Wybory Parlamentarne 2019

  • Wybory 2019. Cząstkowe wyniki PKW z Gdańska. Kto wygrał wybory do Sejmu?

    Wybory 2019. Cząstkowe wyniki PKW z Gdańska. Kto wygrał wybory do Sejmu?

    Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie w tegorocznych wyborach parlamentarnych zakończyło się w niedzielę o 21:00. Cząstkowe wyniki głosowania wskazują na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwość. Z każdą godziną poznajemy też dane dotyczące przebiegu wyborów w poszczególnych okręgach. Jak partia Jarosława Kaczyńskiego poradziła sobie w Gdańsku, w którym regularnie najwyższe poparcie notowała Platforma Obywatelska? Znamy już szczątkowe wyniki po przeliczeniu głosów z ponad 57 proc. obwodowych komisji.

Wybory parlamentarne 2019 w Polsce

Wybory parlamentarne to wybory, podczas których obywatele Polski wybierają reprezentantów do dwóch izb parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. W sumie wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Przebieg wyborów parlamentarnych w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja nie ma wpływu na ważność wyniku wyborów.

Wybory parlamentarne. Co ile lat wybieramy posłów i senatorów?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co cztery lata. Wybory parlamentarne 2019 odbędą się jesienią. Dokładną datę wyborów parlamentarnych wybiera prezydent Polski. Muszą się one odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. W tym roku kończy się ona 12 listopada 2019 roku.

Wybory parlamentarne w Polsce. Kto może głosować?

W wyborach parlamentarnych mogą głosować obywatele Polski, którzy ukończyli 18. rok życia. Czynne prawo wyborcze posiadają także ci obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą. Prawa głosu nie mają z kolei osoby ubezwłasnowolnione, pozbawione praw publicznych oraz pozbawione praw wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować?

Głosujący w wyborach parlamentarnych 2019 otrzymają dwie karty do głosowania. Na liście kandydatów do Sejmu znajdą się listy komitetów z nazwiskami kandydatów w kolejności ustalonej przez komitety, z kolei na liście kandydatów do Senatu - nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej. Żeby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, należy postawić znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - po jednym z każdej listy. Uwaga! Aby otrzymać karty do głosowania, trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.