Wybory Parlamentarne 2019

 • Wybory parlamentarne 2019. Exit poll - wynik Koalicji Obywatelskiej. Ile mandatów otrzyma KO?
 • Wybory 2019. Wyniki exit poll. Frekwencja i wyniki w dużych miastach. Jak głosowano w metropoliach?

  Wybory 2019. Wyniki exit poll. Frekwencja i wyniki w dużych miastach. Jak głosowano w metropoliach?

  Wybory parlamentarne 2019. Sondaż exit poll dla TVN24 wskazuje na wygraną Prawa i Sprawiedliwości w przeprowadzonych w niedzielę wyborach do Sejmu. Na ugrupowanie to zagłosowało 43,6 proc. Polaków. Drugą siłą w izbie niższej polskiego parlamentu będzie Koalicja Obywatelska, która uzyskała 27,4 procent poparcia. Wiemy już, jak rozkładało się poparcie dla partii politycznych w dużych miastach.

 • Schetyna mówił, że "nie będzie Budapesztu w Warszawie". Tymczasem w stolicy Węgier wygrywa opozycja
 • Wybory parlamentarne 2019. Exit poll. Wyniki głosowania, frekwencja woj. małopolskie

  Wybory parlamentarne 2019. Exit poll. Wyniki głosowania, frekwencja woj. małopolskie

  Wybory parlamentarne 2019. Według sondażu exit poll najlepszy wynik w wyborach do Sejmu uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 43,6 proc. uprawnionych, co przekłada się na 239 poselskich mandatów. Wiemy już także, jak rozkładało się poparcie dla komitetów wyborczych w konkretnych województwach. Które ugrupowanie cieszyło się najwyższym poparciem w województwie małopolskim?

 • Wybory 2019. Frekwencja i wyniki exit poll wg miejsca zamieszkania. Jak głosowano w miastach i wsiach?
 • Wybory parlamentarne 2019. Exit poll. Wyniki głosowania, frekwencja województwo śląskie

  Wybory parlamentarne 2019. Exit poll. Wyniki głosowania, frekwencja województwo śląskie

  Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie, w którym wybieraliśmy przyszłych posłów i senatorów zakończyło się w niedzielę o godz. 21:00. Według sondażu exit poll (na zlecenie TVN24) największe poparcie Polaków uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Znamy już nie tylko wyniki ogólnokrajowe, ale również rezultaty głosowania w poszczególnych województwach. Które ugrupowanie zdobyło najwięcej mandatów w województwie śląskim?

 • Wyniki exit poll. Frekwencja według wieku. Jak głosowały konkretne grupy wiekowe?

  Wyniki exit poll. Frekwencja według wieku. Jak głosowały konkretne grupy wiekowe?

  Wybory parlamentarne 2019 - frekwencja według wieku. W niedzielę 13 października zdecydowaliśmy o obsadzie 460 poselskich mandatów. Według wyników sondażowych, frekwencja w zakończonych w niedzielę wyborach wyniosła 61,1 procent. Jak kształtowała się wyborcza frekwencja w konkretnych grupach wiekowych? Przedstawiciele, których z nich uczestniczyli w głosowaniu najchętniej?

Wybory parlamentarne 2019 w Polsce

Wybory parlamentarne to wybory, podczas których obywatele Polski wybierają reprezentantów do dwóch izb parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. W sumie wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Przebieg wyborów parlamentarnych w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja nie ma wpływu na ważność wyniku wyborów.

Wybory parlamentarne. Co ile lat wybieramy posłów i senatorów?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co cztery lata. Wybory parlamentarne 2019 odbędą się jesienią. Dokładną datę wyborów parlamentarnych wybiera prezydent Polski. Muszą się one odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. W tym roku kończy się ona 12 listopada 2019 roku.

Wybory parlamentarne w Polsce. Kto może głosować?

W wyborach parlamentarnych mogą głosować obywatele Polski, którzy ukończyli 18. rok życia. Czynne prawo wyborcze posiadają także ci obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą. Prawa głosu nie mają z kolei osoby ubezwłasnowolnione, pozbawione praw publicznych oraz pozbawione praw wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować?

Głosujący w wyborach parlamentarnych 2019 otrzymają dwie karty do głosowania. Na liście kandydatów do Sejmu znajdą się listy komitetów z nazwiskami kandydatów w kolejności ustalonej przez komitety, z kolei na liście kandydatów do Senatu - nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej. Żeby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, należy postawić znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - po jednym z każdej listy. Uwaga! Aby otrzymać karty do głosowania, trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.