Wybory prezydenckie 2020

 • Duda o nowej stacji i przy okazji o wyborach. "Cieszę się, że jest porozumienie"

  Duda o nowej stacji i przy okazji o wyborach. "Cieszę się, że jest porozumienie"

  Trwa gorąca debata na temat wyborów prezydenckich, które prawdopodobnie nie odbędą się w niedzielę i będą ogłoszone ponownie. Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie, w którym mówił o programie budowy nowych przystanków kolejowych. Na koniec pochwalił porozumienie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina.

 • Sasin o koszcie druku pakietów wyborczych: Wiem, ale nie mogę powiedzieć
 • Debata prezydencka TVP. Kim jest Stanisław Żółtek?

  Debata prezydencka TVP. Kim jest Stanisław Żółtek?

  Po debacie prezydenckiej w TVP wzrosło zainteresowanie nieznanym większości wyborców Stanisławem Żółtkiem. Kim jest ten polityk? W czasie ostatniego wystąpienia dał się poznać jako przeciwnik małżeństw jednopłciowych i zwolennik wyjścia z Unii Europejskiej.

 • Adam Szłapka o przesunięciu terminu wyborów: Konsekwencja Kidawy-Błońskiej zwyciężyła

  Adam Szłapka o przesunięciu terminu wyborów: Konsekwencja Kidawy-Błońskiej zwyciężyła

  - [Przesunięcie terminu wyborów - red.] oznacza, że konsekwencja zwyciężyła. Mieliśmy rację już kilka tygodni temu. Małgorzata Kidawa-Błońska jasno wskazywała na to, że te wybory nie mogą się odbyć - powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia Adam Szłapka, rzecznik sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zgodnie z porozumieniem zawartym między Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem, wybory prezydenckie najprawdopodobniej odbędą się w lipcu.

 • Debata prezydencka. Władysław Kosiniak-Kamysz podsumował: Andrzej Duda obawia się mnie
 • Marek Suski: Wybory dopiero po 23 maja. Będzie można zgłaszać nowych kandydatów
 • Gowin: Wybory nie odbędą się w maju. Zapowiada "głęboką reformę" ustawy o wyborach kopertowych
 • Borusewicz wzywa do odwołania posiedzenia Senatu. Jest odpowiedź PiS

  Borusewicz wzywa do odwołania posiedzenia Senatu. Jest odpowiedź PiS

  Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaapelował do PiS, by odwołano zaplanowane na 17-18 października posiedzenie izby wyższej. - Zmieniła się zupełnie sytuacja w Senacie, PiS stracił większość. W związku z tym nie ma ani moralnej, ani politycznej zasady, która może realizować się w Senacie - mówił. Odpowiedziała mu wicemarszałek Senatu z PiS, Maria Koc: - To kuriozalny apel.

Wybory parlamentarne 2019 w Polsce

Wybory parlamentarne to wybory, podczas których obywatele Polski wybierają reprezentantów do dwóch izb parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. W sumie wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Przebieg wyborów parlamentarnych w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja nie ma wpływu na ważność wyniku wyborów.

Wybory parlamentarne. Co ile lat wybieramy posłów i senatorów?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co cztery lata. Wybory parlamentarne 2019 odbędą się jesienią. Dokładną datę wyborów parlamentarnych wybiera prezydent Polski. Muszą się one odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. W tym roku kończy się ona 12 listopada 2019 roku.

Wybory parlamentarne w Polsce. Kto może głosować?

W wyborach parlamentarnych mogą głosować obywatele Polski, którzy ukończyli 18. rok życia. Czynne prawo wyborcze posiadają także ci obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą. Prawa głosu nie mają z kolei osoby ubezwłasnowolnione, pozbawione praw publicznych oraz pozbawione praw wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować?

Głosujący w wyborach parlamentarnych 2019 otrzymają dwie karty do głosowania. Na liście kandydatów do Sejmu znajdą się listy komitetów z nazwiskami kandydatów w kolejności ustalonej przez komitety, z kolei na liście kandydatów do Senatu - nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej. Żeby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, należy postawić znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - po jednym z każdej listy. Uwaga! Aby otrzymać karty do głosowania, trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.