniu izolacji będzie negatywny - zakłada nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia.
-
Zbadano nowy wariant omikronu - BA.2. "Jest bardziej zakaźny, łatwiej infekuje osoby zaszczepione"
Podwariant BA.2 omikronu jest bardziej zakaźny niż poprzednik BA.1 i łatwiej potrafi infekować osoby zaszczepione - wykazało badanie duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI). Nowy podwariant zdominował zakażenia SARS-CoV-2 w Danii w drugim tygodniu stycznia - informowała agencja Reutera.
-
Małopolska - sanepid podaje dane i ma prognozę. "Ponad 50 proc. ognisk wykryto w placówkach medycznych"
W Małopolsce jest 145 ognisk zakażeń wariantem omikron, przy czym ponad 50 proc. z nich wykryto w szpitalach i w innych placówkach ochrony zdrowia - poinformował małopolski inspektor sanitarny Jarosław Foremny. Dodał, że omikron jest mniej groźny, w związku z czym spada liczba zgonów z powodu COVID-19.
-
Obostrzenia zostały przedłużone. Jest nowy termin ich obowiązywania
W poniedziałek w życie weszło rozporządzenie, które przedłużyło obowiązujące obostrzenia do końca lutego. Zasady te dotyczą między innymi kin, hoteli czy lokali gastronomicznych.
-
Czy komuś w PiS podoba się projekt PiS o testowaniu pracowników? Rzymkowski: Liczę, że zostanie mocno zmieniony
- Liczę, że podczas prac komisji projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem SARS-CoV-2 zostanie dość mocno zmieniony - powiedział wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski. Według niego mechanizm zaproponowany w projekcie jest skomplikowany, może też prowadzić do nadużyć.