Premium
-
Polska drugą Danią? To możliwe, ale nie ma z czego się cieszyć. Bo chodzi o norki
Cierpienie zwierząt, problemy ludzi - argumenty przeciwników hodowli na futra znają wszyscy. Mnie zastanawia co innego: jak to możliwe, że w Danii, słynącej z ekologicznego podejścia do wszystkiego, ten biznes miał się tak dobrze? Załamanie przyniósł dopiero koronawirus u duńskich norek. Kilka dni temu stwierdzono go także w polskiej hodowli.
-
Jurek Owsiak: Słyszę: ''Wirus nas nie załamie''. Biję brawa wielu milionom Polaków
Chciałem Polakom bardzo podziękować za pomoc, ale i jeszcze za coś. Za akceptację - mówi Jurek Owsiak. Rozmawiamy tuż przed 29. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
-
Czy twój pies cieszy się z tego, że nie wychodzisz z domu?
Konsultowałam sporo psów z nadmiernym przywiązaniem do opiekuna czy problemami separacyjnymi. Tym zwierzakom wystarczyło parę tygodni bycia z właścicielem non stop, podczas jego pracy zdalnej, żeby potem, gdy wrócił do wychodzenia z domu, zastawał zdemolowane przez psa mieszkanie i pogryzione drzwi - opowiada Marta Michta, technik weterynarii i behawiorystka.
-
''Co jeszcze mogę dla ciebie zrobić, jak mogę sprawić ci radość?''. O psie, który pracuje w szpitalu
Ma przyjazne usposobienie i szybko odnajduje się w nowym otoczeniu. 17-miesięczny biszkoptowy labrador o imieniu Denver pracuje w szpitalu. - Rozładowuje stres lekarzy i pielęgniarek pomagających pacjentom najciężej chorym na COVID-19 - mówi Irena Semmler, prezeska Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik.
-
Urządzenie wielkości walizki ratuje chorych na COVID. Pomaga, gdy respirator nie daje rady
Do sztucznego płuca podłączamy pacjenta, który nie ma żadnych innych szans, by przeżyć. Za każdym razem musimy podjąć decyzję, komu jesteśmy w stanie realnie pomóc - opowiada dr Ewa Trejnowska, anestezjolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
-
''Rok 2020 był zaskakujący, ale myślę, że trochę go za bardzo demonizujemy''
W 2021 roku czekają nas między innymi ważne wybory prezydenckie we Francji czy Iranie, poznamy także nazwisko nowego kanclerza Niemiec. Dowiemy się, co dalej z pandemią, czy uda się ją wyhamować. Zapewne będziemy też odnotowywać kolejne rekordy klimatyczne - mówi Łukasz Bok, twórca strony KIKŚ - Konflikty i katastrofy światowe, którą obserwuje prawie 900 tysięcy użytkowników Facebooka.
-
''Rodzina nie jest już źródłem wiedzy. Młode kobiety o to, jak zajmować się dzieckiem, pytają eksperta, koleżanki z pracy albo Google'a''
Młodzi, 20-, 30- czy nawet 40-latkowie, mają dziś problem z autorytetami, więc nie ma się co dziwić, że w rodzinie też ich nie widzą - mówi o nowych, niepublikowanych jeszcze badaniach na temat relacji matek i córek socjolożka Paula Pustułka.
-
"Uciekaliśmy po Europie przed sanepidem". Jak Polacy podróżują w pandemii
- To nie są czasy dla podróżników - twierdzi Maja, która ani przez moment nie pomyślała, że mogłaby zrezygnować w czasie pandemii z wyjazdów. Mimo utrudnień, niespodziewanych zwrotów akcji, odwołanych lotów i obowiązku testowania wielu Polaków podróżuje. Czasem za nic sobie mając pandemiczne obostrzenia.
-
"Wychodzę na tę złą, bo nie chcę wspólnych świąt"
Karolina ucieszyłaby się, gdyby rząd zakazał przemieszczania się między miastami - wtedy jej wielka rodzina nie zwaliłaby się do dziadków na święta. Monika wolałaby całe święta przepracować w szpitalu - wtedy nie będzie musiała decydować, czy spotkać się z bliskimi, czy nie. Mama Alicji izoluje się do świąt od wszystkich. Potem to już jej wszystko jedno...
-
Psychiatra: Uruchomiliśmy tryb awaryjny. Niestety, w takim trybie nie można przeżyć całego życia
Według danych firmy badawczej Iqvia w tym roku apteki kupiły o 1,1 miliona więcej leków antydepresyjnych dostępnych na receptę niż w ubiegłym roku. Z analizy łódzkiego NFZ z końca listopada wynika, że po wybuchu pandemii Polacy masowo zaczęli kupować leki bez recepty na wyciszenie, uspokojenie i suplementy diety, które ułatwiają zasypianie. W najnowszym raporcie "Global State of the Consumer Tracker" przygotowanym przez firmę Deloitte czytamy z kolei, że Polska jest w czołówce krajów o najwyższym wskaźniku lęku wywołanego pandemią. - Działamy w trybie awaryjnym - mówi Maciej Klimarczyk, psychiatra.
-
Lex Kaczyński z podpisem prezydenta. Duże zmiany w sądownictwie
-
"Wróg wyczerpał całe swoje rezerwy". Za cenę wielu żyć Ukraińcy mogą utrzymać nawet Bachmut
-
Horoskop dzienny - sobota 1 kwietnia dla wszystkich znaków zodiaku
-
Sprawa Iwony Wieczorek. 40 świadków kłamało
-
"GW": Gangster bawił się na weselu córki Szymczyka. Przy zatrzymaniu prosił o pomoc
- Jakie potrawy powinny zagościć na naszych stołach w Wielkanoc? [LISTA]
- Białoruś. Łukaszenka stawia warunek Polsce. I obiecuje: Oddaję Poczobuta
- Lista produktów, które powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku
- Kiedy trzeba iść do kościoła w Wielkanoc? Które msze są obowiązkowe?
- Nieoficjalnie: Francja chce przekazać Ukrainie 50 samolotów Mirage
-
''U nas w szpitalu ogłoszenie wisi od paru miesięcy. Nikt się nie zgłasza''
Dziewczyny, które przychodzą na praktyki, widzą naszą ciężką pracę. Patrzą, jak biegamy przez cały dyżur, jak nie mamy dla nich czasu, a one na początku potrzebują, by przekazać im wiedzę. Nie mają złudzeń: jak podejmą pracę, będą musiały tak biegać jak my - mówi Katarzyna Tymińska, pielęgniarka z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
-
Jak Facebook uzależnia swoich użytkowników. Rodzice nie wytłumaczą dzieciom czegoś, czego sami nie dostrzegają
"Pozostawiony bez kontroli" Facebook będzie karmił użytkowników "coraz bardziej dzielącymi treściami, starając się przyciągnąć ich uwagę i wydłużyć czas spędzony na platformie" - pisali pracownicy giganta w raporcie, który miał nigdy nie być poddany pod publiczną dyskusję. Dorosłych Facebook podzieli. Dzieci wpędzi w depresję, obniży ich poczucie własnej wartości. Na razie świadomość zagrożeń mają głównie ci, którzy stworzyli świat mediów społecznościowych albo głęboko w nim siedzą.
-
"Na stole leżą wezwania do zapłaty. W kasie zostało mi 100 złotych - to pieniądze z porannych dowozów"
Lata ciężkiej pracy, straty w wysokości setek tysięcy złotych. Na stole wezwania do zapłaty, w kasie pustki. Restauratorzy wyprzedają wyposażenie swoich lokali, a je same wystawiają na sprzedaż. Za bezcen. Część z nich jednak się nie poddaje i wymyśla rozwiązania, które w trudnych czasach mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pewne jest jedno - bez dodatkowego wsparcia ze strony państwa nawet najbardziej trafne decyzje biznesowe mogą nie zapewnić przetrwania.
-
"Na stole leżą wezwania do zapłaty. W kasie zostało mi 100 zł - to pieniądze z porannych dowozów"
Lata ciężkiej pracy, straty w wysokości setek tysięcy złotych. Na stole - wezwania do zapłaty, w kasie - pustki. Restauratorzy wyprzedają wyposażenie swoich lokali, a je same wystawiają na sprzedaż. Za bezcen. Część z nich się jednak nie poddaje i wymyśla rozwiązania, które w trudnych czasach mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pewne jest jedno - bez dodatkowego wsparcia ze strony państwa nawet najbardziej trafne decyzje biznesowe mogą nie zapewnić przetrwania.
-
Karolina jako jedyna w rodzinie w ogóle jeszcze z wujkiem i ciotką rozmawia bez rzucania słuchawką w trakcie
Przy stole siadają: brat, który wierzy w szkodliwość masztów 5G, matka, która jest w kontrze do wszystkich poglądów córki, ciotka, która prędzej umrze, niż się da zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Tak może wyglądać tegoroczne Boże Narodzenie, o ile uda się je spędzić z rodziną. Jak uniknąć "bomby wybuchającej w twarz"?
-
''Pani doktor mówiła, że COVID nie powinien mnie zabić, ale prawdopodobnie ciężko będę go przechodzić''
Bardzo ciężkie były jedynie dwa dni, więc przeszłam tę chorobę dużo łagodniej, niż się spodziewałam. Mam znajomych, którzy są okazami zdrowia, dbają o siebie i uprawiają sport, a trafiają do szpitala i potrzebują pomocy - opowiada Joanna Górska, dziennikarka Polsat News, która zakaziła się koronawirusem.
-
''Pandemia sprawiła, że nie mogłam już ukrywać przed chłopakiem, że się głodzę''
Gdy wybuchła pandemia, ludzie zaczęli tracić pracę, zapanował ogólny chaos, zdałem sobie sprawę, jak bezsensowne jest robienie planów na przyszłość w oparciu o system, który w każdej chwili może runąć. Że poczucie bezpieczeństwa jest pozorne - mówi Krzysztof. Gorzkie wnioski? Być może, ale dla wielu ludzi pandemia i jej skutki stały się początkiem czegoś nowego. Zmiana zazwyczaj zaczyna się wtedy, kiedy robi się najtrudniej.
-
"Okazuje się, że dziewczyny, które robią słodkie dzióbki na Instagramie, mają poglądy polityczne"
Kobieta aktywna w rewolucji to jest bardzo groźna moc. Robi się pyskata, krwiożercza, totalnie przerażająca i obca. Oczywiście pod adresem tych kobiet zawsze pojawiają się oskarżenia o rozwiązłość seksualną - o ich roli w buntach i rewolucjach rozmawiam z historyczkami Anną Dzierzgowską i Dobrochną Kałwą.
-
Marek Włodarczyk: Do muru berlińskiego miałem 20 minut piechotą
Przyjechał do Berlina Zachodniego na kilkumiesięczne saksy, został na 24 lata. - Różnica między Niemcami ze wschodniej części i zachodniej była przerażająca. Nie potrafiłem zrozumieć, jak w cywilizowanej Europie jest to możliwe - mówi Marek Włodarczyk. Rozmawiamy z aktorem 31 lat po zburzeniu muru berlińskiego.
-
Marta Lempart: Czy ja wyglądam na osobę, która szczególnie by się czegoś bała?
Nie jesteśmy po to, żeby kontrolować ludzi, mówić im, jak mają protestować, ale po to, żeby zebrać ich głosy, odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu protestujemy, oraz znaleźć drogę, jak wyjść z tego bagna, w którym się znaleźliśmy - mówi Marta Lempart, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
-
"Myślałam, że po prostu poronię. Nigdy nie wyobrażałam sobie, że będę przerywać ciążę"
Nie wyobrażały sobie innego scenariusza. Zanim zdecydowały się na dziecko, wiedziały, że jeśli badania wykażą wady płodu, przerwą ciążę. Mimo to nie mówiły o tym głośno. Między innymi ze strachu, że ktoś będzie je osądzał. Teraz Katarzyna, Anna i Małgorzata przerywają milczenie. Bo, jak mówi jedna z nich: "jest nas więcej, niż nam się wydaje".
-
"Może nas przeżyć więcej. Ale jest jeden warunek: rząd musi zmienić narrację"
Narracja rządu jest taka, że mamy do czynienia z chorobą, której nie kontrolujemy, na którą nie ma lekarstwa, i jedyne, co możemy zrobić, to nosić maseczkę, stosować dezynfekcję i utrzymywać dystans społeczny. Dla człowieka, który ma potrzebę kontrolowania swojego życia, to zdecydowanie za mało - mówi psycholożka Ewa Jarczewska-Gerc. O nastrojach społecznych rozmawialiśmy z nią ponad pół roku temu, kiedy pandemia się zaczynała. Teraz pytamy m.in. o to, co w naszych zachowaniach okazało się zaskakujące.
-
Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. ''On się zakochiwał, a ona ubierała go na randki. Opowiadali sobie o swoich kochankach''
Kalina Jędrusik była niczym alter ego Stanisława Dygata. On był bez wątpienia jej największą miłością, a ona jego najlepszym przyjacielem. Nie potrafili bez siebie żyć - opowiada Remigiusz Grzela, który napisał biografię słynnej pary.