Premium

 • Pobudka o 5 to dla nich norma. Polacy przemierzają do pracy nawet setki kilometrów

  Pobudka o 5 to dla nich norma. Polacy przemierzają do pracy nawet setki kilometrów

  Darkowi zdarza się spędzać w autobusie całą noc, żeby o 8.30 zacząć pracę w Warszawie. Marek od ośmiu lat jeździ do stolicy z Sosnowca. Z niektórymi podróżnymi zdążył się już zaprzyjaźnić. Bartek z niepokojem czeka na zmianę rozkładu jazdy pociągu, którym dojeżdża do pracy. Kilka minut opóźnienia oznacza dla niego powrót za kółko.

 • Ten lęk ma aż 30 procent z nas. A to tylko jedna z prawie 700 opisanych fobii
 • Polscy lekomani. 'Leki można dostać wszędzie, nawet w budce ze zniczami'

  Polscy lekomani. "Leki można dostać wszędzie, nawet w budce ze zniczami"

  Polacy z roku na rok wydają coraz więcej pieniędzy na leki bez recepty, w tym suplementy diety. Przyjmują je w dawkach wielokrotnie większych, niż powinni. Środki przeciwbólowe łykają jak cukierki. Z lekami na receptę nie jest lepiej - nasenne czy silne przeciwbólowe zażywają garściami. A potem trafiają na odwyk. Albo umierają, bo doznali poważnych obrażeń wskutek wypadku spowodowanego brakiem koncentracji, utratą kontroli nad własnym ciałem.

 • 'Nikomu nie mówiłam, co się dzieje w szkole. To lata utraconego dzieciństwa'

  "Nikomu nie mówiłam, co się dzieje w szkole. To lata utraconego dzieciństwa"

  Spotkała wiele fałszywych autorytetów, osób, które miały być wzorem, a stały się rozczarowaniem. To nauczyciele z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, oraz jeden z najsłynniejszych artystów wizualnych i reżyserów, który molestował tancerki. W swoim najnowszym spektaklu "le journal secret" tancerka i performerka Iza Szostak konfrontuje się z nimi, by iść dalej. "le journal secret" można było zobaczyć 4 i 5 października w Warszawie w ramach festiwalu Ciało/ Umysł.

 • Gniazdownicy. Ponad 40 proc. młodych Polaków nadal mieszka z rodzicami

  Gniazdownicy. Ponad 40 proc. młodych Polaków nadal mieszka z rodzicami

  Polacy wyfruwają z rodzinnego gniazda w wieku ok. 28 lat. To aż dziewięć lat później niż przeciętny Szwed i cztery lata później niż przeciętny Niemiec. Jednym z powodów, dla których młodzi w naszym kraju opóźniają wyprowadzkę z domu, jest brak środków na samodzielne życie. Ale wyzwań, przed którymi stoją, jest znacznie więcej.

 • Polacy z wyższym wykształceniem chcą mieszkać na wsi. 'Wyścig szczurów ich nie interesuje'
 • Chodzimy po ulicy bez koszulki, pozwalamy dzieciom biegać po restauracji. 'Nie rozumiemy pojęcia wolności'

  Chodzimy po ulicy bez koszulki, pozwalamy dzieciom biegać po restauracji. "Nie rozumiemy pojęcia wolności"

  Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola cafe & ristorante, zdegustowani tym, w jakim stanie pozostawiła po sobie stolik pewna rodzina z dziećmi, wprowadzili zakaz wstępu do lokalu dla dzieci poniżej szóstego roku życia. Część ludzi przyklaskuje pomysłowi, inni oskarżają właścicieli lokalu o dyskryminację najmłodszych i ich opiekunów, a nawet łamanie praw człowieka. Polscy restauratorzy nie zdecydowaliby się na taki krok, co nie znaczy, że nie znają problemu.

 • 'Zatracamy się powoli w świecie pozorów i zapominamy, że uczucie szczęścia nie jest dane wszystkim po równo'

  "Zatracamy się powoli w świecie pozorów i zapominamy, że uczucie szczęścia nie jest dane wszystkim po równo"

  Według badania EZOP, pierwszego badania zdrowia psychicznego Polaków, depresja dotyka od 800 do 900 tys. Polaków. Jej skutki odczuwają nie tylko chorzy, ale również ich bliscy, którzy w przekazach medialnych przede wszystkim słyszą krytykę sposobu, w jaki postępują z osobą chorą. Nikt nie mówi im, jak mają zadbać o siebie, jak przetrwać ciągnącą się nieraz miesiącami czy latami chorobę. A jak podkreśla psychiatra Aleksandra Krasowska, w rodzinie, w związku ważni są wszyscy, nie tylko osoba chora.

 • Nowi turyści zza granicy odwiedzają Polskę. Norwegowie, Chińczycy, szejkowie z Arabii Saudyjskiej
 • ''My dzisiaj już nie jeździmy samochodami. My walczymy''