Deutsche Welle
-
"Więcej kobiet do zarządów" - celem jest 40 proc. UE ustaliła konkretny cel po dziesięciu latach sporów
UE po dziesięciu latach sporów uzgodniła wiążący cel co najmniej 40 proc. kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych. Ponadto Unia dąży do wspólnych reguł ustalania płacy minimalnej.
-
Ruszył proces ws. morderstwa holenderskiego dziennikarza. Jednym z oskarżonych jest Polak
W Amsterdamie rozpoczął się proces dwóch podejrzanych o morderstwo Petera de Vriesa. Zamach na popularnego dziennikarza śledczego przeprowadzono rok temu. O zbrodnie podejrzewa się osoby powiązane z mafią narkotykową.
-
Wałbrzych: Zamek Książ szuka potomków dawnej służby. "Każda historia ma dla nas ogromną wartość"
Zamek Książ w Wałbrzychu poszukuje potomków osób, które przed stu laty pracowały na dworze Hochbergów. Wielu może odnaleźć się w Niemczech.
-
"Der Spiegel": Rozmowy Scholza z Putinem mają sens. "Szansa na zajrzenie mu do głowy"
Tylko dyplomacja może zakończyć agresję Rosji przeciwko Ukrainie. Dlatego kanclerz Olaf Scholz postępuje słusznie, rozmawiając z Putinem pomimo krytyki ze strony Polski. Powinien jednak pojechać do Kijowa.
-
Ukraina. Kulisy odwołania rzeczniczki praw człowieka. "Motywy polityczne"
Ukraiński parlament odwołał rzeczniczkę praw człowieka Ludmiłę Denisową przed końcem kadencji, bo miała niewystarczająco troszczyć się o sprawy humanitarne. Obrońcy praw człowieka widzą za tą decyzją motywy polityczne.
-
Niemiecka prasa o decyzji KE ws. Polski: sukces UE, ale i nielojalność. "Putin przyszedł Brukseli z pomocą"
Sygnały porozumienia z Polski to sukces UE - pisze "Die Welt". "Sueddeutsche Zeitung" zarzuca KE nielojalność wobec obrońców demokracji.
-
Niemcy obniżyły podatek paliwowy. Właściciele stacji benzynowych mają dylemat
Od 1 czerwca Niemcy obniżają podatki od paliw, ale wielu kierowców może być rozczarowanych. Czego można się spodziewać?
-
Niemcy. Olaf Scholz: Jesteśmy zdziwieni krytyką ze strony Polski
Kanclerz Niemiec jest "dość zdumiony" krytyką ze strony Polski. Co dalej z czołgami Leopard, które miały zostać przekazane Polsce? - Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami i chcemy równie poważnie przyspieszyć rozmowy z Polską, jak z Czechami i Słowacją - powiedział Scholz.
-
"FAZ": Scholz rujnuje wizerunek niemieckiej polityki. "Drażliwość, speszenie, wprowadzanie w błąd"
Komentator dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" krytykuje postawę kanclerza Niemiec w sprawie dostaw broni dla Ukrainy. Zarzuca mu niezdecydowanie i wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
-
"Die Welt": Rząd PiS wodzi Unię Europejską za nos w sprawie praworządności
Zaangażowanie Polski na rzecz Ukrainy jest imponujące, ale nie oznacza to, że zniknęły problemy z polską praworządnością - pisze "Die Welt".
-
Jarosław Kaczyński na ślubie współpracowniczki. "Świetnie się bawił". Ksiądz dziękuje prezesowi PiS
-
Wojna w Ukrainie. Doradca MSW informuje o serii wybuchów w składzie amunicji na okupowanym Krymie
-
Janusz Kowalski wśród milionerów PiS. Razem zarobili aż 267 mln zł. Ile przypadło posłowi SP?
-
"Wiadomości" TVP o 1920 r.: "Matka Boża ukazała się dwa razy", "wywołała popłoch bolszewickiej armii"
-
Dariusz Matecki, człowiek Ziobry, chce nasyłać prokuraturę na wędkarzy. "Sianie paniki"
- Skażenie Odry. Wszystkiemu winne bruzdnice? "Oprócz strasznych toksyn, produkują tlen"
- Kamienie głodu w Czechach i Niemczech. Susza odsłania tajemnicze napisy: Jeśli mnie widzisz, płacz
- Warszawa. 16-latek podejrzewany o usiłowanie zabójstwa kolegów. Ranił ich nożem na plaży
- "Szkoła wolna od (s)HIT-u" i bojkot podręcznika do przedmiotu Czarnka. Robią listę szkół
- Zełenski spotka się z Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ
-
"Die Welt": Niemcy mogą pomóc PiS umocnić władzę. "PiS wydaje się tak silny, jaki dawno nie był"
"Jarosław Kaczyński wykorzystuje sprzyjające okoliczności do umocnienia władzy Prawa i Sprawiedliwości. Postawa Berlina może mu w tym pomóc" - pisze "Die Welt".
-
Gerhard Schroeder okradziony. Z biura byłego kanclerza Niemiec zniknęły trzy dzieła sztuki
Złodzieje wzięli na cel byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Jak podał niemiecki tygodnik "Stern", ich łupem padły dzieła sztuki z prywatnej kolekcji byłego szefa rządu Niemiec, które znajdowały się w jego berlińskim biurze.
-
Scholz na forum w Davos: Putin nie może wygrać swojej wojny. I jestem przekonany, że jej nie wygra
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po raz kolejny wyraził przekonanie, że prezydent Rosji Władimir Putin nie wygra wojny w Ukrainie. Podczas Forum Ekonomicznego w Davos niemiecki polityk zapowiedział też miliardowe inwestycje w przebudowę niemieckiej gospodarki.
-
"Der Spiegel": Neonaziści i prawicowi ekstremiści wspierają rosyjską armię w Ukrainie
Władimir Putin próbował uzasadniać agresję na Ukrainę koniecznością jej "denazyfikacji". Tymczasem liczne grupy prawicowych ekstremistów i neonazistów wspierają inwazję i rosyjską armię w Ukrainie - wynika z wewnętrznego dokumentu niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej, o którym informuje tygodnik "Der Spiegel". Siedmiostronicowy dokument został rozesłany w zeszłym tygodniu do kilku niemieckich ministerstw.
-
Były ambasador Niemiec w Moskwie o rozmowie z Putinem: Zrozumiałem, że Zełenski nie okazał szacunku wobec Rosji
Znajdujemy się w zupełnie innej sytuacji. Putin postawił na konfrontację - mówi w wywiadzie dla DW Ruediger von Fritsch, były ambasador Niemiec w Warszawie i Moskwie. Jak dodaje, "zaważyły pobudki Putina: imperialne odruchy Rosji i poczucie, że historyczne tereny Rusi przesuwają się politycznie na Zachód. Doszła do tego konspiracyjna wizja świata pracownika KGB, w której dominuje poczucie stałego zagrożenia".
-
Der Spiegel: Polska zarzuca Niemcom złamanie słowa ws. czołgów. "Rozmowy utknęły w martwym punkcie"
Rozmowy między Berlinem a Warszawą o przekazaniu Polsce niemieckich czołgów najnowszej generacji utknęły w martwym punkcie - pisze "Der Spiegel". Chodzi o niemieckie Leopardy, które miałyby zastąpić polskie czołgi wysłane do Ukrainy.
-
Media: Córka Władimira Putina jest partnerką Igora Zełenskiego, byłego szefa baletu w Monachium
Katerina Tichonowa, młodsza córka Władimira Putina, jest w związku z Igorem Zełenskim, do niedawna szefem monachijskiego baletu - informuje tygodnik "Der Spiegel".
-
Niemcy chcą wspierać rosyjskich dziennikarzy, którzy uciekli z kraju
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) chce, by dziennikarze, którzy wyjeżdżają z Rosji mogli zostać w Niemczech po wygaśnięciu ich wizy turystycznej.
-
Przeżyła piekło Azowstalu, teraz opowiada o życiu pod ziemią. "Nie wszyscy dzielili się jedzeniem"
Dwa miesiące bez lekarstw, wystarczającej ilości jedzenia i pod ciągłym ostrzałem. Mieszkanka Mariupola, do której dotarła redakcja Deutsche Welle, opowiada o ewakuacji ze schronu huty Azowstal.
-
Niemcy. Partia kanclerza Olafa Scholza przegrywa w "małych wyborach do Bundestagu"
Zwycięzcą niedzielnych wyborów do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii jest chadecka CDU - wynika z pierwszych prognoz.
-
Ukraina. Nieustająca walka o Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Dlaczego?
Jest niewielka i nieurodzajna, ale Rosjanie i Ukraińcy toczą o nią zacięte walki. Dla obu stron posiada wielkie strategiczne znaczenie.
-
Incydent na lotnisku. Lufthansa przeprasza działaczy żydowskich
Dużej grupy ortodoksyjnych Żydów nie wpuszczono na pokład samolotu, bo niektórzy nie nosili masek ochronnych. "To nie powinno było się zdarzyć" - napisał prezes linii.
-
USA: Rosjanie porwali dziesiątki tysięcy Ukraińców. Są relacje o brutalnych przesłuchaniach
Amerykańscy dyplomaci informują o uprowadzeniach i obozach filtracyjnych prowadzonych przez Rosjan. Stany Zjednoczone uważają, że od początku ataku na Ukrainę Rosjanie uprowadzili już dziesiątki tysięcy obywateli tego kraju.
-
Niemiecki polityk przełamał tabu. Porównuje Putina do Hitlera. "Pokój w Europie nie będzie pewny"
Dla wielu Niemców porównywanie kogokolwiek do zbrodniarza Adolfa Hitlera to tabu. Łamie je jeden z czołowych polityków niemieckiej chadecji, były przewodniczący Bundestagu i były minister finansów Wolfgang Schaeuble. W wywiadzie dla gazety "Badische Zeitung" powiedział on, że można dostrzec podobieństwa między działaniami wodza III Rzeszy i prezydenta Rosji Władimira Putina, a także reakcją Zachodu w obu przypadkach. "To oczywiście przerażająca paralela" - przyznał polityk.
-
Niemcy. 16-latek zatrzymany za planowanie zamachu w szkole. Miał broń i materiały do konstrukcji bomby
Policja w Essen na zachodzie Niemiec zatrzymała 16-latka w związku z podejrzeniem o planowanie zamachu - poinformował w czwartek (12.05.2022) minister spraw wewnętrznych landu Nadrenia Północna-Westfalia Herbert Reul. Osoba, która zawiadomiła policję, twierdziła, że uczeń zamierzał podłożyć bombę w szkole.
-
Scholz w orędziu przeciwko "pokojowi pod dyktando Moskwy". "Strach przed wojną nie może paraliżować"
Kanclerz Olaf Scholz w orędziu do narodu podkreślił historyczną odpowiedzialność Niemiec za wsparcie Ukrainy w walce przeciwko Rosji. Zapewnił, że Berlin będzie nadal wysyłał broń. Wykluczył pokój pod dyktando Moskwy.
-
Zełenski: Scholz mógłby przyjechać do Kijowa 9 maja. Wtedy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa
Rząd w Kijowie nie ustaje w naciskach na kanclerza Niemiec Olafa Scholza i ponownie zaprasza go do siebie. Scholz mógłby podjąć "bardzo zdecydowany krok polityczny" i przyjechać do stolicy Ukrainy w najbliższy poniedziałek, 9 maja - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem.
-
Niemcy wierzą w teorie spiskowe nt. Putina. Prezydent Rosji dla niektórych jest "kozłem ofiarnym"
Władimir Putin "działa przeciwko globalnej elicie, która w tle pociąga za sznurki". Pogląd ten przynajmniej częściowo podziela prawie 20 proc. Niemców. Także przekonanie o tajnych amerykańskich laboratoriach broni biologicznej.
-
Niemiecka prasa oburzona słowami ambasadora Ukrainy na temat Scholza: Tak nie postępuje się z przyjaciółmi
Niemieckie dzienniki komentują w środę krytyczne słowa ambasadora Ukrainy w RFN pod adresem kanclerza Niemiec. "To bezczelne nazywać go 'obrażalskim'" - czytamy w "Muenchner Merkur". Andrij Melnyk nazwał w ten sposób kanclerza Scholza, który na razie nie chce pojechać do Kijowa ze względu na to, że prezydent Niemiec nie był tam mile widziany.
-
Niemiecka prasa o słowach Ławrowa na temat żydowskich korzeni Hitlera. "Głębia podłości zapiera dech"
Niemieckie dzienniki komentują we wtorek m.in. wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ nt. "denazyfikacji" Ukrainy i żydowskich korzeni Hitlera. "Formuła, którą kierownictwo w Moskwie stosuje na użytek publiki w kraju, doprowadziła Ławrowa do jeszcze większego absurdu. Jego spekulacje na temat rodowodu Hitlera i wnioski, że Żydzi sami są największymi antysemitami, ujawniły przynajmniej, gdzie są prawdziwi zbrodniczy rasiści" pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".